Masakry Armády Božího odporu: 900 mrtvých civilistů

Zdeněk Mihalco
31. 1. 2009 11:20
Na pomezí tří afrických zemí vypuklo nové dějství brutálního konfliktu

Mundri - Když ozbrojení muži odvlekli osmiletého Martina Okenja a jeho kamaráda, Martinův otec a další z vesničanů chtěli ozbrojence dostihnout a pokusit se děti osvobodit.

Bojovníci Armády Božího odporu (LRA) však vesničany povalili na zem a přinutili děti dívat se na to, jak jim mačetou odsekávají nohy a ruce.

"Poté ho udeřili do vazu," popsal osmiletý Martin ze zemědělské vsi Moba na jihu Súdánu reportérovi agentury AFP smrt svého otce. K události došlo na začátku ledna.

Dětem se poté podařilo utéct a nyní sídlí společně s dalšími uprchlíky v malém městě Mundri na jihu Súdánu.

Z unesených dětí cvičí vojáky

Přinejmenším 100 mrtvých těl zůstalo po dalším z masakrů civilistů na severovýchodě Demokratické republiky Kongo, které jsou přisuzovány LRA, oznámila nyní OSN.

LRA začala opět hromadně vraždit civilisty poté, co na konci loňského roku selhala mírová jednání a proti tomuto povstaleckému uskupení společně zasáhly armády tří afrických zemí - Demokratické republiky Kongo, Ugandy a Jižního Súdánu.

Bojovníci LRA
Bojovníci LRA | Foto: Aktuálně.cz

Od startu této vojenské akce, která začala v půli prosince, zemřelo podle OSN asi 900 civilistů a 40 povstalců.

Armáda Božího odporu (LRA) se už více než 20 let snaží o svržení ugandské vlády. Konflikt se vyznačuje mimořádnou brutalitou - tisíce lidí přišly o život, až dva milióny lidí byly vyhnány ze svých domovů a dodnes přežívají zejména v táborech, které pro ně na severu země zřídila ugandská vláda.

Povstalce vede Joseph Kony, který prohlašuje, že chce v Ugandě zavést křesťanskou vládu vycházející z biblického desatera a že je prorokem, který komunikuje s duchy a plní jejich přání.

Konyho armáda je rovněž odpovědná za únosy tisíců dětí, ze kterých cvičí vojáky. Vůdce povstalců i kvůli tomu stíhá Mezinárodní trestní soud (ICC).

V současné době mají rebelové útočiště v odlehlých oblastech na pomezí Demokratické republiky Kongo a Súdánu,  Uganda je nyní stabilní zemí a k četnějším násilnostem tam nedochází.

"Znepokojuje mne možnost, že by případné další společné vojenské akce, pokud by nebyly řádně naplánovány a provedeny, odnesli především civilisté, kteří se ocitnou uprostřed křížové palby," řekla agentuře AFP komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

Vraždy, rabování, znásilňování

OSN upozorňuje, že se od začátku společné vojenské akce proti LRA zhoršila humanitární situace v oblasti. Podle OSN asi 900 civilistů zemřelo, dalších 130 tisíc lidí uteklo ze svých domovů.

Povstalci z LRA
Povstalci z LRA | Foto: Reuters

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch příslušníci LRA mezi 24. prosincem a 13. lednem zabili přinejmenším 620 civilistů a unesli 160 dětí.

LRA je rovněž obviňována ze znásilňování, vypalování a rabování vesnic.

Joseph Kony několikrát na poslední chvíli vycouval z již avizovaného podepsání mírové dohody. Chce totiž záruky, že nebude vydán mezinárodnímu soudu.

Nadějí na ukončení konfliktu jsou poslední zprávy v médiích, podle kterých se jeden z hlavních důstojníků LRA společně s několika desítkami dalších bojovníků chce vzdát výměnou za to, že nebude souzen.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy