Justiční omyl, v Texasu zřejmě popravili nevinného

ČTK ČTK
16. 5. 2012 5:45
Pravého vraha, na něhož popravený muž odkazoval, prokuratura označila za jeho výmysl

Austin - Americký stát Texas zřejmě nechal v roce 1989 popravit nevinného muže.

Vyšetřovatelé při hledání brutálního vraha zaměnili nevinného Carlose DeLunu s pravděpodobným pachatelem Carlosem Hernandezem, ukázala rozsáhlá studie právních odborníků z americké Columbijské univerzity

Profesor práva James Liebman společně s 12 studenty analyzoval případ od roku 2004, poznamenal britský deník The Guardian.

Z výmyslu...

Své závěry o tom, že texaská justice zřejmě poslala na smrt nevinného, staví na základě rozhovorů s více než stovkou svědků, studia důkazních materiálů a fotografií z místa činu a průběhu procesu s DeLunou.

DeLunu zadrželi policisté v únoru 1983 pro podezření z vraždy Wandy Lopezové, která pracovala na benzinové pumpě. Podle vyšetřovatelů ji bodl dlouhým řeznickým nožem a žena následně vykrvácela.

DeLuna po celou dobu vyšetřování případu tvrdil, že je nevinný. Sám dokonce označil Hernandeze za pachatele. U soudu tvrdil, že viděl Hernandeze, jak se se zabitou ženou pere, ale dal se na útěk, protože se bál, že bude s případem spojován.

Prokuratura ale označila Hernandeze za DeLunův výmysl.

... se stala realita

Teprve po letech dokázali právníci z Columbijské univerzity prokázat, že Hernandez skutečně existoval. Žil ve stejném městě jako DeLuna a měl časté konflikty se zákonem, mimo jiné i kvůli tomu, že ohrožoval lidi nožem. Jen zřídka se ale dostal do vězení, což Liebmanův tým vysvětluje tím, že Hernandez zřejmě byl policejním informátorem.

Podle výpovědí svědků, s nimiž mluvil Liebmanův tým, se Hernandez dokonce vychloubal tím, že Lopezovou zavraždil. Uváděl rovněž, že za vraždu skončil ve vězení jeho jmenovec DeLuna.

V roce 1989, jen pár měsíců před DeLunovou popravou, byl Hernandez odsouzen k deseti letům vězení za pokus o vraždu Diny Ybanezové, kterou rovněž napadl nožem. Ani tento případ si ale nikdo nespojil s tím, za který byl odsouzen DeLuna.

Policie kupila chyby

Liebmanův tým také došel k závěru, že policie při vyšetřování případu častokrát pochybila. Muž, který DeLunu označil za vraha, později přiznal, že mu dělá potíže rozeznat Hispánce od sebe. Policisté také na místě neodebrali žádné vzorky krve, takže je ani nesrovnávali s krevním typem obviněného DeLuny.

Na snímcích z místa vraždy také bylo patrné, že krev oběti byla na zdech až do výšky jednoho metru. Na DeLunově oblečení však vyšetřovatelé nenašli ani mikroskopickou stopu po krvi. Prokuratura to pak vysvětlovala tím, že krev z DeLunových šatů smyl déšť.

Liebmanův tým na závěr konstatuje, že Hernandez zemřel ve vězení v roce 1999. V tu dobu si odpykával nový trest za napadení sousedů dlouhým řeznickým nožem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy