Měl přijet Ahmadínežád, vybuchly bomby

Red Zah, Reuters, ČTK
24. 1. 2006 16:30
Teherán - Městem, na jehož návštěvu se chystal íránský prezident, otřásly dvě exploze. Podle libanonské televize mířily na Ahmadínežáda.
Při útoku v Avházu zahynulo minimálně osm lidí.
Při útoku v Avházu zahynulo minimálně osm lidí. | Foto: AP

Íránský prezident svou cestu do Ahvázu zrušil v pondělí večer. Teheránský zpravodaj libanonské televize al-Manár uvedl, že se tak stalo na základě informací zpravodajských služeb, které varovaly před připravovaným atentátem.

Bomby prý mířily na Ahmadínežáda
Bomby prý mířily na Ahmadínežáda | Foto: Aktuálně.cz

Ahváz, který je správním střediskem provincie Chúzestán na jihozápadě země u hranic s Irákem, je obýván arabskou menšinou. Íránské úřady se mají před jejími příslušniky na pozoru, neboť jsou se svoji situací v zemi nespokojeni a stěžují si na diskriminaci.

Oficiální důvody se různí

Ke spekulacím přispělo i to, že pro zrušení prezidentovy cesty byly uvedeny různé důvody. Podle agentury Reuters byla na vině údajná písečná bouře, která měla znemožnit Ahmadínežádovou procházku městem. Oficiální íránská agentura zdůvodnila prezidentovo rozhodnutí silným deštěm.

Starosta města Ahváz spekulace o chystaném útoku na prezidenta Ahmadínežáda odmítl. "Místo, kde bomby vybuchly, byly hodně daleko od místa, kde měl mít prezident projev," řekl agentuře Reuters Muhammad Džafár Samarí.

Exploze zabily osm lidí

Výbuchy dvou bomb si vyžádaly nejméně osm mrtvých a skoro padesát zraněných. Jedna výbušnina explodovala v pobočce soukromé banky Saman. Druhá nálož vybuchla ve vládní budově, v níž bylo zraněno devět osob. Podle policie šlo o podomácku vyrobené bomby.

K odpovědnosti za útoky se zatím niikdo nepřihlásil.

V Chúzestánu jsou životně důležitá ložiska ropy. Od loňského dubna je tato oblast sužována etnickým napětím poté, co pět lidí zahynulo při protivládních protestech. Ty vyvolaly pověsti o tom, že Teherán chce do Chúzestánu přestěhovat více nearabských obyvatel, aby v oblasti snížil arabský vliv.

K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil.
K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil. | Foto: Reuters

Írán v posledních týdnech obviňuje Británii, která má na jihu Iráku 8500 vojáků, z podněcování nepokojů v nedalekém Chúzestánu. Londýn to popírá.

Loni v červnu zahynulo v Ahvázu při pumovém útoku nejméně sedm osob, dalších šest obětí a stovku zraněných si vyžádala jiná exploze v říjnu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy