Izrael chce v případě válečného konfliktu s radikály evakuovat 250 000 lidí

ČTK ČTK
21. 3. 2017 20:45
V případě válečného konfliktu s islámskými radikály evakuuje Izrael až čtvrt milionu obyvatel oblastí hraničících s pásmem Gazy nebo Libanonem. Země k takové evakuaci nyní připravuje plán, který má ochránit civilisty před následky případných bojů. Vystěhovali by se především lidé z nejnebezpečnějších oblastí či obtížně přístupných míst pro armádu. Evakuované by pak stát ubytoval v hotelech, školách nebo kibucech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael připravuje plán na vystěhování až čtvrt milionu lidí žijících na hranicích s pásmem Gazy a Libanonem v případě konfliktu s islámskými radikály. Podle agentury AP chce tak ochránit civilisty před následky konfliktu. Šlo by o největší evakuaci v historii země.

Armáda chce chránit obyvatelstvo před útoky radikálů z hnutí Hamas, Hizballáh nebo jiných islamistických skupin. V případě konfliktu se mají vystěhovat lidé z oblastí, kde hrozí největší nebezpečí nebo z míst s obtížným přístupem pro armádu. Evakuované chce Izrael ubytovávat v hotelech, školách nebo kibucech. Přesný počet lidí bude záležet na situaci.

Izrael se v posledních letech dostal do ozbrojených konfliktů s radikálními islamisty několikrát. V roce 2006 vyslalo hnutí Hizballáh na izraelské území asi čtyři tisíce raket, Izrael pak bombardoval vojenské cíle na jihu Libanonu. Během měsíčního konfliktu zemřelo přibližně 1300 Libanonců, 121 izraelských vojáků a 44 civilistů.

Při konfliktu s hnutím Hamas v roce 2014 pak padlo asi 2100 Palestinců, 66 izraelských vojáků a šest civilistů. Na případný nový konflikt se připravují všechny strany. Už dříve varovaly, že by byl mnohem horší než ten minulý.

Hizballáh považuje Izrael za jednu z největší hrozeb. Podle izraelské armády disponuje asi 150 000 raket, kterými by mohl zničit celé území Izraele. Z války v Sýrii, kde bojují na straně prezident Bašára Asada, navíc bojovníci Hizballáhu získali cenné vojenské zkušenosti.

Tajné služby varovaly před případnou eskalací napětí, i když o nový konflikt v letošním roce prý nemá zájem Hamas ani Hizballáh. Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh v únoru řekl, že v případě války zaútočí radikálové na izraelská jaderná zařízení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy