Konference přiklepla Palestincům přes 4 miliardy dolarů

Roman Gazdík
2. 3. 2009 17:49
Peníze dostane Abbásův Fatah, Hamás ovládající Gazu ne
Chlapec, jehož rodina utekla během izraelské ofenzivy z domova, čeká na příděl jídla na základně OSN v severní cípu Gazy ve městě Džabalíja
Chlapec, jehož rodina utekla během izraelské ofenzivy z domova, čeká na příděl jídla na základně OSN v severní cípu Gazy ve městě Džabalíja | Foto: Reuters

Šarm as Šajch - Mezinárodní společenství na donorské konferenci v egyptském Šarm as-Šajchu slíbilo Palestinské samosprávě pomoc v hodnotě čtyř a půl miliard dolarů. Konference byla uskutečněna zejména kvůli rekonstrukci Gazy poničené třítýdenní válkou s Izraelem na přelomu roku.

Dárci se však brání tomu, aby šly peníze na konta palestinského islamistického hnutí Hamás, které Gazu ovládá. Chtějí si pojistit, že finance bude spravovat Palestinská samospráva kontrolovaná prezidentem Mahmúdem Abbásem ze sekulárního Fatahu.

Ten v Šarm as-Šajchu prohlásil, že peníze nejsou dostačující, pokud nepřijde také politické řešení. Šlo o skrytou narážku na vznikající pravicovou vládu v Izraeli, jejíž premiér Benjamin Netanjahu se v minulosti vyjádřil proti pokračujícím jednáním s Palestinci o vzniku jejich státu.

Politické řešení

Konference v Šarm as Šajchu, Mahmúd Abbás zcela vlevo
Konference v Šarm as Šajchu, Mahmúd Abbás zcela vlevo | Foto: Reuters

„Trváme na urgentní potřebě dosáhnout základního pokroku ve spravedlivém uspořádání (konfliktu s Izraelem)," citovala BBC z projevu palestinského prezidenta. „Jsme si všichni vědomi, že snahy o rekonstrukci a rozvoj nebudou dostačující a zůstanou bezzubé a ohrožené, pokud zde nebude politické řešení."

Fatah nyní s Hamásem a dalšími palestinskými frakcemi jedná o sestavení vlády národní jednoty, která by ukončila období nepřátelství mezi dvěma velkými organizacemi trvající od ledna 2006, kdy Hamás zvítězil v parlamentních volbách, a které zesílilo krátkou občanskou válkou v polovině roku 2007, od které Hamás ovládá Gazu a Fatah Západní břeh Jordánu.

Clintonová souhlasí

Při své první cestě na Blízký východ se nová americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyjádřila obdobně jako Abbás.

Hillary Clintonová a zvláštní vyslanec pro blízkovýchodní mírový proces USA George Mitchell na konferenci v letovisku u Rudého moře
Hillary Clintonová a zvláštní vyslanec pro blízkovýchodní mírový proces USA George Mitchell na konferenci v letovisku u Rudého moře | Foto: Reuters

„Naše odpověď na dnešní krizi v Gaze nemůže být oddělena od širších snah dosáhnout komplexního míru," řekla v Šarm as Šajchu novinářům. Účelem pomoci je údajně „posílit podmínky, za kterých může být palestinský stát plně realizován."

Clintonová slíbila přispět částkou 900 milionů dolarů, z nichž třetina půjde přímo na obnovu Gazy a zbytek zalepí díry v rozpočtu Palestinské samosprávy. Dalším velkým dárcem je Saúdská Arábie, která slíbila miliardu dolarů, 440 milionů eur chce darovat EU.

Česko, které v Egyptě zastupuje ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, poskytne pět milionů korun, dalších pět už do Gazy poslalo v lednu.

Jak zrenovovat Gazu?

Otázkou bude, jak přesně bude možné Gazu zrenovovat. Na konferenci nebyl pozván ani Hamás ani Izrael, který některé materiály nutné pro rekonstrukci považuje za nebezpečné, mohou se z nich totiž také vyrábět rakety, které Palestinci odpalují na izraelské území.

Izrael - a v ještě větší míře Egypt - udržuje Gazu v blokádě a umožňuje dovoz pouze humanitárních dodávek. Definice jsou však velmi nejasné a situaci, kdy jsou například na hranicích zadržovány těstoviny, označil generální tajemník OSN Pan Ki-Mun za „nesnesitelnou".

Problémem bude také jak obejít Hamás, který označil svou ostrakizaci za „tah špatným směrem, který schválně podkopává rekonstrukci." Spojené státy a EU ho vedou na seznamu teroristických organizací a nemají ho rády ani vlády většiny arabských států, které ho považují za prodlouženou ruku Íránu.

Pracovníci Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) nicméně v organizačních a technických záležitostech s činiteli Hamásu spolupracují.

Během prosincové a lednové války v Gaze bylo podle BBC zabito přibližně 1300 Palestinců, z toho 412 dětí, a 13 Izraelců, z toho 3 civilisté. V Gaze byly také poničeny tisíce domů.

 

Právě se děje

Další zprávy