Oficiálně je chudý a míří za dalším vítězstvím. Dcera Vladimira Putina mezitím zázračně zbohatla

Radim Klekner Radim Klekner
12. 3. 2018 6:12
Děti vlivných lidí z nejbližšího okolí ruského prezidenta, včetně minimálně jedné z jeho dcer, kontrolují obrovské sumy peněz. Vladimir Putin přitom oficiálně tvrdí, že nemá větší majetek. V neděli 18. března bude s velkou pravděpodobností počtvrté potvrzen do funkce prezidenta Ruska, kterému s malou přestávkou vládne od roku 2000.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva - Podobně jako severokorejský vůdce Kim Čong-un si i ruský prezident Vladimir Putin žárlivě střeží soukromí. Jakékoliv dotazy novinářů týkající se jeho rodiny odbývá jeho mluvčí s tím, že se jedná o osobní záležitost 65letého vládce Kremlu.

Dlouho se například nic pořádně nevědělo o jeho dcerách, které má s bývalou letuškou Aeroflotu Ljudmilou Putinovou, rozenou Škrebněvovou. Rozvedli se v roce 2014. Putin se k nim oficiálně vyjádřil až o rok později. Uvedl ale jen, že obě dcery žijí a pracují v Rusku a že je na ně hrdý.

Vladimir Putin s někdejší manželkou.
Vladimir Putin s někdejší manželkou. | Foto: REUTERS/Aleksey Nikolskyi/RIA Novosti/Pool/Files

Rouška tajemství obestírající dcery ruského prezidenta má ale také pragmatičtější důvod. Obě mladé ženy totiž patří k novým ruským elitám, kterým úzké vazby na Kreml pomohly k získání pohádkového bohatství.

Putin sám uvádí jako svůj roční příjem necelých osm milionů rublů (přibližně tři miliony korun). Tvrdí dále, že vlastní jen dva byty (v Moskvě a Sankt Petěrburgu) a podíl na garáži. Jeho mladší dcera Jekatěrina Putinová (používající raději příjmení po babičce Tichonovová), provdaná za podnikatele Kirilla Šamalova, má přitom s manželem k dispozici obrovský majetek, který agentura Bloomberg odhaduje na téměř jednu miliardu dolarů. 

S Šamalovem se Putinova 31letá dcera podle některých médií letos v lednu rozvedla. Oficiální místa ale zprávu nepotvrdila, stejně jako jejich následné majetkové vypořádání.

Dobře zajištěná je i starší Putinova dcera Marja a jeho exmanželka Ljudmila, která se podruhé vdala.

Dynastické následnictví

Podle neoficiálních odhadů některých investičních bankéřů kontroluje ruský prezident díky skrytým podílům v různých společnostech a tajným kontům majetek ve výši až 200 miliard dolarů (4,1 bilionu korun). Oficiálně tyto informace ale nedokáže nikdo potvrdit, včetně renomovaného ekonomického časopisu Forbes. 

Vladimir Putin se podle svých kritiků dokázal velmi velkoryse postarat i o svou bezprostřední rodinu. "Je to více než jen dynastické následnictví," cituje agentura Reuters ruského opozičníka Alexeje Navalného. Tomu Kreml znemožnil účast v prezidentských volbách, naplánovaných na 18. března. "Děti dědí nejenom postavení svých rodičů, mohou si navíc vybrat kterýkoliv post, o nějž mají zájem," dodává Navalnyj.

Jekatěrina Putinová-Tichonovová se tak již ve svých jedenatřiceti letech stala náměstkyní prorektora moskevské Lomonosovovy univerzity, řídí v jejím rámci mnohamiliardový projekt Innopraktika a figuruje též jako viceprezidentka Světové konfederace rokenrolu (WRRC).

Pětatřicetiletého Šamalova si vzala bývalá ruská reprezentantka v akrobatickém rokenrolu Tichonovová v roce 2012. A ihned se kolem nich začaly dít věci.

Krátce před svatbou poskytla ženichovi ruská Gazprombank půjčku ve výši 2,2 miliardy dolarů (45,7 miliardy korun). Šamalov díky tomu navýšil svůj čtyřprocentní podíl v petrochemickém koncernu Sibur o dalších 17 procent. Povýšil i do představenstva společnosti. 

Manželský pár si navíc po svatbě pořídil vilu ve francouzském letovisku Biarritz, jejíž hodnotu odhadl architekt Pierre Fourrou, který před devíti lety prováděl rekonstrukci domu, podle agentury Reuters na 3,5 milionu eur (89 milionů korun).

Tichonovová se sice s Šamalovem loni pravděpodobně rozešla a Putinův dosavadní zeť musel podle utajeného zdroje agentury Bloomberg nově nabytý balík akcií v Siburu zase prodat a půjčku vrátit. Časopis Forbes ale pořád majetek Šamalova včetně zbývajícího čtyřprocentního podílu v Siburu  odhaduje na 800 milionů USD. I pokud se tedy Šamalov oficiálně s Putinovou dcerou rozvede, připadne jí podle ruských zákonů polovina této sumy.

Nová šlechta

"V současném Rusku je naprosto normální, že v představenstvech společností zasedají děti příslušníků tajných služeb, kterým v okamžiku, kdy funkci získají, ještě není třicet," říká ruský opoziční politik a protikorupční aktivista Alexej Navalnyj.

Manžel starší Putinovy dcery Marji, nizozemský podnikatel Jorit Joost Faassen, pracoval na lukrativním postu pro ruskou Gazprombank nebo tamní  poradenskou společnost MEF Audit. Teď se oba podílejí na štědře sponzorovaném projektu Alfa-Endo, určeném dětem s poruchou žláz s vnitřní sekrecí, do nějž vkládá peníze ruská Alfa Bank. 

Putinova někdejší žena Ljudmila se s tichým požehnáním svého muže provdala za o dvacet let mladšího ředitele moskevského Střediska pro rozvoj komunikace mezi lidmi Artura Očeretného. Loni si společně nechávali ve francouzském Biarritzu přestavovat vilu za sedm milionů eur.

VIDEO: Pěvecké hvězdy zpívají na podporu Vladimira Putina v prezidentských volbách v Rusku v březnu 2018

Pěvecké hvězdy Ruska nazpívaly song na podporu Putina ve volbách | Video: PutinTeam
 

Právě se děje

před 55 minutami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy