Jezte méně, radí politici Rusům v krizi. Sport je přednější

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
26. 1. 2015 17:38
Poslanec za vládnoucí stranu Jednotné Rusko tvrdí, že zvýšení cen potravin pro ruské obyvatele "nic hrozného" neznamená. Sport je prý důležitější než jídlo.
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin si pochutnávají na ruských specialitách.
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin si pochutnávají na ruských specialitách. | Foto: Reuters

Moskva – Svérázný způsob, jak překonat současnou ekonomickou krizi, doporučil Rusům regionální poslanec Ilja Gaffner. Podle něj by lidé, kteří se kvůli prudkému růstu cen dostali do finančních potíží, měli "méně jíst".

Svým vyjádřením vzbudil mezi voliči vlnu nevole. Ti politika na oplátku vyzvali, aby se řídil heslem "méně krást".

Podle uralské agentury Novyj region si poslanec za vládnoucí stranu Jednotné Rusko ze Sverdlovské oblasti myslí, že zvýšení cen potravin pro ruské obyvatele "nic hrozného" neznamená. Pokud mají málo peněz, pak by podle něj měli raději myslet na sport než na jídlo.

"Vzpomeňte si na ruské dějiny"

Při setkání s voliči Gaffner mimo jiné uvedl, že se lidé o novoročních svátcích najedli dost a teď je čas, aby se uskromnili. "Vzpomeňte si na ruské dějiny. My Rusové jsme všichni zažili zimu a hlad. (…) Když je tedy méně peněz, je třeba myslet na zdraví a méně jíst," řekl při návštěvě obchodního centra, když zjistil, že tam ceny stouply až o 25 procent.

Vedení strany se podle místních médií za politikova slova omluvilo. Právě Gaffnera totiž pověřila vedením programu Lidová kontrola, který vládnoucí struktura iniciovala kvůli prudkému růstu cen potravin.

Voliči mají za to, že si poslanec "utahuje" z problémů chudých spoluobčanů. Blogeři pak politikům radí, aby si raději odpustili vysoké náhrady a služební vozidla.

Pohanka zmizela

Po poklesu kurzu rublu a potravinovém embargu, které ruské úřady vyhlásily v reakci na západní sankce kvůli Ukrajině, ceny základních potravin jako chléb, mouka či kroupy prudce stouply.

Některé produkty dokonce zdražily rekordně. Příznačné bylo například prosincové navýšení cen pohanky až o 50 procent. Ta přitom tradičně patří mezi "strategické" pokrmy v Rusku. Přesto na čas zmizela z pultů.

Ruské ministerstvo zemědělství ujišťovalo obyvatele, že pohanky bude dost, pokud nebudou nakupovat měsíčně víc než 3,5 kilogramu na osobu. Letos se sice její cena mírně snížila, avšak ovoce, zelenina či sýry naopak podražily až o sto procent.

Průměrné výdaje za potraviny se podle statistik v Rusku zdvojnásobily.

Kritika z řad Jednotného Ruska

Jednotné Rusko přitom vládu kritizuje, že není schopna na růst cen adekvátně reagovat. Politici z vládnoucí strany se obávají, že růst cen by se mohl negativně odrazit na náladě ve společnosti.

"Úředníci nás straší krizí a snaží se tak najít ospravedlnění pro svou neschopnost zvládnout problémy," uvedla poslankyně Olga Batalinová. Vicepremiéra Arkadije Dvorkoviče, pověřeného vypracováním protikrizových opatření, poslanci dokonce odmítli vyslechnout v parlamentu a spekuluje se o jeho brzkém sesazení.

Ruská vláda slibuje, že letošní růst cen potravin nepřevýší desetiprocentní hranici a že se situace stabilizuje. Ministr ekonomického rozvoje Alexej Uljukajev obyvatelům mezitím radí, aby se nenechali cenovými výkyvy zneklidnit a víc dbali o zdraví.

"V době krize je důležité zachovat duševní rovnováhu a pevné rodinné zázemí. Je třeba myslet hlavně na zdraví. Ceny a sankce jsou pomíjivé," zafilozofoval na ekonomickém fóru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy