Libyjci poslali za mříže žoldáky z Ruska a Ukrajiny

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
4. 6. 2012 23:45
Letiště v Tripolisu obsadili ozbrojenci, letadla musejí přistávat jinde
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tripolis - Na deset let do vězení s nucenými pracemi poslal vojenský soud v Libyi 23 mužů z Ukrajiny, Běloruska a Ruska za to, že bojovali jako žoldáci v armádě tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Rus, který měl žoldáckou skupinu devatenácti Ukrajinců, tří Bělorusů a dalšího Rusa koordinovat, dostal podle agentury AFP doživotí.

Všichni odsouzení vinu popírají a tvrdí, že do Libye přišli za prací v ropném sektoru. Velvyslanci Ukrajiny a Běloruska sdělili, že se odsouzení proti rozsudku odvolají.

Soud dospěl k závěru, že obžalovaní během loňského konfliktu v Libyi připravovali raketomety k útokům na letouny Severoatlantické aliance (NATO).

Vojenský mluvčí citovaný AFP se v úvodu soudního procesu v dubnu zmínil i o dalších obviněních proti nim. Týkaly se údajné pomoci obžalovaných při potlačování protivládní revolty tehdejším režimem a při útocích na civilisty. Obžalovaní přitom měli působit "v žoldu Kaddáfího a jeho brigád".

V Libyi není jen poušť a ropa. Podívejte:

Kaddáfího režim se zhroutil loni v srpnu po šesti měsících bojů. Dlouholetý libyjský vůdce zahynul v říjnu při zatýkání, okolnosti jeho úmrtí ale objasněny nebyly. Mezinárodní mise vedená NATO a posvěcená OSN měla během protivládního povstání chránit libyjské civilisty před útoky Kaddáfího sil.

Letiště v Tripolisu obsadili ozbrojenci

Mezinárodní letiště v Tripolisu mezitím obsadili ozbrojenci z města Tarhuna, asi 80 kilometrů jihovýchodně od libyjské metropole.

Skupina, která si říká Al-Aufía, vojenské letiště obléhala tanky a další těžkou technikou. Blokádou si podle agentury Reuters chtějí vynutit propuštění jednoho ze svých velitelů, jenž zmizel před dvěma dny.

"Situace je velmi napjatá. Tanky obklíčily budovy a všechny lety musely být odkloněny. Nikomu nedovolí tam vstoupit," citovala agentura Reuters odpoledne libyjského představitele, který si nepřál být jmenován.

Letiště nakonec obsadilo 5000 příslušníků vládních sil a zatčeno bylo 30 ozbrojenců. Situace byla několik hodin chaotická. Z letových drah prý stoupal kouř a v areálu se ozývala střelba. Mezinárodní lety musely být odkloněny na vojenské letiště.

 

Právě se děje

Další zprávy