Masakry Armády Božího odporu: 900 mrtvých civilistů

Zdeněk Mihalco
31. 1. 2009 11:20
Na pomezí tří afrických zemí vypuklo nové dějství brutálního konfliktu

Mundri - Když ozbrojení muži odvlekli osmiletého Martina Okenja a jeho kamaráda, Martinův otec a další z vesničanů chtěli ozbrojence dostihnout a pokusit se děti osvobodit.

Bojovníci Armády Božího odporu (LRA) však vesničany povalili na zem a přinutili děti dívat se na to, jak jim mačetou odsekávají nohy a ruce.

"Poté ho udeřili do vazu," popsal osmiletý Martin ze zemědělské vsi Moba na jihu Súdánu reportérovi agentury AFP smrt svého otce. K události došlo na začátku ledna.

Dětem se poté podařilo utéct a nyní sídlí společně s dalšími uprchlíky v malém městě Mundri na jihu Súdánu.

Z unesených dětí cvičí vojáky

Přinejmenším 100 mrtvých těl zůstalo po dalším z masakrů civilistů na severovýchodě Demokratické republiky Kongo, které jsou přisuzovány LRA, oznámila nyní OSN.

LRA začala opět hromadně vraždit civilisty poté, co na konci loňského roku selhala mírová jednání a proti tomuto povstaleckému uskupení společně zasáhly armády tří afrických zemí - Demokratické republiky Kongo, Ugandy a Jižního Súdánu.

Bojovníci LRA
Bojovníci LRA | Foto: Aktuálně.cz

Od startu této vojenské akce, která začala v půli prosince, zemřelo podle OSN asi 900 civilistů a 40 povstalců.

Armáda Božího odporu (LRA) se už více než 20 let snaží o svržení ugandské vlády. Konflikt se vyznačuje mimořádnou brutalitou - tisíce lidí přišly o život, až dva milióny lidí byly vyhnány ze svých domovů a dodnes přežívají zejména v táborech, které pro ně na severu země zřídila ugandská vláda.

Povstalce vede Joseph Kony, který prohlašuje, že chce v Ugandě zavést křesťanskou vládu vycházející z biblického desatera a že je prorokem, který komunikuje s duchy a plní jejich přání.

Konyho armáda je rovněž odpovědná za únosy tisíců dětí, ze kterých cvičí vojáky. Vůdce povstalců i kvůli tomu stíhá Mezinárodní trestní soud (ICC).

V současné době mají rebelové útočiště v odlehlých oblastech na pomezí Demokratické republiky Kongo a Súdánu,  Uganda je nyní stabilní zemí a k četnějším násilnostem tam nedochází.

"Znepokojuje mne možnost, že by případné další společné vojenské akce, pokud by nebyly řádně naplánovány a provedeny, odnesli především civilisté, kteří se ocitnou uprostřed křížové palby," řekla agentuře AFP komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

Vraždy, rabování, znásilňování

OSN upozorňuje, že se od začátku společné vojenské akce proti LRA zhoršila humanitární situace v oblasti. Podle OSN asi 900 civilistů zemřelo, dalších 130 tisíc lidí uteklo ze svých domovů.

Povstalci z LRA
Povstalci z LRA | Foto: Reuters

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch příslušníci LRA mezi 24. prosincem a 13. lednem zabili přinejmenším 620 civilistů a unesli 160 dětí.

LRA je rovněž obviňována ze znásilňování, vypalování a rabování vesnic.

Joseph Kony několikrát na poslední chvíli vycouval z již avizovaného podepsání mírové dohody. Chce totiž záruky, že nebude vydán mezinárodnímu soudu.

Nadějí na ukončení konfliktu jsou poslední zprávy v médiích, podle kterých se jeden z hlavních důstojníků LRA společně s několika desítkami dalších bojovníků chce vzdát výměnou za to, že nebude souzen.

 

Právě se děje

Další zprávy