Maďarský expremiér drží hladovku kvůli volebnímu zákonu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 9. 2012 15:19
Ferenc Gyurcsány protestuje proti povinné registraci voličů, je prý nedemokratická
Ferenc Gyurcsány ještě jako premiér během návštěvy Prahy.
Ferenc Gyurcsány ještě jako premiér během návštěvy Prahy. | Foto: Ludvík Hradilek

Budapešť - Bývalý maďarský premiér Ferenc Gyurcsány se rozhodl protestovat proti chystané změně volebního zákona ve své zemi týdenní hladovkou.   

Plánovaná povinná registrace voličů před parlamentními volbami v roce 2014 by totiž podle něj znamenala porušení jejich volebního práva, omezení demokracie a posílení moci současné vlády.

Povinnou registraci navrhl koncem července konzervativní premiér Viktor Orbán, podle něhož je tento krok nutný k tomu, aby se mohlo evidovat mnoho Maďarů žijících v sousedních zemích, kteří v několika minulých letech získali občanství. Na základě změny ústavy, jež vstoupila v platnost počátkem letošního roku, mají etničtí Maďaři žijící mimo Maďarsko množnost získat volební právo.

O návrhu na povinnou registraci mají tento měsíc hlasovat poslanci. Je velmi pravděpodobné, že ho schválí, protože Orbánova strana Fidesz má v parlamentu dvoutřetinovou většinu.

Novinka by podle analytiků byla výhodou pro pravicové strany, jako jsou Orbánův Fidesz nebo krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Obě strany se totiž těší z přízně disciplinovaných voličů, kteří chodí k hlasovacím urnám pravidelněji než sympatizanti levice. Fidesz s klesající podporou voličů by si tak odstavením neaktivních voličů mohl vylepšit volební šance.

Ferenc Gyurcsány rezignoval v roce 2009 a nyní stojí v čele malé Demokratické koalice. Spolu s dalšími členy jeho strany Fidesz zahájil hladovku v neděli večer. Po dobu trvání protestu budou politici podle agentury MTI ve stanech před parlamentem a budou přijímat pouze tekutiny a vitaminy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
Další zprávy