Justiční omyl, v Texasu zřejmě popravili nevinného

ČTK ČTK
16. 5. 2012 5:45
Pravého vraha, na něhož popravený muž odkazoval, prokuratura označila za jeho výmysl

Austin - Americký stát Texas zřejmě nechal v roce 1989 popravit nevinného muže.

Vyšetřovatelé při hledání brutálního vraha zaměnili nevinného Carlose DeLunu s pravděpodobným pachatelem Carlosem Hernandezem, ukázala rozsáhlá studie právních odborníků z americké Columbijské univerzity

Profesor práva James Liebman společně s 12 studenty analyzoval případ od roku 2004, poznamenal britský deník The Guardian.

Z výmyslu...

Své závěry o tom, že texaská justice zřejmě poslala na smrt nevinného, staví na základě rozhovorů s více než stovkou svědků, studia důkazních materiálů a fotografií z místa činu a průběhu procesu s DeLunou.

DeLunu zadrželi policisté v únoru 1983 pro podezření z vraždy Wandy Lopezové, která pracovala na benzinové pumpě. Podle vyšetřovatelů ji bodl dlouhým řeznickým nožem a žena následně vykrvácela.

DeLuna po celou dobu vyšetřování případu tvrdil, že je nevinný. Sám dokonce označil Hernandeze za pachatele. U soudu tvrdil, že viděl Hernandeze, jak se se zabitou ženou pere, ale dal se na útěk, protože se bál, že bude s případem spojován.

Prokuratura ale označila Hernandeze za DeLunův výmysl.

... se stala realita

Teprve po letech dokázali právníci z Columbijské univerzity prokázat, že Hernandez skutečně existoval. Žil ve stejném městě jako DeLuna a měl časté konflikty se zákonem, mimo jiné i kvůli tomu, že ohrožoval lidi nožem. Jen zřídka se ale dostal do vězení, což Liebmanův tým vysvětluje tím, že Hernandez zřejmě byl policejním informátorem.

Podle výpovědí svědků, s nimiž mluvil Liebmanův tým, se Hernandez dokonce vychloubal tím, že Lopezovou zavraždil. Uváděl rovněž, že za vraždu skončil ve vězení jeho jmenovec DeLuna.

V roce 1989, jen pár měsíců před DeLunovou popravou, byl Hernandez odsouzen k deseti letům vězení za pokus o vraždu Diny Ybanezové, kterou rovněž napadl nožem. Ani tento případ si ale nikdo nespojil s tím, za který byl odsouzen DeLuna.

Policie kupila chyby

Liebmanův tým také došel k závěru, že policie při vyšetřování případu častokrát pochybila. Muž, který DeLunu označil za vraha, později přiznal, že mu dělá potíže rozeznat Hispánce od sebe. Policisté také na místě neodebrali žádné vzorky krve, takže je ani nesrovnávali s krevním typem obviněného DeLuny.

Na snímcích z místa vraždy také bylo patrné, že krev oběti byla na zdech až do výšky jednoho metru. Na DeLunově oblečení však vyšetřovatelé nenašli ani mikroskopickou stopu po krvi. Prokuratura to pak vysvětlovala tím, že krev z DeLunových šatů smyl déšť.

Liebmanův tým na závěr konstatuje, že Hernandez zemřel ve vězení v roce 1999. V tu dobu si odpykával nový trest za napadení sousedů dlouhým řeznickým nožem.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Do sídla ukrajinské vlády pronikl muž s granátem v ruce a hrozí, že ho odpálí

Do sídla ukrajinské vlády v Kyjevě pronikl muž s ručním granátem v ruce a hrozí jeho odpálením. Uvedla to ve středu agentura Unian, která se odvolává na sociální sítě.

"Živý odtud neodejdu!" citovala agentura útočníka.

Incident natočil aktivista Ihor Bondarčuk z nevládní organizace Stop korupci a video zveřejnil na Facebooku. Jeden z uživatelů v útočníkovi rozpoznal válečného veterána.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britské kapely nejsou naočkované, na festival v Tasově nepřijedou

Hvězdou festivalu Beseda u bigbítu nakonec bude polská zpěvačka Brodka. Nahradí britské kapely Black Country, New Road a Snapped Ankles, stejně jako belgickou sestavu Flying Horseman. Britové se nestihli plně očkovat, což by pro ně znamenalo cestovní komplikace, nejspíš i karanténu. "U Flying Horseman zase nastala situace, kdy na jejich koncert mělo navazovat německé turné, které se z důvodu restrikcí postupně rušilo. Zůstal jen koncert v České republice, který se nakonec kapela rozhodla z finančních i časových důvodů zrušit," vysvětluje ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Nově v programu přibyly české formace Dva a Bratři. Vyprodaná přehlídka v Tasově na Hodonínsku se koná tento pátek a sobotu. Hlavní část programu obstarají české a slovenské formace. "Naším hlavním cílem je mapovat aktuální dění na české a slovenské nezávislé hudební scéně, dovézt to nejzajímavější od zavedených umělců a zároveň včas rozpoznat nové talenty. Rádi bychom návštěvníkům zprostředkovali ucelený pohled na současnou hudbu," doplňuje Uretšlégr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy