Afrika se bojí pandemie. Do ulic vyšli vojáci, v nemocnicích často neteče čistá voda

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 26. 3. 2020 14:11
Přestože počty nakažených koronavirem v Africe zatím daleko zaostávají za Evropou, z vývoje posledních dní je zřejmé, že pandemie rychle prorůstá už i tímto zranitelným kontinentem. Nemocné hlásí většina států.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nejhůře zasaženou zemí je Jihoafrická republika. Ministr zdravotnictví Zweli Mkhize ve středu potvrdil, že stát eviduje už 709 případů nákazy. V úterý to přitom bylo jen 554 případů.

Těžce zasažená je provincie Gauteng, kde se nachází také hlavní město Pretoria stejně jako Johannesburg.

V zemi začala od půlnoci ze středy na čtvrtek platit přísná opatření. Prezident Cyril Ramphosa vyhlásil třítýdenní omezení pohybu. Lidé budou moci opustit domovy jen za přesně stanovených podmínek. Do ulic naopak vyšli vojáci, kteří mají policii pomoci zajistit pořádek.

Fronta na nákup v Johannesburgu.
Fronta na nákup v Johannesburgu. | Foto: Reuters

"Nesmí nás šokovat, když vidíme ta čísla narůstat," varoval ministr zdravotnictví Zweli Mkhize. Podle něj bude nejméně dva tři týdny trvat, než zavedená opatření pomohou vývoj zvrátit.

Jihoafrické úřady se v tuto chvíli snaží navýšit kapacity nutné pro testování možných pacientů, stejně jako znásobit množství lůžek s ventilátory pro těžší případy. Ministr zemědělství Thoko Dizida uvedl, že potravin má země dost a lidé nemusejí proto panikařit. "Není třeba se pustit do panického nakupování," upozornil.

Egypt zakázal komerční lety

Nejhůře zasaženým státem v severní Africe je Egypt s 456 potvrzenými případy nákazy. V zemi platí noční zákaz vycházení. Lidé se nesmí stravovat uvnitř restaurací.

Káhira také pozastavila téměř všechny komerční lety, čímž tvrdě zasáhla turismus v zemi, který jí jen za loňský rok vydělal okolo 12,5 miliardy dolarů. Turisté ale mohou z Egypta i nadále volně odcestovat.

Mešita v Káhiře.
Mešita v Káhiře. | Foto: Reuters

Celkem 302 nakažených ve čtvrtek hlásilo Alžírsko. V hlavním městě platí částečné omezení pohybu.

Nakažení jsou i ministři ve vládě

Západoafrická Burkina Faso prvního oficiálně potvrzeného nakaženého hlásila už 9. března, nyní jich má nejméně 146. Koronavirus mají i čtyři členové vlády - ministr zahraničí, dolů, školství a vnitra.

"Zvěsti se staly realitou… právě jsem dostal oznámení, že mám Covid-19," uvedl ministr zahraničních věcí Alpha Barry minulý týden v pátek.

Země uzavřela pozemní i vzdušné hranice a zakázala shromáždění nad 50 lidí.

Šéf burkinafaské pobočky mezinárodní neziskové organizace Světlo pro svět Elie Bagbila deníku Aktuálně.cz sdělil, že místní lidé nařízený zákaz vycházení dodržují, přestože jim působí velké potíže.

"Většina obyčejných lidí tady nemá žádné trvalé příjmy a na každodenní jídlo si vydělávají každý den svou prací, například prodejem nebo ručními pracemi. Ženy si obvykle po večerech vydělávají prodejem ovoce nebo zeleniny. Zákaz vycházení má velký vliv na jejich denní výdělky. Ale pro svou vlastní bezpečnost i bezpečnost obecně jej akceptují všichni," vysvětlil Bagbila.

Burkina Faso uzavřela také velká tržiště, stanice veřejné dopravy, kostely i mešity, bary i kina. Otevřené zůstávají lékárny, drobná tržiště a obchody.

Vláda podle Bagbily reaguje dobře, stejně jako sami místní lidé. "Současná opatření za mě odpovídají úrovni rozvoje země a kultuře populace. Velkou výzvou zůstává u některých lidí jejich chápání a nedisciplinovanost," tvrdí Bagbila s tím, že lidé sice mají z pandemie strach, ale v tuto chvíli naštěstí nepanikaří.

Špatné zdravotnictví v nejlidnatější zemi Afriky

Úplně prvním africkým státem, který hlásil nákazu koronavirem, byla 28. února Nigérie, ve čtvrtek jich měla potvrzených už 51. Stát se 190 miliony obyvateli v pondělí informoval o smrti prvního pacienta na nemoc Covid-19 a uzavřel pozemní hranice. Zavřená jsou pro mezinárodní lety do země také letiště.

Pozitivně testován na koronavirus byl podle agentury Reuters dokonce i personální šéf kanceláře nigerijského prezidenta Muhammadua Buhariho.

Lidé opouštějí kostel. Abuja, 22. března 2020.
Lidé opouštějí kostel. Abuja, 22. března 2020. | Foto: Reuters

Agentura AFP označila současný stav zdravotnického systému v tomto nejlidnatějším státě Afriky za "alarmující". Chybí i základní zdravotnické vybavení a ve většině zařízení není k dostání ani tekoucí čistá voda.

