Na mořském dně našli velké množství ropy z vrtu BP

Radim Klekner Radim Klekner
15. 9. 2010 11:35
Tým z Georgijské univerzity objevil ropnou sraženinu na dně v hloubce 1500 metrů
Na břeh se zatím dostala jen část uniklé ropy a vědci se přou o to, kam se poděl zbytek.
Na břeh se zatím dostala jen část uniklé ropy a vědci se přou o to, kam se poděl zbytek. | Foto: Reuters

New Orleans - Počátkem srpna přišel americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) se senzačním zjištěním, podle kterého většina ropy, která vytekla z havarovaného vrtu koncernu BP, byla odbudována "přirozenou cestou".

Tým vědců kolem Samanthy Joyeové z Georgijské univerzity teď ale narazil na dně Mexického zálivu na sedimenty s vysokým obsahem těžkých ropných frakcí, o nichž se domnívá, že by mohly pocházet právě z inkriminovaného vrtu.

Ten se expertům BP mezitím podařilo ucpat. Koncern se nyní pře s dalšími společnostmi, které se na vrtných pracech podílely, o to, kdo má na havárii větší podíl viny.

Odborníci z celé řady souvisejících oborů zase hloubají nad tím, kam se ropa, jež unikla do moře, poděla.

Vědci zpochybňují závěry NOAA

Část ropné skvrny plovoucí na hladině se mohla v horku odpařit, přibližně šestinu uniklého množství suroviny, odhadovaného na pět milionů barelů, zachytili nebo spálili technici BP likvidující havárii. Část se rozložila v rámci chemických procesů probíhajících v moři, část "odbouraly" baktérie živící se uhlovodíky.

Následky na životním prostředí se podle celé řady odborníků projeví až po letech
Následky na životním prostředí se podle celé řady odborníků projeví až po letech | Foto: Reuters

Řada vědců ale zpochybňuje závěry NOAA, podle nichž jsou nyní zlikvidovány až tři čtvrtiny uniklé ropy. A domnívají se, že následky havárie se projeví na životním prostředí až po letech.

Ropné usazeniny o síle pěti centimetrů, které vědci z Georgijské univerzity objevili na dně, tuto teorii potvrzují. V hloubi Mexického zálivu se navíc i nadále vznáší velké množství ropy tvořící amorfní útvar v délce více než sto kilometrů.

Čtrnáct sond do hloubky 1500 metrů

Na břeh se zatím dostala jen část suroviny. Přesto zde již stačila napáchat velké škody. Odhaduje se, že náklady spojené s likvidací havárie přijdou koncern BP na nejméně dvacet miliard dolarů.

"Očekávala jsem, že v každém případě v téhle hloubce na ropu narazíme," řekla Joyeová agentuře AP. "Nepočítala jsem ale s tím, že to bude takové množství a že vrstva usazeniny bude mít takovou tloušťku."

Její tým má k dispozici výsledky z celkem čtrnácti sond provedných v hloubce 1500 metrů, některé z nich ve vzdálenosti až 130 kilometrů od havarovaného vrtu.

Teď budou vzorky podrobeny chemické analýze, aby se mohlo s určitostí říct, že pocházejí z vrtu BP.

Joyeová je přesvědčena, že sraženina, na kterou v hloubce u dna narazila, nepochází z ropy vyvěrající z výchozů ložisek, z nichž každoročně unikne na 730 000 barelů suroviny.

"Usazeniny mají zčásti vyšší teplotu než okolní sedimenty, tahle ropa se sem musela dostat teprve nedávno," tvrdí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy