reklama
 
 

Merkelová: Strop na přijímání uprchlíků je dobrý kompromis. Jednání o koalici začnou příští středu

9. 10. 2017 13:23
Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) i bavorský premiér Horst Seehofer (CSU) jsou spokojení s kompromisem mezi křesťanskými stranami CDU a CSU ohledně migrace. Uvedli to v pondělí na společné tiskové konferenci v Berlíně. Je to podle nich dobrý základ pro vyjednávání o nové vládě se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými, která začnou 18. října.

Berlín - Kompromis v otázce migrace mezi CDU a CSU je podle německé kancléřky Angely Merkelové velmi dobrým základem pro vyjednávání o nové vládě se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými. Ta začnou ve středu 18. října.

Šéfka německé vlády a předsedkyně CDU to v pondělí řekla v Berlíně na společné tiskové konferenci s bavorským premiérem a šéfem sesterské formace CSU Horstem Seehoferem.

"Mám radost z nalezeného kompromisu," uvedla Merkelová. "I my jsme spokojení," konstatoval Seehofer.

Dohoda obou stran, které měly v otázce migrace dlouhodobý spor, počítá v zásadě se stanovením horní hranice pro přijímání uprchlíků na 200 000 ročně, i když pojem "horní hranice" přímo nepoužívá.

"Chceme dosáhnout toho, aby celkové číslo přijetí z humanitárních důvodů (uprchlíci a žadatelé o azyl … minus počet deportací a dobrovolných odchodů budoucích uprchlíků) nepřesáhlo 200 000 lidí ročně," stojí v dohodě.

"Můžeme říci, že jsme našli klasický kompromis, obě strany si vyšly vstříc," poznamenala Merkelová.

CSU, která se opakovaně nechala slyšet, že bez horní hranice pro příjem uprchlíků nevstoupí do vlády, tak prosadila limit ve výši 200 000, CDU zase formulaci, že Německo na svých hranicích nebude odmítat žadatele o azyl. Šéfka spolkové vlády i v pondělí zdůraznila, že lidé musí mít možnost požádat o azyl.

Merkelová, podle níž je legitimní ptát se, proč nebyly sesterské strany schopné dosáhnout kompromisu dříve, je přesvědčena o tom, že dohoda bude dobrým základem pro předběžná koaliční jednání.

Ta začnou 18. října separátním jednáním CDU/CSU s FDP a posléze se Zelenými. O dva dny později budou všechny tři strany jednat poprvé společně.

Kompromis mezi CDU a CSU v otázce migrace byl základním předpokladem začátku jednání o nové vládní koalici. Výsledky zářijových voleb a rozhodnutí dosud koaličních sociálních demokratů (SPD) odejít do opozice přitom nedávají jinou realistickou možnost než vznik vlády CDU/CSU, FDP a Zelených.

Když se na ní vedení těchto stran dohodne, budou o ní ještě hlasovat jednotlivé stranické sjezdy, případně všichni straníci. Není přitom vůbec vyloučené, že se Zelení v takovém hlasování proti jakýmkoliv snahám o stanovení horní hranice pro příjem uprchlíků postaví.

Obě největší klasické strany a ztratily, Martin Schulz nezafungoval jako dynamický lídr, říká europoslanec Jan Zahradil. | Video: Daniela Drtinová |  18:59

autor: ČTK | 9. 10. 2017 13:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama