Jemenský prezident odolává tlaku, odstoupit nehodlá

Reuters ČTK Reuters, ČTK, Václav Viták
25. 5. 2011 11:55
Británie vyzývá prezidenta Sáliha, aby v zájmu Jemenu předal moc
Protesty proti prezidentu Sálihovi
Protesty proti prezidentu Sálihovi | Foto: Reuters

Saná - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih se nenechá vtáhnout do občanské války, a to navzdory krvavému střetu s mocným kmenovým vůdcem Sádikem Ahmarem, jenž se postavil na stranu demonstrantů.

Sálih ve středu prohlásil, že vina za zmařené životy padá na hlavu Ahmara a jeho synů. Při úterních bojích mezi silami věrnými jemenskému prezidentovi a Ahmarovými ozbrojenci zahynulo nejméně 21 lidí.

Ahmarovi muži podle prezidenta pokračují v útocích na jemenské ministerstvo vnitra. "Nechceme ale, aby se tato konfrontace rozšířila," zdůraznil.

Britský ministr zahraničí William Hague mezitím vyjádřil názor, že jemenský prezident by měl "co nejrychleji" podepsat dohodu o předání moci.

Sálih výzvu odmítl se slovy, že mu žádné cizí mocnosti nebudou nic rozkazovat. Zopakoval, že je připraven podepsat takové ujednání, ale pouze "v rámci dialogu".

Proti těm, kdo "ohrožují bezpečnost v zemi a její stabilitu", hodlá dál bojovat.

Hague ale televizní stanici Sky ve středu řekl, že je v zájmu Jemenu, aby Sálih takovou dohodu podepsal.

"Naléhali jsme na něj, aby to udělal, a to není otázka přijímání rozkazů od nějakých cizích mocností. Je to v zájmu jeho země i v jeho vlastním," hájil postup Británie.

Jemenský prezident však dál trvá na tom, že hlavní příčinou potíží jeho země je Al-Káida. Prohlašuje, že nepřipustí, aby se z Jemenu stalo další Somálsko nebo útočiště islámských radikálů.

V neděli už potřetí odmítl podepsat dohodu o předání moci výměnou za beztrestnost. Tu vypracovaly a zprostředkovávaly arabské státy v Perském zálivu ve snaze pokojně vyřešit politickou krizi v Jemenu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy