reklama
 
 

Kalifornie v plamenech, o život přišli dva hasiči

31. 8. 2009 7:50
Požáry zuří už pátý den, pohltily přes 17 tisíc hektarů

* Požáry v Kalifornii zuří už na 17 199 hektarech * Jsou extrémně nebezpečné, varoval guvernér Schwarzenegger * Ohroženo je na deset tisíc obydlí

Los Angeles - Kalifornie se už pátý den potýká s ničivými požáry. Záchranáři potvrdili první oběti: Jsou jimi dva hasiči, jejichž vůz při útěku z obklíčení plamenů sjel z cesty a zřítil se ze srázu.

Oba muži pocházeli z jednotek Los Angeles County Fire a v neděli, kdy se neštěstí stalo, pracovali hluboko v národním parku Angeles National Forest. Další podrobnosti nejsou známy.

Úřady zatím oznámily, že spáleno bylo už přes 17 tisíc hektarů půdy, přičemž jen za poslední den se rozloha zvětšila o téměř tři tisíce hektarů.

V ohrožení je na deset tisíc domovů, ochránit se zatím nepodařilo osmnáct obydlí. Bezprostředně ohrožené jsou oblasti, kudy vedou telekomunikační sítě, uvedla agentura Reuters. Oheň už totiž stravuje úpatí kopce Mount Wilson, kde stojí vysíleče, které jsou telekomunikačním uzlem pro danou oblast.

Zasaženou oblast v neděli navštívil guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger, který sem narychlo přispěchal z pohřbu senátora Edwarda Kennedyho.

Schwarzenegger se setkal s lidmi, kteří už museli opustit domovy a požádal i další místní obyvatele, ať zbytečně nehazardují se svými životy a uposlechnou výzev k evakuaci.

Je to inferno

Hasičům na zemi - zasahuje na 2800 mužů - pomáhají helikoptéry, které na požářiště shazují vodu. Na pomoc místním jednotkám přispěchali hasiči z Wyomingu a Montany, jejich úkolem je postavit zhruba 160 kilometrů dlouho zábranu, která by zamezila ohni dál se šířit.

Zatím se oheň rozšiřuje, napomáhá mu extrémní sucho a horko. Teplota v Kalifornii dosahuje 35 stupňů Celsia. Dým ze spálenišť je videt stovky mil daleko.

Televize CNN ukazuje na svých záběrech předměstí La Crescenta, které leží 25 kilometrů od centra Los Angeles. Předměstí se přeměnilo v místo duchů, poletuje tu popílek a ulice, jindy tepající životem, jsou prakticky liduprázdné. Jen tu a tam je vidět někoho, jak se zavazadly prchá k autu.

"Minulá noc, to bylo hotové inferno," popsal jeden z místních obyvatel Vince Bollier. "Zdálo se, že je oheň už velmi blízko," řekl s pohledem na nedaleké hory, z nichž momentálně není vidět nic - jen obří sloupce šedi.

Bollier zatím vyčkává. Podobně se rozhodli i někteří další lidé. Zatím jsou hlášeni tři zranění civilisté, dva z nich leží s těžkými popáleninami v nemocnici. V ošetřování jsou rovněž čtyři další hasiči.

autoři: Zahraničí, Reuters | 31. 8. 2009 7:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama