Měsíce po střele do hlavy opouští politička nemocnici

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 6. 2011 7:45
Gabrielle Giffordsová už ukázala tvář, zatím však nemluví
Americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová, kterou v lednu v Tucsonu střelil do hlavy atentátník, poprvé od útoku zveřejnila své fotografie. Snímek vznikl v polovině května 2011
Americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová, kterou v lednu v Tucsonu střelil do hlavy atentátník, poprvé od útoku zveřejnila své fotografie. Snímek vznikl v polovině května 2011 | Foto: Reuters

New York/Phoenix - V lednu ji v americkém Tucsonu střelil do hlavy atentátník. Na rozdíl od šesti lidí, kteří masakr nepřežili, měla kongresmanka Gabrielle Giffordsová štěstí v neštěstí.

Přežila a teď už ji definitivně propustili z nemocnice.

Giffordsová se po téměř pěti měsících léčby přestěhovala do nedalekého League City, kde vlastní dům její manžel, astronaut Mark Kelly. CNN napsala, že i doma ji čekají další procedury a rehabilitace, k ruce bude mít čtyřiadvacet hodin denně profesionální sestru.

Poprvé ukázala tvář

Giffordsová se také v těchto dnech vůbec poprvé od tragédie ukázala na veřejnosti. Prozatím alespoň virtuálně, prostřednictvím osobní stránky na sociální síti Facebook.

Fotografie, na nichž se Giffordsová usmívá na zahradě nemocnice, vznikly 17. května, jen den poté, co její manžel úspěšně odstartoval coby velitel na palubě raketoplánu Endeavour.

Tak vypadala senátorka před atentátem.
Tak vypadala senátorka před atentátem. | Foto: Reuters

"Bylo velmi inspirující vidět, jak se uzdravila," uvedl v prohlášení autor snímků fotograf P. K. Weis, který se s političkou osobně zná už více než desetiletí.

Jakkoliv zveřejnění snímků vyznělo optimisticky, návrat americké zákonodárkyně do Kongresu je nadále značně nejistý.

Podle článku v deníku Arizona Republic má po tak vážném zranění politička velké problémy s komunikací a její stav stále není dobrý.

Její hlavní poradkyně Pia Carusoneová uvedla, že Giffordsová má často problém vyjádřit se. "Slova se jí vracejí stále více, ale pořád ke komunikaci používá mimiku. Ukazuje. Gestikuluje. Celkem tak dokáže vyjádřit své základní potřeby. Když ale dojde na větší a složitější myšlenky, je to pro ni obtížné," řekla Carusoneová.

Svatební fotografie Giffordsové a jejího muže, astronauta Kellyho.
Svatební fotografie Giffordsové a jejího muže, astronauta Kellyho. | Foto: Reuters

"Doufáme, že maxima nedosáhla"

Členku amerického Kongresu to podle ní značně frustruje. Její porozumění tomu, co říkají ostatní, je prý naopak velmi dobré, téměř normální. Její okolí si přitom uvědomuje, že současná doba je pro zotavení Giffordsové nejdůležitější. Pacienti s podobnými zraněními se sice zotavují celý život, během prvních 12 až 14 měsíců však dělají největší pokroky.

Carusoneová přitom věří, že stav její nadřízené se ještě zlepší.

"Žije. Je naživu. Ale pokud by se už dále nezlepšovala, pokud by tohle bylo její maximum, nebyla by to ani zdaleka kvalita života, jakou měla v minulosti," podotkla. "Můžeme jenom doufat, že maxima nedosáhla, bude pokračovat a až maxima dosáhne, bude to hodně daleko od současného stavu," řekla poradkyně.

Fotogalerie: Obrazy z Tusconu po atentátu na senátorku

Dodala, že zatím není jasné, kdy se Giffordsová ukáže veřejnosti. Politička se sice v květnu zúčastnila startu raketoplánu Endeavour, jehož velitelem byl její manžel Mark Kelly, nebyly ale zveřejněny žádné fotografie. Rozhodnuto zatím také není o tom, zda Giffordsová zůstane členkou Kongresu. Podle Carusoneové je zatím jedinou lhůtou květen 2012, kdy by musela podat přihlášku do nových voleb.

Členka Kongresu se zotavuje po útoku v arizonském Tucsonu, při kterém zahynulo šest lidí a dalších 13 bylo zraněno. Dvaadvacetiletý Jared Lee Loughner, který čin spáchal, je nyní v psychiatrické léčebně. Soudce nedávno rozhodl, že muž není způsobilý soudního líčení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy