Matovič zopakoval, že Slovensko odmítá migrační kvóty. Chce pomoci zasaženým zemím

ČTK ČTK
24. 9. 2020 12:16
Slovensko již nebude pouze opakovat, že nesouhlasí s povinnými kvótami na přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU. Hodlá pomoci zemím, které zasáhla migrační vlna. V reakci na návrh migračního balíčku, který ve středu představila Evropská komise, to uvedl slovenský premiér Igor Matovič.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Nebudeme hrát na přízemní pudy, ale upřímně a odvážně našim evropským partnerům oznámíme, že s povinnými kvótami zásadně nesouhlasíme, ale zároveň solidárně nabídneme pomocnou ruku těm zemím, které kvůli nelegální migraci velmi trpí," napsal na sociálních sítícj Matovič, aniž upřesnil případný slovenský příspěvek k řešení migrace v Evropské unii.

Návrh nového azylového a migračního systému počítá s tím, že do něj solidárně zapojí všechny státy evropského bloku. V krizových situacích má výjimečně dojít i k tomu, že Brusel členským zemím přijetí části uprchlíků či navrácení některých migrantů do země jejich původu nařídí. S návrhem migračního balíčku nesouhlasí například český premiér Andrej Babiš. Podle něj se EU málo soustředí na boj proti pašerákům lidí.

Slovensko se během dřívější migrační krize řadilo v EU k nejhlasitějším kritikům zmíněných povinných kvót. Svůj názor nezměnilo ani poté, co unijní soud zamítl jeho žalobu vůči rozhodnutí většiny členských zemí EU o přerozdělování uprchlíků na základě kvót.

 

Právě se děje

Další zprávy