Společný boj proti terorismu a technologie. Země Visegrádu a Izrael se shodly, v čem spolupracovat

ČTK ČTK
19. 7. 2017 14:24
Ve středu se v Budapešti konal summit států visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Izraele. Pětice premiérů se dohodla na spolupráci v boji proti terorismu a v oblasti rozvoje technologických inovací. K zastavení šíření terorismu má pomoci zvláštní pracovní skupina, o jejímž vytvoření premiéři v Budapešti také rozhodli. Nedopatřením se novináři také dozvěděli o kritice Evropské unie z úst izraelského premiéra Netanjahua, jehož slova jim byla přenášena do sluchátek.
Zleva: Bohuslav Sobotka, Benjamin Netanjahu, Viktor Orbán, Robert Fico a Beata Szydlová.
Zleva: Bohuslav Sobotka, Benjamin Netanjahu, Viktor Orbán, Robert Fico a Beata Szydlová. | Foto: Reuters

Budapešť - Izrael a Evropa by měly spolupracovat v boji proti terorismu a také v prosazování technologických inovací, řekl ve středu izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci po setkání s premiéry zemí visegrádské čtyřky (V4; Maďarsko, Česko, Slovensko a Polsko).

Pětice předsedů vlád se dohodla, že založí společnou pracovní skupinu pro boj proti terorismu.

Setkání V4 a Izraele se konalo poprvé od vzniku visegrádské skupiny v 90. letech. Maďarský premiér Viktor Orbán poznamenal, že společným tématem středoevropských zemí a Izraele je snaha ochránit hranice a bránit šíření terorismu.

Izrael je podle něj zemí, která silně přispívá ke stabilitě Blízkého východu a tím i k bezpečnější Evropě. Ke společnému úsilí zastavit šíření terorismu má pomoct zvláštní pracovní skupina V4 a Izraele, na jejímž založení se ve středu premiéři domluvili.

Slova, která novináři neměli slyšet

Netanjahu v projevu připomněl, že Izrael často čelí kritice z Evropské unie. Chování EU dokonce označil za šílené, napsal izraelský list Haarec. Část projevu za zavřenými dveřmi byla chvíli nedopatřením přenášena do sluchátek čekajícím novinářům.

"Evropská unie podkopává svou bezpečnost tím, že podkopává pozici Izraele. Evropa podkopává svůj pokrok tím, že podkopává svoje napojení na izraelské inovace bláznivou snahou klást podmínky (dohody)," řekl také Netanjahu. Evropa podle Netanjahua končí až v Izraeli. "Východně od Izraele už žádná Evropa není," řekl izraelský premiér.

Netanjahu zdůraznil, že Izrael je podle něj jedinou zemí, která v regionu Blízkého východu hájí západní ideály. Ve sbližování s V4 chce Netanjahu pokračovat a premiéry pozval na společné jednání do Izraele.

"Je v zájmu budoucnosti Evropy, aby s Izraelem spolupracovala v těchto dvou oblastech - v boji proti terorismu a v rozvoji technologií. V prvním případě je to boj se silami minulosti, ve druhém jde o zajištění lepší budoucnosti," uvedl Netanjahu.

Poznamenal, že Izrael může evropským partnerům nabídnout zkušenosti s inovacemi ve všech průmyslových odvětvích. "Jsme národ inovací, máme tisíce start-upů a stojíme o spolupráci s visegrádskou skupinou i celou Evropou," uvedl.

Český premiér Bohuslav Sobotka doplnil, že také v oblasti vědy, výzkumu a inovací chtějí V4 a Izrael založit pracovní skupinu. "Jsem přesvědčený o tom, že je v zájmu Evropské unie a je v zájmu Izraele, abychom posílili naše vzájemné vztahy," podotkl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy