Izrael zatkl pachatele středečního útoku v Tel Avivu

ČTK ČTK
22. 11. 2012 23:25
Muž se k útoku již přiznal
Autobus, ve kterém byl ve středu spáchán atentát.
Autobus, ve kterém byl ve středu spáchán atentát. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelská policie ve čtvrtek oznámila zatčení údajného pachatele středečního útoku na autobus v Tel Avivu, při němž bylo zraněno 27 osob. Zadrženým je izraelský Arab s vazbami na palestinské radikální skupiny Hamás a Islámský džihád a ke spáchání teroristického útoku se přiznal, uvedl podle agentury AP policejní mluvčí Micky Rosenfeld.

Údajný atentátník pochází podle něj z vesnice Tajba v Izraeli. Na vražednou misi do Tel Avivu ho prý vyslala palestinská militantní buňka z vesnice Bajt Lakíja na Západním břehu Jordánu.

Muž, jehož totožnost policie odmítla uvést, umístil nálož napojenou na mobilní telefon v autobuse. Pak z něj vystoupil a zavolal svým "objednavatelům", kteří telefonátem na příslušný mobil bombu odpálili.

K útoku se přihlásilo ozbrojené křídlo umírněné strany Fatah prezidenta Mahmúda Abbáse a ještě jedna další radikální palestinská organizace. Podle mluvčí izraelské armády Avital Leibovičové byl ale zadržený muž členem Hamásu vládnoucího v Pásmu Gazy.

Exploze autobusu na jedné z nejrušnějších tříd Tel Avivu oživila mezi Izraelci těžké vzpomínky na časté útoky proti autobusům během minulé dekády palestinského povstání.

 

Právě se děje

Další zprávy