Londýn dál vyjednává s Evropskou unií. S Paříží má novou dohodu o migraci

ČTK ČTK
28. 11. 2020 20:56
Vyjednávání mezi Británií a Evropskou unií o obchodní dohodě upravující vztahy po britském odchodu z evropského bloku pokračují. Média o tom ujistila britská ministryně vnitra Priti Patelová. Zároveň informovala, že Londýn a Paříž podepsaly dohodu, která má čelit nelegální migraci přes Lamanšský průliv.
Britská ministryně vnitra Priti Patelová
Britská ministryně vnitra Priti Patelová | Foto: Reuters

"Jako vláda jsme povinni zajistit, aby tyto rozhovory pokračovaly, abychom mohli dosáhnout nezvratného konce, to je velmi jasné, zároveň se ale připravujeme na konec přechodného období tak, jak od nás naše země očekává," prohlásila o brexitovém ministryně Patelová. 

Britský premiér Boris Johnson podle médií předpokládá, že o sporu o rybolovné kvóty bude během příštích 48 hodin hovořit s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Británii a Evropské unii zbývají už jen dny pro uzavření dohody o příštích vztazích. Mají totiž dokument do konce roku schválit na obou stranách parlamenty. Pokud se to nestihne, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

V posledních týdnech sice britští a unijní vyjednavači dokončili formulace značné části mnohasetstránkové společné smlouvy, rybolovná práva, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů ale stále zůstávají otevřené.

Přibývá nebezpečných plaveb na malých člunech

Britsko-francouzská dohoda o migraci podle Patelové počítá se zdvojnásobením počtu policistů hlídajících francouzské pláže. Nasazena budou i nová technická zařízení, včetně radarů a bezpilotních letadel. Na tato opatření obě země podle agentury AP vynaloží 31,4 milionu eur (asi 823 milionů Kč). Cílem je uzavřít nebezpečnou cestu do Británie, kterou se převaděči pokoušejí překonat s migranty riskantním způsobem přes Lamanšský průliv.

Policisté letos zadrželi stovky lidí včetně dětí při pokusech dostat z provizorních táborů na severu Francie na jih Anglie nebezpečnou plavbou přes jednu z nejrušnějších lodních tras na světě. Někteří migranti utonuli.

"Díky většímu počtu policejních hlídek na francouzských plážích a lepšímu sdílení zpravodajských informací jsme již zaznamenali, že z francouzských pláží odplouvá méně migrantů," uvedla ministryně. Británie a Francie podle ní hodlají příští rok pokračovat ve spolupráci, aby na společné hranici poklesl migrační tlak.

Mnoho migrantů se vydalo na plavbu v malých člunech organizovanou pašeráky, protože kvůli pandemii a protinákazovým omezením poklesla doprava mezi Francií a Británii. Letos to zatím bylo na 8000 lidí, zatímco loni asi 1800. Minulý měsíc po převrácení člunu zahynula celá íránská rodina včetně obou rodičů a dětí ve věku šesti a devíti let. Pravděpodobně se utopil i pohřešovaný syn ve věku 15 měsíců.

Patelová řekla, že francouzské úřady letos dosud zastavily na cestě do Británie pět tisícovek migrantů a že za posledních deset let Spojené království poskytlo Francii na řešení problému asi 150 milionů liber (asi 4,4 miliardy Kč). Soustředění snah na zastavení malých člunů podle ní znamená, že stoupá počet migrantů, kteří se pokoušejí překročit průliv v kamionech. Británie podle Patelové rovněž plánuje příští rok zavést nové předpisy ohledně udělování azylu.

VIDEO: Michael Žantovský o brexitu. 

Na Theresu Mayovou se bude vzpomínat jako na slušnou, obětavou ženu. Boris Johnson byl černým koněm v Konzervativní straně, říká Žantovský. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet obětí koronaviru ve světě překročil čtyři miliony

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

Další zprávy