Jste rasisti, bouří se lidé kvůli reklamě na Niveu

Jan Kovalík
20. 8. 2011 16:15
Kosmetická firma Nivea kvůli protestům zrušila svou poslední billboardovou kampaň
Foto: Nivea

Spojené státy - Firma Nivea se ve své poslední reklamní kampani nechtěla spoléhat jen na hebkou pleťči padající peří a vsadila rovnou na "civilizované" lidi. Na billboardech po celém světě zobrazila čistého, ostříhaného a oholeného černocha, který odhazuje svojí starou neoholenou hlavu s afrem. Scénu doprovodila sloganem "Zcivilni se".

Rozlobená reakce afro-amerických mužů a jejich manželek a přítelkyň na sebe nenechala dlouho čekat.

Sociální sítě Facebook a Twitter se zaplnily rozhořčenými komentáři a diskusemi na téma, jestli je možné být civilizovaným černochem s vousem.

Většina diskutujících reklamu označila za rasitstickou.

Washington Post například cituje Nonu Willis, která na Facebooku napsala: "To sdělení nemohlo být jasnější. Vousy nebo afro na černochovi nejsou otázkou stylu nebo známkou afrocentrismu. Prostě rovnou nejsou civilizovaní."

"Nechtěli jsme nikoho urazit"

Firma na rozhořčenou debatu reagovala v řádu hodin a na své Facebookové stránce zveřejnila omluvu a informaci o tom, že tato reklama bude stažena a firma jí už nikdy nepoužije.

"Tato reklama byla nevhodná a útočná. Nikdy nebylo naším cílem někoho urazit, za to se hluboce omlouváme. Tuto reklamu již nikdy nepoužijeme," napsali zástupci Nivea na firemní Facebook.

Někteří diskutující nebyli tolik pobouření a ve svých příspěvcích reklamu označíli spíše než rasistickou, za úplně hloupou.

Jiné diskutující zase úplně neuspokojila rychlá reakce firmy, kterou označili za další pokračování marketingové akce. Diskutující Maliyka A Muhammad uvedla, že semotný fakt, že tato reklama byla vytištěna, "znamená, že jste to tak opravdu mysleli. Vaše omluva sama o sobě je jen další marketingový trik."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy