Jste rasisti, bouří se lidé kvůli reklamě na Niveu

Jan Kovalík
20. 8. 2011 16:15
Kosmetická firma Nivea kvůli protestům zrušila svou poslední billboardovou kampaň
Foto: Nivea

Spojené státy - Firma Nivea se ve své poslední reklamní kampani nechtěla spoléhat jen na hebkou pleťči padající peří a vsadila rovnou na "civilizované" lidi. Na billboardech po celém světě zobrazila čistého, ostříhaného a oholeného černocha, který odhazuje svojí starou neoholenou hlavu s afrem. Scénu doprovodila sloganem "Zcivilni se".

Rozlobená reakce afro-amerických mužů a jejich manželek a přítelkyň na sebe nenechala dlouho čekat.

Sociální sítě Facebook a Twitter se zaplnily rozhořčenými komentáři a diskusemi na téma, jestli je možné být civilizovaným černochem s vousem.

Většina diskutujících reklamu označila za rasitstickou.

Washington Post například cituje Nonu Willis, která na Facebooku napsala: "To sdělení nemohlo být jasnější. Vousy nebo afro na černochovi nejsou otázkou stylu nebo známkou afrocentrismu. Prostě rovnou nejsou civilizovaní."

"Nechtěli jsme nikoho urazit"

Firma na rozhořčenou debatu reagovala v řádu hodin a na své Facebookové stránce zveřejnila omluvu a informaci o tom, že tato reklama bude stažena a firma jí už nikdy nepoužije.

"Tato reklama byla nevhodná a útočná. Nikdy nebylo naším cílem někoho urazit, za to se hluboce omlouváme. Tuto reklamu již nikdy nepoužijeme," napsali zástupci Nivea na firemní Facebook.

Někteří diskutující nebyli tolik pobouření a ve svých příspěvcích reklamu označíli spíše než rasistickou, za úplně hloupou.

Jiné diskutující zase úplně neuspokojila rychlá reakce firmy, kterou označili za další pokračování marketingové akce. Diskutující Maliyka A Muhammad uvedla, že semotný fakt, že tato reklama byla vytištěna, "znamená, že jste to tak opravdu mysleli. Vaše omluva sama o sobě je jen další marketingový trik."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy