BP chce opět těžit v oceánu u Ameriky, žádá deset vrtů

Radim Klekner Radim Klekner
4. 4. 2011 12:30
Společnost loni zaznamenala rekordní ztrátu, na odškodném zaplatí další milardy
Koncern BP může v souvislosti s havárií v Mexickém zálivu čelit dalším milardovým pokutám
Koncern BP může v souvislosti s havárií v Mexickém zálivu čelit dalším milardovým pokutám | Foto: Reuters

Londýn - Necelý rok po havárii v Mexickém zálivu, která si vyžádala životy jedenácti osob a zapříčinila největší ropnou katastrofu v dějinách USA, se koncern BP snaží získat nové licence na těžbu suroviny u amerických břehů.

Bude to mít ale mimořádně těžké. Po explozi ropné plošiny Deepwater Horizon vyteklo do moře téměř pět milionů barelů černého zlata a americké úřady trvají na mimořádně přísných bezpečnostních opatřeních.

Ministerstvo spravedlnosti ve Washingtonu dokonce zvažuje, že manažery BP obviní z "neúmyslného zabití" zaměstnanců koncernu. Žaloba by mohla navíc umožnit obvinění z "hrubé nedbalosti", pokud by se prokázalo, že společnost při provádění těžebních prací vědomě porušila platné předpisy.

BP již zaplatil v souvislosti s odstraňováním následků ropné katastrofy a odškodňováním firem i jednotlivců, kteří při havárii utrpěli nějakou újmu, 25,4 miliardy dolarů. Teď koncernu hrozí, že konečný účet bude ještě mnohem vyšší.

USA chtějí snížit závislost na dovozech

Spojené státy musí na druhé straně dávat pozor, aby nebyly samy obviněny z diskriminačních praktik a porušování volné soutěže.

Jelikož se nyní snaží snížit svou závislost na dovozech ropy, udělily USA minulý týden nové licence řadě společností, které surovinu těží v jejich teritoriálních vodách.

Loni v létě vyhlásil prezident Barack Obama v souvislosti s havárií v Mexickém zálivu moratorium na hlubokomořské vrty. Zákaz byl odvolán až koncem října.

"Naše společnost se snaží získat povolení obnovit celkem deset vrtů," řekl v rozhovoru pro deník The New York Times představitel koncernu, který si nepřál uvést své jméno. Udržovat ropné plošiny v takovém stavu, aby byly schopny v krátkém časovém úseku obnovit těžbu, stojí BP desítky milionů dolarů.

Zpřísnění předpisů

Podle mluvčí regulačního úřadu dozírajícího při těžbě nad dodržováním bezpečnostních předpisů povolily USA minulý týden koncernu Royal Dutch Shell, aby zahájil přípravu k provedení nových vrtů před pobřežím Louisiany. Pokračovat ve vrtných pracech mohou firmy Exxon Mobil, Chevron a BHP Billiton.

Již nyní je ale zřejmé, že oblast Mexického zálivu nebude schopna navýšit těžbu na předchozí úroveň, pokud do produkce nebudou zapojeny všechny společnosti včetně BP.

Nový výkonný ředitel koncernu Robert Dudley vytvořil loni novou divizi, jejímž úkolem je právě přísnější kontrola bezpečnostních předpisů. Na základě jejích doporučení společnost přerušila těžbu u břehů Aljašky a v Severním moři.

Nové regule se zaměřují na vylepšení vlastní výstroje vrtu, technologie cementáže ústí vrtu a těsnicí zařízení snižující riziko exploze zemního plynu vyplňujícího část ropných ložisek.

Aby nahradil ztráty spojené s ropnou katastrofou v Mexickém zálivu, musel koncern BP loni prodat část svého majetku. Pokud by americké ministerstvo spravedlnosti uspělo se svou žalobou, mohly by se pokuty, jež musí společnost zaplatit, vyšplhat ze současných pěti na 21 miliard dolarů.

Znamenalo by to rovněž, že firmy Anadarko Petroleum a Mitsui, které s BP při realizaci vrtu spolupracovaly, by nemusely hradit pětatřicetiprocentní podíl nákladů na odstranění následků ropné havárie.

Ve světle posledních událostí vyznívají přinejmenším komicky vysoké odměny, které svým manažerům vyplatila v souvislosti se zachováváním "vysokých bezpečnostních standardů" společnost Transocean.

Ta byla pronajimatelem ropné plošiny Deepwater Horizon. Při katastrofě z loňského dubna zahynulo devět jejích zaměstnanců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy