Zástupy Uzbeků se rozloučily s prezidentem. Ještě včera ale vláda popírala jeho smrt

Ondřej Soukup ČTK Ondřej Soukup, ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2016 12:18
Po několik dní trvajících spekulacích uzbecká vláda potvrdila, že zemřel prezident Islam Karimov, který zemi vládl autoritativně plných 27 let. Zvěsti o jeho smrti se objevily již v pondělí, ještě v pátek dopoledne ale vláda tvrdila, že je "pouze" v kritickém stavu. Již na dnešek však byl oznámen pohřeb a tisíce Uzbeků se za úsvitu seřadily podél hlavní dopravní tepny Taškentu, kterou projížděla pohřební kolona. Karimov, který po mozkové mrtvici zemřel v pátek ve věku 78 let, byl pohřben v rodném Samarkandu, přibližně 300 kilometrů na jihozápad od hlavního města. Organizací pohřbu byl pověřen premiér Šavkat Mirzijajev, což je považováno za signál, že by se mohl stát příští hlavou státu.
Uzbecký prezident Islam Karimov na snímku z dubna 2016.
Uzbecký prezident Islam Karimov na snímku z dubna 2016. | Foto: Reuters

Taškent - Na hřbitově v rodném Samarkandu, kde spočívají i jeho rodiče, byl v sobotu po poledni pochován uzbecký prezident Islam Karimov, který zemi vládl autoritativně plných 27 let.Vlastnímu pohřbu, který se uskutečnil podle muslimských zvyků, předcházela smuteční modlitba. Na náměstí před mešitou se jí zúčastnilo několik tisíc věřících.

O úmrtí prezidenta se spekulovalo od počátku týdne. Až v pátek během dne ale agentura Reuters – s odvoláním na tři diplomatické zdroje – napsala, že autokratická hlava státu zemřela. Totéž později potvrdila i agentura Interfax. Ta ale zprávu večer stornovala a uvedla, že zpráva o prezidentově úmrtí vyšla "v důsledku technické chyby". Po 21 hodině večer pak ale byla smrt znovu, oficiálně potvrzena.

„Milí spoluobčané, s obrovskou bolestí v našich srdcích vás informujeme o úmrtí našeho drahého prezidenta,“ oznámil večer podle AFP moderátor státní televize.

Pohřeb se konal hned v sobotu v Samarkandu a obřad zahájil premiér Šavkat Mirzijojev, o němž se spekuluje jako o možném Karimovově nástupci. V zemi byl vyhlášen třídenní smutek. Funkce úřadující hlavy státu nyní připadla předsedovi Senátu, kterým je Nigmatilla Juldašev.

Do Taškentu začaly mířit kondolence, úřady ještě před oznámením zakázaly občanům zmiňovat prezidentovo jméno v modlitbách a podle zpráv ze země začaly přípravy na pohřeb.

Soustrast vyjádřil také ruský prezident Vladimir Putin. Podle agentury Ria Novosti vyrazí z Ruska na pohřeb delegace v čele s premiérem Dmitrijem Medvěděvem.

Karimov o minulém víkendu utrpěl mozkovou mrtvici a média od pondělka spekulovala, že je po smrti, úřady však mlčely. Až v pátek vláda připustila, že prezident je v kritickém stavu. Soustrast s úmrtím uzbeckého prezidenta již vyjádřil turecký premiér během pátečního zasedání vlády, či gruzínský prezident. V médiích se také objevily zprávy o účasti zahraničních delegací na sobotním pohřbu v Samarkandu.

Příčina smrti

Příčinou smrti osmasedmdesátiletého uzbeckého prezidenta Islama Karimova byla "akutní porucha prokrvení mozku (mrtvice), vedoucí k nezvratným změnám hlavního mozku a k selhání více orgánů". Vyplývá to z lékařské zprávy o prezidentově skonu, kterou zveřejnila uzbecká vláda. Smrt podle zprávy nastala v pátek ve 20:55 místního času (v 17:55 SELČ), tedy přibližně hodinu před oficiálním oznámením.

Podle dokumentu byl Karimov v sobotu 27. srpna v ranních hodinách v bezvědomí převezen do nemocnice. Reanimace trvající 20 minut umožnila obnovit činnost srdce, nicméně prezident musel být v hlubokém bezvědomí napojen na umělé plíce.

Vyšetření za účasti neurochirurgů, kardiologů a expertů na resuscitaci z předních klinik Ruska, Německa a Finska, zjistilo mrtvici s masivním krvácením. Během intenzivní terapie ale pacientovi selhávaly další orgány. V pátek 2. září se ve 20:15 (17:20 SELČ) bez ohledu na snahy lékařů zastavilo Karimovovo srdce. Intenzivní pokusy o znovuoživení byly bezvýsledné a ve 20:55 (17:55 SELČ) byla konstatována smrt.

Komunistický diktátor vládl od roku 1989

Islam Karimov vládl Uzbekistánu tvrdou rukou už od roku 1989, kdy zemi řídil jako generální tajemník místní komunistické strany. V roce 1991 byl zvolen prvním prezidentem nezávislého státu.

"Politickou opozici trpěl jen velmi krátce. Jeho protivníci z prvních let buď nejsou naživu, nebo žijí v emigraci," vysvětluje moskevský odborník na Střední Asii Arkadij Dubnov. Týká se to i Karimovova soupeře z prvních voleb Mohamada Soliha, který tehdy oficiálně získal 13 procent hlasů. Od roku 1993 žije v Evropě.

Obleva jako po smrti Stalina?

Poslední týden se spekuluje, co se bude dít s Uzbekistánem bez Karimova. O prezidentově zdraví se debatovalo již dlouho, z očí veřejnosti už dříve zmizel třeba i na měsíc. Nyní to ale bylo poprvé, kdy oficiální média jeho nemoc veřejně oznámila.

"Někteří doufají v oblevu jako v Sovětském svazu po smrti Josifa Stalina, jiní se bojí příchodu radikálních islamistů, protože Karimov byl považován za jedinou hráz proti této hrozbě," vysvětluje Dubnov.

Hrozba to není malá. Islámské hnutí Uzbekistánu odešlo v 90. letech do Afghánistánu, kde se stalo jedním z nejbližších spojenců hnutí Tálibán. Dodnes se několik stovek bojovníků v regionu nachází.

Kolik jich je v samotném Uzbekistánu, se nyní nedá říct, mimořádně tvrdě proti islamistům zasahují tajné služby. Podle zpráv nevládních organizací stačí se pravidelně modlit a věřící se může dostat do proslulých mučíren bezpečnostního aparátu.

Kdo po Karimovi?

Obavy z dalšího vývoje mají také obyvatelé bohatého Ferganského údolí. To je národnostně smíšené a někteří experti varují, že by v něm mohly vypuknout etnické srážky, jako tomu bylo v sousedním kyrgyzském městě Oš v roce 2010.

V zemi byla dlouho za Karimovovu nástupkyni považována jeho starší dcera Gulnara, proslavená extravagantním životním stylem a úplatky, které vyžadovala od zahraničních společností působících v Uzbekistánu. V roce 2013 ale upadla v nemilost a je v domácím vězení. Nejpravděpodobnějším nástupcem je tak současný premiér Šavkat Mirzijajev.

Daniil Kislov, šéfredaktor specializovaného moskevského serveru Fergana.ru, tvrdí, že v zemi zůstane zachován status quo. "Stát ovládá tajná služba, která se opírá o zkorumpovaný úřednický aparát a zastrašování obyvatelstva. Ti rozhodně nebudou mít zájem na nějaké liberalizaci. A stav je relativně stabilní, mladí nic jiného než současný režim neznají," myslí si.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy