Měsíce po střele do hlavy opouští politička nemocnici

Gabrielle Giffordsová už ukázala tvář, zatím však nemluví
Americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová, kterou v lednu v Tucsonu střelil do hlavy atentátník, poprvé od útoku zveřejnila své fotografie. Snímek vznikl v polovině května 2011
Americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová, kterou v lednu v Tucsonu střelil do hlavy atentátník, poprvé od útoku zveřejnila své fotografie. Snímek vznikl v polovině května 2011 | Foto: Reuters

New York/Phoenix - V lednu ji v americkém Tucsonu střelil do hlavy atentátník. Na rozdíl od šesti lidí, kteří masakr nepřežili, měla kongresmanka Gabrielle Giffordsová štěstí v neštěstí.

Přežila a teď už ji definitivně propustili z nemocnice.

Giffordsová se po téměř pěti měsících léčby přestěhovala do nedalekého League City, kde vlastní dům její manžel, astronaut Mark Kelly. CNN napsala, že i doma ji čekají další procedury a rehabilitace, k ruce bude mít čtyřiadvacet hodin denně profesionální sestru.

Poprvé ukázala tvář

Giffordsová se také v těchto dnech vůbec poprvé od tragédie ukázala na veřejnosti. Prozatím alespoň virtuálně, prostřednictvím osobní stránky na sociální síti Facebook.

Fotografie, na nichž se Giffordsová usmívá na zahradě nemocnice, vznikly 17. května, jen den poté, co její manžel úspěšně odstartoval coby velitel na palubě raketoplánu Endeavour.

Tak vypadala senátorka před atentátem.
Tak vypadala senátorka před atentátem. | Foto: Reuters

"Bylo velmi inspirující vidět, jak se uzdravila," uvedl v prohlášení autor snímků fotograf P. K. Weis, který se s političkou osobně zná už více než desetiletí.

Jakkoliv zveřejnění snímků vyznělo optimisticky, návrat americké zákonodárkyně do Kongresu je nadále značně nejistý.

Podle článku v deníku Arizona Republic má po tak vážném zranění politička velké problémy s komunikací a její stav stále není dobrý.

Její hlavní poradkyně Pia Carusoneová uvedla, že Giffordsová má často problém vyjádřit se. "Slova se jí vracejí stále více, ale pořád ke komunikaci používá mimiku. Ukazuje. Gestikuluje. Celkem tak dokáže vyjádřit své základní potřeby. Když ale dojde na větší a složitější myšlenky, je to pro ni obtížné," řekla Carusoneová.

Svatební fotografie Giffordsové a jejího muže, astronauta Kellyho.
Svatební fotografie Giffordsové a jejího muže, astronauta Kellyho. | Foto: Reuters

"Doufáme, že maxima nedosáhla"

Členku amerického Kongresu to podle ní značně frustruje. Její porozumění tomu, co říkají ostatní, je prý naopak velmi dobré, téměř normální. Její okolí si přitom uvědomuje, že současná doba je pro zotavení Giffordsové nejdůležitější. Pacienti s podobnými zraněními se sice zotavují celý život, během prvních 12 až 14 měsíců však dělají největší pokroky.

Carusoneová přitom věří, že stav její nadřízené se ještě zlepší.

"Žije. Je naživu. Ale pokud by se už dále nezlepšovala, pokud by tohle bylo její maximum, nebyla by to ani zdaleka kvalita života, jakou měla v minulosti," podotkla. "Můžeme jenom doufat, že maxima nedosáhla, bude pokračovat a až maxima dosáhne, bude to hodně daleko od současného stavu," řekla poradkyně.

Fotogalerie: Obrazy z Tusconu po atentátu na senátorku

Dodala, že zatím není jasné, kdy se Giffordsová ukáže veřejnosti. Politička se sice v květnu zúčastnila startu raketoplánu Endeavour, jehož velitelem byl její manžel Mark Kelly, nebyly ale zveřejněny žádné fotografie. Rozhodnuto zatím také není o tom, zda Giffordsová zůstane členkou Kongresu. Podle Carusoneové je zatím jedinou lhůtou květen 2012, kdy by musela podat přihlášku do nových voleb.

Členka Kongresu se zotavuje po útoku v arizonském Tucsonu, při kterém zahynulo šest lidí a dalších 13 bylo zraněno. Dvaadvacetiletý Jared Lee Loughner, který čin spáchal, je nyní v psychiatrické léčebně. Soudce nedávno rozhodl, že muž není způsobilý soudního líčení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud potvrdil 30 let vězení za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi

Nejvyšší soud potvrdil třicetiletý trest vězení pro , jenž se podle pravomocného verdiktu dopustil dvojnásobné vraždy v Břeclavi. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, řekla bez dalších podrobností Miroslava Klusová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který se případem zabýval jako první instance.

Štaubert podle pravomocného verdiktu vraždil v rodinném domě v Břeclavi předloni v noci na 6. srpna, když přišel do domu krást. S oběťmi, devětaosmdesátiletým mužem a čtyřiačtyřicetiletou ženou, se krátce před tím znal. Senior se vzbudil, Štaubert na něj vzápětí zaútočil. Zasadil mu desítky bodných a sečných ran, stejně jako později ženě, která v domě také žila. Štaubert se nejspíš bál, že ho pozná. Oběti zemřely na místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy