Společný boj proti terorismu a technologie. Země Visegrádu a Izrael se shodly, v čem spolupracovat

ČTK ČTK
19. 7. 2017 14:24
Ve středu se v Budapešti konal summit států visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Izraele. Pětice premiérů se dohodla na spolupráci v boji proti terorismu a v oblasti rozvoje technologických inovací. K zastavení šíření terorismu má pomoci zvláštní pracovní skupina, o jejímž vytvoření premiéři v Budapešti také rozhodli. Nedopatřením se novináři také dozvěděli o kritice Evropské unie z úst izraelského premiéra Netanjahua, jehož slova jim byla přenášena do sluchátek.
Zleva: Bohuslav Sobotka, Benjamin Netanjahu, Viktor Orbán, Robert Fico a Beata Szydlová.
Zleva: Bohuslav Sobotka, Benjamin Netanjahu, Viktor Orbán, Robert Fico a Beata Szydlová. | Foto: Reuters

Budapešť - Izrael a Evropa by měly spolupracovat v boji proti terorismu a také v prosazování technologických inovací, řekl ve středu izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci po setkání s premiéry zemí visegrádské čtyřky (V4; Maďarsko, Česko, Slovensko a Polsko).

Pětice předsedů vlád se dohodla, že založí společnou pracovní skupinu pro boj proti terorismu.

Setkání V4 a Izraele se konalo poprvé od vzniku visegrádské skupiny v 90. letech. Maďarský premiér Viktor Orbán poznamenal, že společným tématem středoevropských zemí a Izraele je snaha ochránit hranice a bránit šíření terorismu.

Izrael je podle něj zemí, která silně přispívá ke stabilitě Blízkého východu a tím i k bezpečnější Evropě. Ke společnému úsilí zastavit šíření terorismu má pomoct zvláštní pracovní skupina V4 a Izraele, na jejímž založení se ve středu premiéři domluvili.

Slova, která novináři neměli slyšet

Netanjahu v projevu připomněl, že Izrael často čelí kritice z Evropské unie. Chování EU dokonce označil za šílené, napsal izraelský list Haarec. Část projevu za zavřenými dveřmi byla chvíli nedopatřením přenášena do sluchátek čekajícím novinářům.

"Evropská unie podkopává svou bezpečnost tím, že podkopává pozici Izraele. Evropa podkopává svůj pokrok tím, že podkopává svoje napojení na izraelské inovace bláznivou snahou klást podmínky (dohody)," řekl také Netanjahu. Evropa podle Netanjahua končí až v Izraeli. "Východně od Izraele už žádná Evropa není," řekl izraelský premiér.

Netanjahu zdůraznil, že Izrael je podle něj jedinou zemí, která v regionu Blízkého východu hájí západní ideály. Ve sbližování s V4 chce Netanjahu pokračovat a premiéry pozval na společné jednání do Izraele.

"Je v zájmu budoucnosti Evropy, aby s Izraelem spolupracovala v těchto dvou oblastech - v boji proti terorismu a v rozvoji technologií. V prvním případě je to boj se silami minulosti, ve druhém jde o zajištění lepší budoucnosti," uvedl Netanjahu.

Poznamenal, že Izrael může evropským partnerům nabídnout zkušenosti s inovacemi ve všech průmyslových odvětvích. "Jsme národ inovací, máme tisíce start-upů a stojíme o spolupráci s visegrádskou skupinou i celou Evropou," uvedl.

Český premiér Bohuslav Sobotka doplnil, že také v oblasti vědy, výzkumu a inovací chtějí V4 a Izrael založit pracovní skupinu. "Jsem přesvědčený o tom, že je v zájmu Evropské unie a je v zájmu Izraele, abychom posílili naše vzájemné vztahy," podotkl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy