Střední Evropa jako líheň inovací. Zástupci V4 ve Varšavě domlouvají společnou podporu výzkumu

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
28. 3. 2017 12:47
Představitelé zemí visegrádské čtyřky jednají ve Varšavě o inovacích a výzkumu. Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko se chtějí stát atraktivním regionem pro výzkumníky i start-upy. Odpoledne se ke spolupráci v této oblasti zavážou svým podpisem premiéři V4.
Před dvěma lety hostilo summit zemí V4 Česko.
Před dvěma lety hostilo summit zemí V4 Česko. | Foto: ČTK

Varšava (Od naší zvláštní zpravodajky) - Střední Evropa se chce stát rájem výzkumu, nových technologií, inovací a digitalizace. Společně o to budou usilovat představitelé zemí visegrádské čtyřky, kteří se kvůli tomu sjeli na summit do polské Varšavy. 

"Vidíme to jako velké téma i do budoucna z hlediska využití evropských fondů po roce 2020, tyto peníze by se podle mého měly více používat právě pro technologické změny v oblasti průmyslu," řekl před odletem na summit premiér Bohuslav Sobotka.

Právě na průmyslu, zejména automobilovém, jsou do velké míry založená hospodářství všech zemí V4. Česko se přitom chce specializovat na spolupráci v oblasti digitalizace ekonomiky. "To je naše silné téma," dodal Sobotka.

Na summitu se budou také představovat úspěšné startupové projekty zemí V4. Z Česka to bude třeba původem brněnská firma Corinth, jejíž vzdělávací software Corinth Classroom, který kombinuje učení s herním světem, využívají ve 109 zemích světa.

Do Varšavy dorazí také zástupci společnosti Greycortex. Její systém pro kybernetickou bezpečnost Mendel umí v digitálním prostoru sám vyhledávat známé i neznámé hrozby. Využívá při tom takzvaného machine learningu, tedy schopnosti umělé inteligence sama se učit a přizpůsobovat se aktuálním potřebám. 

Brexitu se zatím neobávejme

Premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska budou ve Varšavě mluvit také o zítřejším startu jednání o vystoupení Velké Británie z EU. "Ta jednání nebudou vůbec jednoduchá. Musí se dořešit stávající vztahy. A zároveň se musí nastavit nový vztah, který bude Velká Británie mít k unii," řekl Sobotka.

I když bude brexit s Londýnem vyjednávat unie jako celek, země visegrádské čtyřky by podle premiéra neměly zůstat pasivní. "Budeme společně mluvit o svých prioritách, země V4 by měly mít ambici aktivně se podílet na definování mandátu vyjednavačů."

Sobotka také mírní obavy Čechů žijících na ostrovech. "Ze smluv jasně vyplývá, že do doby, než Velká Británie z EU odejde, tak je jejím členem a dopadají na ni stále stejná práva a povinnosti z toho plynoucí. Není tedy žádný důvod, aby Británie omezovala volný pohyb pracovních sil," ujišťuje Sobotka. Pro cizince žijící v Británii by se podle něj nemělo nic změnit minimálně po dobu dvou let, po které bude proces vystoupení z EU trvat.

Česko se přitom bude snažit, aby se postavení v Británii žijících Čechů nezměnilo pokud možno ani po brexitu. "Jednou z priorit našeho vyjednávání s Brity o odchodu bude, aby byla zachována stávající práva pro naše občany, kteří už v Česku žijí a pracují," dodal Bohuslav Sobotka. 

 

Právě se děje

před 27 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 29 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy