Putin překvapil v "předvolebním filmu": V roce 2014 jsem přikázal sestřelit unesené letadlo

Martin Novák Martin Novák
12. 3. 2018 14:48
Vladimir Putin se týden před prezidentskými volbami objevil ve filmu, který je pojatý jako dvouhodinový rozhovor. V něm například řekl, že jeho otec byl kuchařem ve Stalinových službách.
Ukázka z předvolební filmu s Vladimirem Putinem | Video: Ruská státní televize

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se před volbami neúčastní debat s jinými kandidáty. Rusy oslovuje prostřednictvím billboardů a na tiskových konferencích.

A týden před prezidentskými volbami 18. března se objevil také ve filmu, který je pojatý jako dvouhodinový rozhovor. Je dostupný on-line a Putina v něm "zpovídá" reportér ruské státní televize Andrej Kondrašov, který je paradoxně zároveň mluvčím Putinovy předvolební kampaně.

Ruský prezident v rozhovoru uvedl dosud nezveřejněnou informaci, a sice že v době olympijských her v Soči v roce 2014 nařídil sestřelit nad ruským územím letadlo, kterého se měli zmocnit únosci.

Letoun turecké společnosti Pegasus Airlines letěl z ukrajinského Charkova do Istanbulu. Ruský prezident dramaticky popsal, jak byl o únosu informován a zároveň mu zodpovědní bezpečnostní pracovníci řekli, že v takových případech předpisy nařizují sestřelení stroje. Na palubě měla být kromě 110 pasažérů i bomba.

"Dělejte, co je nutné," cituje ve filmu ruský prezident sám sebe.

Vzápětí ale dodává, že další informace únos nepotvrdily, takže se nakonec nic nestalo. Šlo o falešný poplach - jeden z pasažérů byl opilý.

Zradu neodpouštím

Putin se ve filmu také vyjádřil k anexi Krymu. Tento krok mu v roce 2014 přinesl podle průzkumů rekordní popularitu, protože většina Rusů považuje a vždy považovala poloostrov za legitimní součást Ruska.

Na dotaz reportéra, zda by za nějakých podmínek uvažoval o navrácení Krymu Ukrajině, odpověděl Putin jednoznačně.

"O čem to mluvíte? Takové podmínky nejsou a nikdy nebudou," řekl ruský prezident. A uvedl, že je schopen lidem, se kterými pracuje, ledacos odpustit, ale nikdy neodpouští zradu.

Putin se pak také rozhovořil o svém otci, který za druhé světové války utrpěl těžké zranění a s manželkou, Putinovou matkou, přežil nacistickou blokádu Leningradu (nyní Petrohradu). Současný ruský prezident se narodil v tomto městě v roce 1952 jako jediný syn svých rodičů.

"Byl kuchařem (otec) u Lenina a později u Stalina. Na jednom z jeho sídel u Moskvy," řekl pak Putin v rozhovoru.

Jeho názory na Stalina v minulosti nebyly jednoznačné. Zdůrazňoval, že pod jeho vedením Sovětský svaz vyhrál války, ale kritizoval ho za čistky. Například se vyslovil proti návrhu, aby se Volgograd znovu přejmenoval na Stalingrad.

V posledních letech jsou ale ruská média v hodnocení Stalina spíše pozitivní.

Bez soupeře

Dvouhodinový film, publikovaný týden před prezidentskými volbami, připomíná snímek, který nedávno natočil o Putinovi americký režisér Oliver Stone. Ten považuje ruského prezidenta za velkého státníka. Jeho film ale zachytil i jeden kuriózní moment. Putin Stoneovi na mobilu ukazoval záběry údajného ruského útoku na bojovníky tzv. Islámského státu v Sýrii. Ve skutečnosti šlo o záběry amerických vojáků, které byly už dříve publikované.

V nedělních volbách nemá Putin reálného soupeře a očekává se, že podle oficiálních výsledků získá nejméně sedmdesát procent hlasů. Stane se tak prezidentem na dalších šest let. Podle současného znění ústavy už nebude moci kandidovat potřetí.

Poslechněte si píseň, kterou ruské pěvecké hvězdy nazpívaly na podporu Putina:

Pěvecké hvězdy Ruska nazpívaly song na podporu Putina ve volbách | Video: PutinTeam
 

Právě se děje

před 45 minutami

Čínská vláda zrušila kvůli koronaviru všechny oslavy Nového roku

Peking ve snaze zabránit dalšímu šíření nového koronaviru odvolal všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku, jehož příchod připadá na sobotu. Úřad čínské metropole pro turistiku uvedl, že se tím snaží omezit shromažďování lidí a že zdraví má přednost.

Koronavirem se v Číně doposud nakazilo více než 600 lidí, 17 jich zemřelo. Několik měst přerušilo provoz veřejné dopravy a požádalo obyvatele, aby nikam nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné. Město Wu-chan, kde nákaza propukla, je odříznuté od světa. Nelétají tam letadla a nejezdí vlaky ani autobusy.

Na svátky kolem lunárního Nového roku se přitom obvykle na cesty za příbuznými po celé Číně, ale i do zahraničí, vydávají stamiliony lidí. Státní železniční společnost ve čtvrtek uvedla, že od pátku bude lidem vracet v plné výši peníze za nevyužité jízdenky.

Další zprávy