Keňané mohou žádat odškodnění za útrapy páchané Brity

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
5. 10. 2012 15:03
Právo keňských povstalců uznal Vrchní soud v Londýně
Foto: Reuters

Londýn - Tři někdejší povstalci z keňského povstaleckého hnutí Mau Mau mohou Velkou Británii žádat o odškodnění za trýznění v koloniálním období před více než 50 lety.

V pátek o tom rozhodl britský vrchní soud.

Britské ministerstvo zahraničí už podle agentury Reuters reagovalo prohlášením, že se proti rozhodnutí odvolá.

Keňané tvrdí, že je bili a sexuálně zneužívali policisté britské správy, která se v 50. letech pokoušela potlačit povstání v Keni.

Britská vláda podle nich o brutálních praktikách svých bezpečnostních složek v Keni věděla, a proto od ní žádají odškodnění.

Povstalci útočili na zástupce britské správy a na bílé farmáře, kteří v zemi obsazovali nejúrodnější půdu. Za to čelili represím. Keňané tvrdí, že britské úřady si byly trýznění vědomy. Proto nyní žádají odškodnění.

Přidat se mohou i obyvatelé dalších bývalých kolonií

Britská vláda vyjádřila nad výrokem vrchního soudu zklamání, i když zdůraznila, že nemůže zpochybnit trýznění nebo jiné špatné zacházení ze strany koloniální správy u žádné z osob uplatňujících nyní nárok na odškodnění.

Podle vlády však je případ promlčený, a není tudíž právně odpovědná za tak dávné prohřešky.

"Normální lhůta pro podání občanskoprávní žaloby je tři až šest let," tvrdí britské ministerstvo zahraničí. To také upozornilo, že páteční rozhodnutí může mít závažné a dalekosáhlé právní důsledky.

Právníci žalujících uvedli, že verdikt budou důkladně studovat také údajné oběti koloniálního násilí z Malajsie, Jemenu, Kypru či Palestiny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Proud lávy ze sopky na ostrově La Palma výrazně zpomalil, možná do moře nedorazí

Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma od nedělní erupce výrazně zpomalil a možná tak ani nedorazí do moře, čehož se od počátku týdne mnozí odborníci obávají. Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou by totiž podle vědců nastala chemická reakce, která by do vzduchu uvolnila obrovské množství páry s nebezpečnými látkami a kousky vulkanického skla. 

Láva, jejíž masa v místech dosahuje výšky až 12 metrů, se nyní pohybuje rychlostí asi čtyři metry za hodinu, v pondělí to přitom bylo asi 700 metrů za hodinu. Díky výraznému zpomalení možná láva na pobřeží ani nedorazí.

Láva na tomto Kanárském ostrově v Atlantiku zničila dosud na 166 hektarů a pohltila podle satelitních snímků asi 350 domů. Oběti ani zraněné si přírodní katastrofa nevyžádala, na šest tisíc lidí zůstává evakuováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy