Invaze uprchlíků je skoro jako holokaust. Návrhář Lagerfeld budí emoce kritikou kancléřky Merkelové

Zahraničí Zahraničí
14. 11. 2017 20:05
Vlnu nesouhlasných reakcí spustil známý módní návrhář německého původu Karl Lagerfeld. Ve víkendovém rozhovoru pro francouzská média zkritizoval kancléřku Angelu Merkelovou za to, že do Německa v letech 2015 a 2016 vpustila statisíce uprchlíků, a přirovnal jejich exodus k potenciálnímu "holokaustu". Na francouzskou stanici C8, která interview odvysílala, se od té doby sypou stovky stížností. "Jsem šokovaná a raněná," prohlásila jedna z divaček.
Módní návrhář Karl Lagerfeld.
Módní návrhář Karl Lagerfeld. | Foto: Reuters

Paříž - Věhlasný módní návrhář Karl Lagerfeld znovu budí velké emoce. 

A znovu za to mohou jeho výroky o německé kancléřce Angele Merkelové, která je častým terčem jeho kritiky.

Tentokrát si vzal na mušku její nedávnou vstřícnost vůči uprchlíkům.  

"Nemůžete - ani když mezitím uběhly dekády - zabít miliony Židů, abyste pak na jejich místo přivedli miliony jejich nejhorších nepřátel," prohlásil Lagerfeld o víkendu v talkshow Salut les Terriens! francouzské televizní stanice C8.  

A poté ještě přitvrdil.

"Znám v Německu někoho, kdo se ujal mladého Syřana a po čtyřech dnech (co ho měl u sebe) řekl: ‚Nejlepší věc, kterou Německo vynalezlo, byl holokaust,'" dodal Lagerfeld v rozhovoru s francouzskými novináři.

Díky kancléřčině politice otevřených dveří vstoupilo do Německa v roce 2015 a 2016 1,2 milionu uprchlíků.

Skutečnost, že Merkelová nechala otevřené hranice lidem prchajícím před válkou, na určitý čas ovlivnila i její popularitu. A umožnila nástup radikálních politických uskupení jako Alternativa pro Německo (AfD) 

Zlá macecha Merkelová

Podle jednoho z nejuznávanějších a nejvlivnějších světových modních návrhářů druhé poloviny 20. století udělala německá kancléřka s uprchlíky "obrovskou chybu".

"Merkelová už přijala miliony a miliony migrantů, kteří jsou dobře integrovaní, kteří pracují a všechno je v pořádku. (…) Nepotřebovala vzít další milion, aby si zlepšila svoji image potom, co se po řecké krizi stala zlou macechou," uvedl podle britského deníku The Guardian.

Vystoupení čtyřiaosmdesátiletého "fashion guru" vyvolalo vlnu negativních ohlasů. Francouzské stanici C8 přišlo po odvysílání několik stovek stížností.

Do záležitosti se už vložil i francouzský mediální regulátor CSA. Podle americké televize Fox News se tak stalo poté, co televizní kanál obdržel na sedm stovek nesouhlasných ohlasů.

Lidé si podle Fox News stěžovali zejména na to, že to bylo neuctivé k přeživším holokaustu, jejich rodinám i migrantům, kteří přišli do Německa. 

Vytrženo z kontextu

Na sociálních sítích se objevily na návrhářovy výroky pochvalné i nesouhlasné reakce.

Za Lagerfelda se postavil například britský novinář a youtuber Paul Joseph Watson, který je svými protimuslimskými postoji známý. 

"Karl Lagerfeld má pravdu," napsal Watson na Twitteru. 

"Slova Karla Lagerfelda jsou vytržena z kontextu. Vyzdvihl imigranty, kteří se dokonale integrovali do společnosti a kteří pracují. Odsoudil ty, kteří přišli, aby vyvolávaly násilí, chudobu, nepracovali a izolovali se," zněla další slova podpory.

"Šokovaná a raněná. Proč rozdmýchávat nenávist?" odsoudila jiná uživatelka rodáka z Německa.

Lagerfeld se narodil v německé rodině v roce 1933 - ve stejný rok, kdy se moci v zemi chopil Adolf Hitler. S rodiči se krátce nato přestěhoval do osamocené vesnické oblasti na severu země. 

Budoucí známý návrhář tvrdí, že od té doby o nacistech a druhé světové válce nic nevěděl.

Podle britské spisovatelky Alicii Drakeové, která píše o módním průmyslu, ale jeho rodinu nacisté ohrožovali také. 

Karikatury s Hitlerem

Není to přitom poprvé, co se známý designér pustil do kancléřky Merkelové. V roce 2013 se například negativně vyjádřil o jejím stylu oblékání.

Před měsícem ji zase zesměšnil v kreslené karikatuře. Jeho kreslenou tvorbu pravidelně uveřejňuje magazínová příloha německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Obrázek ukazuje Merkelovou, nad kterou stojí Adolf Hitler a říká jí: "Děkuji, že jsi neúmyslně nechala mé nástupce, aby byli zastoupeni v parlamentu."

Lagerfeld tím narážel na krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD), která se v zářijových parlamentních volbách poprvé v historii dostala do parlamentu.

Úspěch si připsala i díky antiimigrantské rétorice.

Návrhář vzbuzuje pozornost nekompromisními názory často. S oblibou komentuje hlavně módní průmysl.

Nejsem jen syn emigrantů, sám jsem uprchlík. Jsme jediná strana, která chce rozumnou politiku v otázkách migrace, tvrdí šéf bavorské AfD Petr Bystroň. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 25 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 57 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy