K Los Angeles se blíží ohnivý kruh, platí stav ohrožení

Reuters Reuters
16. 11. 2008 16:10
Oheň kolem města spálil již tisíce hektarů půdy

Los Angeles - Jedno z nejhustěji osídlených amerických měst je sevřeno v kruhu rozsáhlého požáru. Horký nárazový vítr umožnil plamenům rozšířit se přes tisíce hektarů a vyhnal z domů stovky lidí.

Dosud nejsou známé žádné lidské oběti, hlášeno je však 15 těžce popálených. Z bezpečnostních důvodů musely být uzavřeny mnohé příjezdové silnice.

Guvernér Kalifornie, Arnold Schwarzenegger, vyhlásil stav nouze v Los Angeles, Orange County a Riverside County. Meteorologové předvídají, že ještě nejméně 15 hodin bude stav kritický.

Kolem města hoří od soboty

Hlavní požár se rozhořel v noci na sobotu na okraji lesní rezervace Angeles National Forest severně od Los Angeles. Pak se vlivem větru stočil do údolí San Fernando.

Během sobotního večera se hasičům podařilo uhasit z požáru, který se rozprostírá na ploše 3200 hektarů, pouze pětinu. Nebe nad metropolí je zahaleno hustým kouřem a více než 10 tisíc lidí dostalo příkaz k evakuaci.

Mezitím vypukl požár jihovýchodně od Los Angeles v okrscích Orange a Riverside, kde spálil přes 800 hektarů půdy a zničil více než stovku domů. Jen ve městě Anaheim dostalo 12 a půl tisíce lidí příkaz k evakuaci. 

Situaci komplikuje vítr

Suchý vítr z pouště dále rozfoukal oheň na úpatí hor v blízkosti předměstí Symar na severozápadě Los Angeles a podle starosty města Antonia Villaraigosy zničil více domů než jiné požáry v uplynulém desetiletí.

"Jsme vydáni na milost i nemilost větru. Matka příroda na nás v uplynulých patnácti hodinách nebyla příliš hodná," řekl médiím starosta.

Zdaleka nejhorší škody jsou ovšem hlášeny z Oakridge Mobile Home Park, kde požár zcela zničil okolo 500 domů. Asi 300 lidí evakuovaných z této oblasti se dostalo do útulku vybudovaného v jedné z místních škol. Počítá se s tím, že v této oblasti mohou být po zlikvidování požáru nalezeny i lidské oběti, protože jde o oblast, kde žije hodně starých lidí, neschopných rychle utéct.

On-line mapu požárů si můžete prohlédnout zde.

"Byla to naprostá ohnivá bouře, hasiči stáli proti patnáctimetrovým plamenům, které se přehnaly přes park Oakridge," řekl novinářům Steve Ruda z losangeleského požárního sboru. Horko prý bylo tak velké, že roztavilo i hasičské hadice na chodníku.

O majetek se bojí hvězdy showbyznysu

Hasiči navíc také již tři dny bojují proti požáru v luxusní enklávě Montecito v blízkosti Santa Barbary, kde už bylo zničeno 210 domů. Požár se zatím podařilo uhasit ze 60 procent.

Guvernér Kalifornie, Arnold Schwarzenegger, vyhlásil stav nouze v Los Angeles, Orange County a Riverside County.
Guvernér Kalifornie, Arnold Schwarzenegger, vyhlásil stav nouze v Los Angeles, Orange County a Riverside County. | Foto: Reuters

Mezi 10 tisíc majitelů domů v Montecitu patří i hvězdy showbyznysu jako moderátorka show Oprah Winfreyová nebo herci Michael Douhlas, Jeff Bridges, John Cleese, Christopher Lloyd a Rob Lowe. Zatím ovšem není známo, zda oheň poškodil některý z jejich domů.

Kalifornská "ohnivá sezóna" začínala pravidelně v červnu. Jak se však aktuálně vyjádřil Ruben Grijalva, ředitel kalifornského Úřadu pro ochranu lesů a proti požárům:

"Ono období prodlužuje a zhoršuje sucho a komplikaci představují také domy v okrajových oblastech, které jsou náchylné k požárům. Kalifornie už má požáry celý rok. V Kalifornii už opravdu není jedna ohnivá sezona."

Okrsek Los Angeles, kde žije téměř deset milionů lidí, byl v letošním roce zatím od ohně víceméně ušetřen. V říjnu loňského roku zasáhlo v jižní Kalifornii 30 požárů, které si vynutily evakuaci půl milionu lidí a poškodily na 2000 domů.

Přesné příčiny aktuálních požárů, které svírají celé město v ohnivých kleštích, se vyšetřují.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy