Keňané mohou žádat odškodnění za útrapy páchané Brity

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
5. 10. 2012 15:03
Právo keňských povstalců uznal Vrchní soud v Londýně
Foto: Reuters

Londýn - Tři někdejší povstalci z keňského povstaleckého hnutí Mau Mau mohou Velkou Británii žádat o odškodnění za trýznění v koloniálním období před více než 50 lety.

V pátek o tom rozhodl britský vrchní soud.

Britské ministerstvo zahraničí už podle agentury Reuters reagovalo prohlášením, že se proti rozhodnutí odvolá.

Keňané tvrdí, že je bili a sexuálně zneužívali policisté britské správy, která se v 50. letech pokoušela potlačit povstání v Keni.

Britská vláda podle nich o brutálních praktikách svých bezpečnostních složek v Keni věděla, a proto od ní žádají odškodnění.

Povstalci útočili na zástupce britské správy a na bílé farmáře, kteří v zemi obsazovali nejúrodnější půdu. Za to čelili represím. Keňané tvrdí, že britské úřady si byly trýznění vědomy. Proto nyní žádají odškodnění.

Přidat se mohou i obyvatelé dalších bývalých kolonií

Britská vláda vyjádřila nad výrokem vrchního soudu zklamání, i když zdůraznila, že nemůže zpochybnit trýznění nebo jiné špatné zacházení ze strany koloniální správy u žádné z osob uplatňujících nyní nárok na odškodnění.

Podle vlády však je případ promlčený, a není tudíž právně odpovědná za tak dávné prohřešky.

"Normální lhůta pro podání občanskoprávní žaloby je tři až šest let," tvrdí britské ministerstvo zahraničí. To také upozornilo, že páteční rozhodnutí může mít závažné a dalekosáhlé právní důsledky.

Právníci žalujících uvedli, že verdikt budou důkladně studovat také údajné oběti koloniálního násilí z Malajsie, Jemenu, Kypru či Palestiny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden uvolnil zákaz vydávání víz a zelených karet, který vyhlásil Trump

Americký prezident Joe Biden nařídil uvolnit dočasný zákaz vydávání některých víz a zelených karet, které umožňují cizincům legální trvalý pobyt ve Spojených státech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Vydávání víz loni zmrazil Bidenův předchůdce Donald Trump, který tvrdil, že tímto krokem chrání během krize způsobené pandemií covidu-19 pracovní místa pro Američany.

Podle Bidena uzavření dveří pro migranty přicházející legálně "neprospívá zájmům Spojených států". "Právě naopak, Spojeným státům to škodí, protože mimo jiné znemožňuje některým rodinným příslušníkům amerických občanů a lidí s legálním trvalým pobytem, aby se k nim připojili. Také to poškozuje ta americká odvětví, která využívají talenty z celého světa," zdůvodnil ve středu svůj krok prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy