Keňané berou právo do vlastních rukou, lynčují mafiány

Pavel Vondra
21. 4. 2009 16:18
Během násilností v centrální části země zahynulo nejméně 28 lidí
Keňští vesničané postávají v obci Gathaithi v okrese Nyeri v Centrální provincii u těla muže zabitého během vzájemných potyček místních obyvatel s členy obávaného gangu Mungiki
Keňští vesničané postávají v obci Gathaithi v okrese Nyeri v Centrální provincii u těla muže zabitého během vzájemných potyček místních obyvatel s členy obávaného gangu Mungiki | Foto: Reuters

Nairobi - Nejméně 28 lidí přišlo o život v potyčkách, které propukly v noci na dnešek v okrese Nyeri v centrální části Keni, kde se místní obyvatelé rozhodli zúčtovat s členy obávaného kriminálního gangu Mungiki.

Ten je také někdy označován za radikální sektu, její ideologii ale do značné míry obestírá rouška tajemství, a většina lidí tak spolehlivě zná jen mafiánské aktivity jejích členů, jako jsou únosy, nájemné vraždy či vymáhání výpalného a také bizarní rituály, jako je stínání hlav nebo stahování kůže obětem.

Podle keňského deníku Daily Nation se o lup měli údajně pokusit i v pondělí, když na silnici nedaleko městečka Karatina zastavili minibus plný pasažérů. Pak se ale věci vymkly kontrole.

Rozsekáni, ukamenováni, upáleni

Podle tiskových agentur se terorizovaní obyvatelé rozhodli vzít právo do vlastních rukou, zformovali malé skupinky vyzbrojené mačetami, sekerami, tyčemi a jinými primitivními zbraněmi a vyrazili na trestnou výpravu.

Výsledkem byl masakr, při němž nejméně 28 lidí přišlo o život a tři další utrpěli vážná zranění. Celkem 37 lidí policie zatkla.

„Skupinky místních začaly napadat místní mladíky, které podezírali z členství v Mungiki, a některé z nich ubili k smrti. Nejsme schopni určit, kdo z obětí opravdu byl členem Mungiki a kdo ne," uvedl policejní mluvčí Eric Kiraithe.

„Podle toho, co jsme slyšeli, se pak Mungiki vydali do protiútoku a rozpoutali válku v sousedních vesnicích. Všichni ti, co přišli o život, byli buď rozsekáni nebo ukamenováni. Naši lidé museli zasáhnout a pokusit se obnovit pořádek, jinak hrozilo, že se situace vyvine ještě v něco mnohem horšího," pokračoval mluvčí, citovaný agenturou AFP.

Nejméně 15 předpokládaných členů Mungiki přišlo za podobně dramatických okolností o život už v předchozích deseti dnech. Někteří z nich byli zaživa upáleni.

„Zdá se, že zdejším obyvatelům došla s těmito ilegálními skupinami trpělivost. My je ale vyzýváme, aby se nepouštěli do lynčování. Měli by místo toho podezřelé předávat policii," dodal Kiraithe.

Jeden z členů Mungiki však zpravodaji agentury AP řekl, že gang až do minulého týdne prováděl své aktivity s plným vědomím policie. Pak jim prý ale muži zákona náhle vypověděli loajalitu, podpořili vesničany a dali jim k lynčování zelenou.

Mungiki: dobrý sluha, špatný pán?

Mungiki, jejichž název znamená v jazyce kmene Kikuyu „množství", se jako ozbrojená milice poprvé objevili na sklonku 80.let jako jakási novodobá verze antikoloniální gerily Mau Mau, která bojovala proti britské nadvládě. 

Podle tvrzení kritiků přišly služby gangsterské sekty Mungiki loni vhod i prezidentu Kibakimu. Dnes se k mafiánům pochopitelně nechce znát
Podle tvrzení kritiků přišly služby gangsterské sekty Mungiki loni vhod i prezidentu Kibakimu. Dnes se k mafiánům pochopitelně nechce znát | Foto: Reuters

Zpočátku údajně především chránili místní farmáře v pozemkových sporech se sousedním kmenem Masajů i s centrální vládou.

Když se z nich časem stala mocná kriminální struktura vyznačující se mimořádně brutálními metodami, úřady je oficiálně zakázaly.

Podle lidskoprávních aktivistů však existují důkazy, že vláda úřadujícího prezidenta Mwaie Kibakiho (rovněž z kmene Kikuyu) využívala Mungiki k prosazování svých zájmů během vlny násilností, jež v zemi propukly po sporných prezidentských volbách na počátku loňského roku.

Ochránci lidských práv rovněž obviňují policii, že v poslední době mimosoudně popravila desítky přepokládaných členů Mungiki, aniž by jim dopřála spravedlivý proces. Navíc se prý snaží  zbavovat kritiků, kteří na tyto excesy upozorňují.

 

Právě se děje

Další zprávy