Letištěm v Pekingu otřásl výbuch, útočil muž na vozíku

Reuters Reuters
20. 7. 2013 17:12
Neznámý muž odpálil na letišti balík černého střelného prachu použivaných v petardách
Policisté zasahují v příletovém prostoru pekingského letiště, kde útočník odpálil výbušninu.
Policisté zasahují v příletovém prostoru pekingského letiště, kde útočník odpálil výbušninu. | Foto: Reuters

Peking - Hlasitá exploze otřásla v sobotu večer místního času termínálem tři pekingského letiště. S odvoláním na svědky o tom informovala státní tisková agentura.

Čínská televize uvedla, že muž odpálil na letišti balík černého střelného prachu použivaný v petardách. K výbuchu došlo v mezinárodní části letiště v prostoru příletů. Útočník zranil jen sám sebe, jak vážně, však není jasné.

Letiště nemuselo přerušit svůj provoz, a to přesto že v důsledku výbuchu zaplnil prostory terminálu kouř.

Podle BBC odpálil nálož muž na invalidním vozíku. Fotky, které pořídili svědci, ukazují tmavovlasého muže, který mává těsně před explozí bílým balíčkem. Po výbuchu jsou na záběrech k vidění pracovníci letiště, jak muže ošetřují.

Motiv činu zůstává neznámý, spekuluje se však o tom, že muže mohl k útoku vést dřívější konflikt s policií vedoucí k jeho tělesnému postižení.

Podle agentury DPA koluje ohledně motivu řada spekulací. Některá média poukazují na blog pod jménem pachatele, podle kterého byla exploze protestem kvůli špatnému zacházení ze strany policie. Blog naznačuje, že pachatel se dostal na kolečkové křeslo poté, co byl v roce 2005 zbit policisty. Pachatel v té době údajně bez povolení nabízel taxikářské služby. Blog byl krátce po incidentu zablokován.

Na místě po explozi zasahovali záchranáři a policisté. Kromě útočníka však nebyl nikdo vážně zraněn. 

 

Právě se děje

před 8 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy