Kat žádá po 17 letech popravování zrušení trestu smrti

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 2. 2013 18:00
Jerry Givens ukončil život 62 lidí. Výčitky necítil, dokud málem nepopravil nevinného

Washington - Příběh šedesátiletého Jerryho Givense - jednoho z nejhlasitějších odpůrců trestů smrti ve Virginii - zní skoro až neuvěřitelně.

Předtím, než se v roce 2009 přidal na stranu aktivistů bojujících za zrušení trestu smrti, se totiž sedmnáct let živil jako kat.

Jeho rukama prošlo 62 odsouzených, jimž nejprve oholil hlavu, upoutal je na elektrické křeslo a nakonec stiskem tlačítka naplnil verdikt soudu.

Žádné výčitky necítil. Byl přesvědčen, že je nástrojem spravedlnosti a o tom, že si někteří lidé za své činy zaslouží zemřít, vůbec nepochyboval.

"Když víte, že za vraždu či znásilnění dostanete trest smrti, tak proč to děláte? Považoval jsem to prostě za formu sebevraždy," vysvětlil deníku The Washington Post.

Všechno se změnilo, když zjistil, že málem popravil nevinného. Ztratil víru v justiční systém i oprávněnost trestů smrti.

Motivace popravovat byla čistě osobní

Givensově prozření ale předcházela dlouhá kariéra ve státním napraveném zařízení. V roce 1974 přišel o práci v továrně na výrobu cigaret a známý mu poradil, aby se ucházel o práci ve vězení dřív, než tam sám skončí. Poslechl.

Když mu po dvou letech nabídli práci v oddělení cel smrti, kývnul, přestože to neobnášelo vyšší plat ani žádné jiné výhody.

Motivace Jerryho Givense vykonávat nejvyšší tresty na nejhorších zločincích byla čistě osobní.

Ve čtrnácti letech byl totiž svědkem vraždy stejně staré dívky. Na jedné party se jí zrovna chystal vyzvat k tanci, když dovnitř vtrhnul střelec. Hledal někoho jiného, ale několikrát kolem sebe náhodně vystřelil a dívku zabil. Od té doby žil Givens s přesvědčením, že si takoví lidé nezaslouží nic jiného než smrt.

Byla to právě tato vzpomínka, jež ho při každé popravě hnala kupředu.

Foto: Tak se žije v amerických věznicích:

Zlom přinesl případ Earla Washingtona mladšího - slaboduchého jedince, který se stal obětí justičního omylu. V roce 1984 byl obviněn za znásilnění a vraždy devatenáctileté matky tří dětí. Washington má IQ 69, a nebyl schopen řádně se u soudu bránit. Skončilo to trestem smrti.

Jen několik dní před plánovanou popravou v roce 1985 se ale obhájci podařilo na základě vznesených pochybností popravu odložit. Po dalších osmi letech testy DNA Washingtona definitivně očistily. Šlo o první podobný případ ve Virginii.

Nebýt jako oni

Jerry Givens se zhrozil. Byl jen krůček od toho, aby zabil nevinného. "Kdyby tu popravu vykonal, byl bych jako ti lidé v celách smrti," svěřil se americkému deníku.

Z uniformy ho nicméně nevysvléklo svědomí, ale policie, která mu v roce 1999 prokázala praní špinavých peněz. Spolu se známým si totiž koupil auto, i když věděl, že jeho polovina peněz pochází z obchodu s drogami.

Kvůli tomu někdejší dozorce strávil několik let v cele. "Byl to boží způsob, jak mě probudit," věří.

Souhlas veřejnosti s trestem smrti ve Virginii nicméně dlouhodobě klesá a Jerry Givens na tom má svůj podíl. Zatím to ale nestačí, zastánců poprav je stále nadpoloviční většina.

 

Právě se děje

Další zprávy