McCain má problém. Křesťanští voliči mu nevěří

Roman Gazdík (od zvláštního zpravodaje v USA)
2. 5. 2008 12:08
O své víře se totiž nechce bavit
John McCain září, právě vyhrál klíčové primárky ve "slunečním státě" na Floridě. Tamní triumf mu přibližuje republikánskou nominaci na prezidenta
John McCain září, právě vyhrál klíčové primárky ve "slunečním státě" na Floridě. Tamní triumf mu přibližuje republikánskou nominaci na prezidenta | Foto: Reuters

Analýza - O bývalém guvernéru Arkansasu a baptistickém pastoru Miku Huckabeem se občas mluví jako o možném adeptovi na křeslo viceprezidenta.

Kandidát republikánů na prezidenta John McCain však zatím ani svému bývalému konkurentovi, ani nikomu jinému nic nenabídl.

Spojení s Huckabeem by nicméně McCainovi pomohlo vyřešit jeden vážný problém: ta část republikánských voličů, která se rekrutuje z konzervativních křesťanů, ho totiž považuje za málo nábožensky horlivého.

A Huckabee by mohl v podzimních volbách přitáhnout právě jejich hlasy.

V Senátu se nemodlí

Křesťanští voliči jsou od konce sedmdesátých let pro republikány klíčoví. Ronaldu Reaganovi se tehdy podařilo porazit úřadujícího demokratického prezidenta Jimmyho Cartera vytvořením koalice mezi katolickými konzervativci na severu a protestanty z jihu.

Mike Huckabee
Mike Huckabee | Foto: Reuters

Baptista McCain se ke svému náboženství téměř nevyjadřuje. A pokud ano, tak o něm hovoří pouze v obecných termínech, či zavzpomíná, jak mu pomáhalo přežít během vietnamského zajetí. Na rozdíl od Hillary Clintonové se také neúčastní společných modliteb v americkém Senátu.

Nepřátelství s evangelíky

"John McCain se musí ke své víře v Ježíše Krista veřejně přihlásit," řekl Aktuálně.cz Charles Dunn, děkan regentské univerzity, kterou založil televizní kazatel Pat Robertson a která je považována za jednu z nejkonzervativnějších v USA.

"Víra je při rozhodování ve volbách pro Američany velmi důležitá," tvrdí. "Pokud mluvíme o nábožensky založené pravici, je nutné, abyste se ke své víře jako kandidáti vyjadřovali, jinak si je budete získávat jen těžko."

McCainovy vztahy s vlivným kazatelem Robertsonem jsou přitom od roku 2000 na bodu mrazu. Když tehdy McCain poprvé kandidoval na prezidenta, nazval ho - společně s dalším kazatelem Jerrym Falwellem - "agentem netolerance".

Děkan regentské univerzity Charles Dunn
Děkan regentské univerzity Charles Dunn | Foto: Roman Gazdík

"Pat Robertson a John McCain si ještě musí vyjevit lásku," říká Dunn. "Univerzitu navštívili (McCainovi rivalové) Rudy Giuliani a Mitt Romney, ale McCain ne."

Morální hodnoty? Ty křesťanské

Náboženství hraje v americké politice klíčovou roli. "V USA nevidíme rozdíl mezi morálními hodnotami a křesťanskými morálními hodnotami," říká student politologie na Norfolské univerzitě Malcolm Jones.

"Náboženství je naprosto zásadní," potvrzuje jeho spolužák Dante Burt. "Máme sice odluku církve od státu, ale bude trvat ještě dlouho, než budeme mít za prezidenta ateistu."

Podobně smýšlí i bývalý předseda republikánského klubu regentské univerzity Matthew Clark.

"Někteří lidé, které znám, hlasovali v primárkách pro Huckabeeho jen proto, že byl křesťan. Nic víc po něm nechtěli," říká.

Huckabeeho most

Právě Huckabee nedávno vystoupil v televizi, aby Johna McCaina podpořil. Podle bývalého pastora se někteří křesťané neradi veřejně baví o své víře, a to má být i případ republikánského kandidáta.

Děkan regentské univerzity však tvrdí, že je možné na nábožné voliče zapůsobit i jinak.

"Možná, že John McCain nechce být pokrytecký, možná, že takovou víru nemá," myslí si Dunn. "V tom případě jsou zde však jiné mosty, jak lze podpory konzervativních křesťanů dosáhnout - například výběrem viceprezidentského kandidáta."

I po Huckabeeho vstřícném kroku však zůstal McCain k takovým výzvám hluchý.

 

Právě se děje

Další zprávy