reklama
 
 

Izraelci vyslýchají aktivisty z "konvoje svobody"

1. 6. 2010 15:12
Izraelská armáda přiznala, že se při útoku dopustila řady chyb a přehmatů

Jeruzalém - Akt pirátství namířený proti humanitární misi pro jedny, legitimní zásah ve snaze zabránit pašování zbraní do pásma Gazy pro druhé.

Na pondělní vojenskou akci Izraele namířenou proti konvoji šesti plavidel s propalestinskými aktivisty, při níž zahynulo devět osob, existují dva radikálně odlišné pohledy.

Vláda izraelského premiéra Benjamina Netanjahua sice vyslovila politování nad smrtí devíti aktivistů. Tvrdí však, že zásah byl oprávněný, protože ti, kdo konvoj k pásmě Gazy vyslali, jsou napojení na radikální palestinské hnutí Hamás a teroristickou organizacei al-Káidu.

Turecko, odkud pochází většína zabitých, hovoří o státním terorismu. Akci odsoudila i Evropská unie a Rusko a kritikou nešetří ani Spojené státy.

Izraelské komando, které v mezinárodních vodách vniklo na palubu turecké lodi Mavi Marmara, použilo nepřiměřenou sílu a střelné zbraně. Aktivisté se ovšem bránili nepřiměřenými prostředky. Na záběrech natočených izraelskou armádou je zřetelně vidět, jak někteří z nich mlátí izraelské vojáky tyčemi.

"Rovná se to banditství a pirátství," citovala agentura Reuters tureckého ministra zahraničí Ahmeta Davutoglu. "Toto je vražda provedená státem."

Nečekali jsme takový odpor

Izraelská armáda mezitím přiznala, že se během akce dopustila řady chyb a přehmatů.

Špatná byla zejména příprava útoku a práce rozvědky, která nepočítala s tím, že se aktivisté budou bránit.

"Nečekali jsme takový odpor, počítali jsme, že se jedná o skupinu dodávající humanitární pomoc," řekl agentuře Reuters velitel zásahové jednotky v hodnosti poručíka, který odmítl sdělit své jméno. "Výsledek celé akce byl jiný, než jsme očekávali, především ale kvůli neadekvátnímu chování protivníka, s nímž jsme se střetli.

Chybou podle armády bylo zejména to, že na turecké plavidlo zaútočila zprvu jen malá skupinka příslušníků speciálních jednotek. Ta narazila na muže v neprůstřelných vestách a plynových maskách vyzbrojených železnými tyčemi. V nastalém zmatku pak někteří členové komanda začali střílet.

V izraelském tisku se dnes objevily hlasy volající po demisi ministra obrany Ehuda Baraka.

Češi jsou v pořádku

Izraelské úřady již vyhostily ze země přibližně padesát účastníků kontroverzní plavby, kteří s deportací souhlasili. Tři desítky zraněných aktivistů byly deportovány. Celkem 629 osob zadržených na palubách lodí je v současnosti vyslýcháno, neboť deportaci odmítlo.

Čtveřice českých novinářů včetně dvou zaměstnanců ČT, která plula s konvojem do Gazy, je podle mluvčího českého ministerstva zahraničí Filipa Kandy v pořádku a po výslechu je čeká deportace.

"Zůčastnili jsme se mise Loď pro Gazu vezoucí humanitárn pomoc... kolečková křesla, zdravotnické potřeby, stavební materiál, ale nic jiného," řekl po příletu do Atén řecký účastník konvoje Aris Papadokostulos.

"Turecká loď s cestujícími, která plula před námi, zažila strašlivý útok ze všech stran, z moře i vzduchu, provázený střelbou. Jednalo se o jednoznačný akt pirátství uskutečněný v mezinárodních vodách," dodal.

Rusko a Evropská unie, které dnes jednají v Rostově na Donu, požádaly ve společném prohlášení "úplné a nestranné vyšetření" izralského útoku. Ve stejném duchu se vyjádřila i Rada  bezpečnosti OSN, ačkoliv na nátlak USA zvolila poměrně umírněná slova.

Velmi kriticky se na adresu Izraele vyslovila také německá kancléřka Angela Merkelová a nový konzervativní premiér Velké Británie David Cameron. Merkelová zároveň Netanjahua vyzvala k ukončení blokády pásma Gazy.

Německé poslankyně za stranu Levice Inge Högerová a Annette Grothová, které se plavily na Mavi Marmaře a které dnes mohly Izrael díky své imunitě opustit, vyslovily názor, že mrtvých aktivistů je "nejméně 19".

Pravicový turecký premiér Recep Tayyip Erdogan požaduje přísné potrestání Izraele a hovoří o "masakru".

Další loď pro Gazu

K pásmu Gazy nyní míří další loď s humanitární pomocí. Jedná se o irské plavidlo Rachel Corrie. Mezi aktivisty na jeho palubě je několik poslanců malajského parlamentu.

Jereuzalém již oznámil, že je připraven lodi ve vstupu do izraelských výsostných vod zabránit všemi prostředky.

Gaza je v rukou radikálního hnutí Hamás od roku 2006. Díky izraelské blokádě je humanitární situace v pásmu obývaném půldruhým milionem Palestinců velmi dramatická.

Netanjahuova vláda tvrdí, že Hamás neustále hledá nové cesty, jak do pásma Gazy propašovat rakety, jimiž by mohl ostřelovat izraelské území.

Na palubě žádného ze zadržených plavidel náležících ke "konvoji svobody" však žádné takové zbraně nalezeny nebyly. Izraelští vojáci údajně zabavili jen dvě pistole. 

 

autor: Radim Klekner | 1. 6. 2010 15:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama