Měl přijet Ahmadínežád, vybuchly bomby

Red Zah, Reuters, ČTK
24. 1. 2006 16:30
Teherán - Městem, na jehož návštěvu se chystal íránský prezident, otřásly dvě exploze. Podle libanonské televize mířily na Ahmadínežáda.
Při útoku v Avházu zahynulo minimálně osm lidí.
Při útoku v Avházu zahynulo minimálně osm lidí. | Foto: AP

Íránský prezident svou cestu do Ahvázu zrušil v pondělí večer. Teheránský zpravodaj libanonské televize al-Manár uvedl, že se tak stalo na základě informací zpravodajských služeb, které varovaly před připravovaným atentátem.

Bomby prý mířily na Ahmadínežáda
Bomby prý mířily na Ahmadínežáda | Foto: Aktuálně.cz

Ahváz, který je správním střediskem provincie Chúzestán na jihozápadě země u hranic s Irákem, je obýván arabskou menšinou. Íránské úřady se mají před jejími příslušniky na pozoru, neboť jsou se svoji situací v zemi nespokojeni a stěžují si na diskriminaci.

Oficiální důvody se různí

Ke spekulacím přispělo i to, že pro zrušení prezidentovy cesty byly uvedeny různé důvody. Podle agentury Reuters byla na vině údajná písečná bouře, která měla znemožnit Ahmadínežádovou procházku městem. Oficiální íránská agentura zdůvodnila prezidentovo rozhodnutí silným deštěm.

Starosta města Ahváz spekulace o chystaném útoku na prezidenta Ahmadínežáda odmítl. "Místo, kde bomby vybuchly, byly hodně daleko od místa, kde měl mít prezident projev," řekl agentuře Reuters Muhammad Džafár Samarí.

Exploze zabily osm lidí

Výbuchy dvou bomb si vyžádaly nejméně osm mrtvých a skoro padesát zraněných. Jedna výbušnina explodovala v pobočce soukromé banky Saman. Druhá nálož vybuchla ve vládní budově, v níž bylo zraněno devět osob. Podle policie šlo o podomácku vyrobené bomby.

K odpovědnosti za útoky se zatím niikdo nepřihlásil.

V Chúzestánu jsou životně důležitá ložiska ropy. Od loňského dubna je tato oblast sužována etnickým napětím poté, co pět lidí zahynulo při protivládních protestech. Ty vyvolaly pověsti o tom, že Teherán chce do Chúzestánu přestěhovat více nearabských obyvatel, aby v oblasti snížil arabský vliv.

K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil.
K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil. | Foto: Reuters

Írán v posledních týdnech obviňuje Británii, která má na jihu Iráku 8500 vojáků, z podněcování nepokojů v nedalekém Chúzestánu. Londýn to popírá.

Loni v červnu zahynulo v Ahvázu při pumovém útoku nejméně sedm osob, dalších šest obětí a stovku zraněných si vyžádala jiná exploze v říjnu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy