Jeruzalém - Izraelský stát začal podle dohody o příměří dnes zmírňovat blokádu palestinského území Gaza.
V souladu s dohodou otevírá některé hraniční přechody, jimiž má být do pásma částečně obnovena dodávka potravin a dalšího nezbytného zboží.
Podle agentury Reuters už projely první kamiony s humanitární pomocí. Podle mluvčího izraelského vojenského koordinátora pro pásmo Gazy Petera Lernera povolila armáda denně vjezd asi 90 nákladním automobilům naloženým potravinami a komerčním zbožím. Izraelští i palestinští oficiální činitelé potvrdili, že vozidla už ráno projela do pásma Gazy přes hraniční přechod Sufa.
Dnes navštívil palestinské území také francouzský prezident Nicolas Sarkozy a vyjádřil se v tom smyslu, že pro klid zbraní na Blízkém východě je nutné vytvoření svobodného palestinského státu.
V pásmu Gazy vstoupilo ráno ve čtvrtek v platnost příměří dohodnuté mezi izraelskou vládou a ozbrojenci z palestinského hnutí Hamas.
S napětím se očekává, zda klid zbraní skutečně nastane. Ještě ve středu, jen několik hodin před vstupem příměří v platnost, totiž létaly z Gazy do Izraele rakety, na což židovský stát odpovídal leteckým bombardováním.
Dohoda o příměří stanovuje, že Hamas přestane s odpalováním raket na izraelské území a izraelská armáda zastaví bombardování Gazy. Klid zbraní mezi oběma stranami pomohl vyjednat Egypt.
Izraelská vláda ve středu potvrdila, že je připravena dát šanci dohodě o příměří, které bylo dosaženo mezi jejími zástupci a představiteli palestinského hnutí Hamas ovládajícího pásmo Gazy.
Vysoce postavený představitel izraelského ministerstva obrany Amos Gilad v rozhovoru pro izraelský rozhlas potvrdil, že obě strany dosáhly na rozhovorech v Káhiře "porozumění", zdůraznil ale, že se židovský stát nepřestane připravovat na případné vojenské řešení, pokud by klid zbraní neměl vydržet.
Skepsi v tomto ohledu vyjádřil i izraelský ministr vnitra Meir Šetrit: "Má jít o naprostý klid zbraní - nikdo nebude střílet... a pokud tato dohoda bude porušena, má naše vláda volnou ruku k použití plné síly."
Další body dohody
Součástí příměří je také otevření hranice mezi Gazou a Egyptem, stejně tak jako propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita, zadržovaného v Gaze už dva roky.
A právě to se nestalo. Rodiče uneseného izraelského vojáka proto podali k izraelskému nejvyššímu soudu protest proti uvolňování blokády, dokud nebude jejich syn osvobozen.
Dále čtěte: Po roce vlády Hamasu zůstává Gaza v chudobě a izolaci
Oznámení dohody následovalo krátce poté, co izraelský letecký útok připravil na jihu Gazy o život pět členů hnutí Islámský džihád.
Arabský list al-Haját vycházející v Londýně s odvoláním na své zdroje oznámil, že příměří je uzavřeno na půl roku. To však Izraelci ani Hamas zatím nepotvrdili.
Náčelník generálního štábu izraelské armády Gabi Aškenazi uvedl, že rozhodující budou při příměří činy a nikoliv slova. Armáda podle něj bude příměří respektovat, ale je připravena udeřit proti Hamasu, pokud klid zbraní nenastane.
Přečtěte si: Jeruzalémský masakr zvedl stavidla. Přijde povodeň ?
Hamas kontroluje pásmo Gazy od palestinských parlamentních voleb v lednu 2006. Západní břeh Jordánu ovládá konkurenční Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.
O mírové dohodě Izrael vyjednává pouze s Abbásem. Hamas dosud odmítá uznat právo židovského státu na existenci.