Mimořádný stav už v pondělí vyhlásilo také Pobřeží slonoviny a Senegal. Platí zákaz vycházení i cestovní omezení. Hranice uzavřely rovněž Jižní Súdán, Angola, Zimbabwe i druhá nejlidnatější země na kontinentu Etiopie.

Etiopie požádala o pomoc

Etiopie se zatím 12 potvrzenými případy ve středu do ulic nasadila vojáky. Omezení platí také ve veřejné dopravě. Podle ministerstva dopravy klesl počet denních cestujících MHD v Addis Abebě na polovinu, tedy asi na 50 tisíc lidí. Na boj proti viru vláda vyčlenila asi pět miliard birrů, zhruba 15 milionů dolarů, napsala agentura Bloomberg.

Podle šéfky etiopské pobočky mezinárodní neziskové organizace Světlo pro svět Aynalem Teferaové jsou opatření, ke kterým vláda přistupuje, dostatečná, ale úřady by měly posílit jejich prosazování.

"Navzdory úsilí, které vláda vyvíjí, běžný život pokračuje tak jako obvykle. Některé veřejné a soukromé instituce se starají o svá vlastní preventivní opatření, jako je umývání rukou, dodržování vzdálenosti nebo pomocí práce z domova. Obyčejní lidé jsou si vědomi nemoci a bezpečnostních opatření, ale v praxi to zatím není moc vidět," řekla redakci Aktuálně.cz Teferaová.

Přestože virus postihuje všechny části společnosti, mezi nejzranitelnější osoby v Etiopii podle ní patří například obyvatelé chudinských čtvrtích nebo lidé s různými postiženími.

Část obyvatelstva Etiopie nemá dokonce přístup k informacím, protože v etiopském státě Oromia nefunguje kvůli bojům s povstalci internet ani telefony. Země požádala státy G20 o finanční pomoc.

Omezený pohyb už v pondělí vyhlásilo také druhé největší město Demokratické republiky Kongo - Lubumbashi. Přikročilo k tomu poté, co do něj na palubě letadla dorazili dva lidé s podezřením na nákazu koronavirem.

V Zimbabwe vláda zakázala veřejnosti na dobu neurčitou se shromažďovat. Zákaz vycházení platí v Mauritánii i ve Rwandě.

Na celém světě se podle úterních statistik nakazilo koronavirem více než 475 tisíc lidí, zemřelo na něj okolo 21 500 osob. Jen v Africe už je přes 2000 potvrzených případů nákazy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

"Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla ministryně obrany Jana Černochová.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Odbory chtějí pro zdravotníky navýšení tarifů od ledna o 15 procent. Vyzvaly k tomu v dopise vládu

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzvaly v otevřeném dopise vládu ke zvýšení tarifních platů pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách od příštího roku o 15 procent, žádají schůzku. O potřebnou částku je podle nich třeba navýšit úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, uvedli ve čtvrtek zástupci odborů na tiskové konferenci. Navýšení o 15 procent by podle předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martina Engela stálo asi 11 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí uvedl, že vláda s navýšením tarifů kromě policistů, vojáků a hasičů nepočítá.

"V současné době se v mnoha nemocnicích uzavírají různá oddělení, nedostatek zdravotníků graduje," uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Problémy jsou podle ní zejména v regionálních nemocnicích, například na dětských nebo porodních odděleních. "V českých nemocnicích je znovu skoro 1300 pacientů s covidem-19," dodala.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Brambory i cibule v příštích měsících výrazně zdraží, tvrdí zelináři. Na vině je sucho

Na tuzemském trhu v příštích měsících kvůli slabší úrodě i nepříznivému počasí při sklizni zřejmě dál zdraží brambory a cibule. Lidé, kteří si mohou tuto základní zeleninu na zimu uskladnit, by si měli nakoupit brambory a cibuli na zimu do zásoby. "Cena půjde letos určitě nahoru. V jarních měsících pak ceny mohou být pro někoho docela problematické," řekl dnes při zahájení podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Letošní úrodu cibule podle Hanky poznamenalo suché počasí, což se promítlo v její kvalitě i výnosech, které jsou nižší v celé Evropě. Spotřebitelé se podle Hanky musí připravit na to, že tato v kuchyni nepostradatelná zelenina bude citelně dražší než v předešlých letech. "Už nyní to vidíme na pultech obchodů," podotkl Hanka, podle kterého cibule bude navíc k dostání jen v menších velikostech.

Růst cen lze podle Hanky očekávat také u konzumních brambor. Zatímco ranné brambory měly letos poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, tak u pozdních brambor farmáři evidují nižší úrodu. Sklizeň navíc poznamenalo deštivé počasí a u vlhkých hlíz je komplikované jejich dlouhodobé uložení ve skladech. "Brambory se nyní proto ve velkém množství dodávají na trh a předpokládám, že do skladů letos půjdou výrazně menší objemy než v předchozích letech," upozornil Hanka, podle kterého tak bude v následujících měsících sílit tlak na další růst cen brambor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy