Islámský stát je v iráckém Mosulu v obklíčení. Bere lidi jako živé štíty a použil i chemické zbraně

Martin Novák Martin Novák
7. 3. 2017 10:37
Bojovníci teroristické organizace Islámský stát jsou v druhém největším iráckém městě Mosulu v definitivním obklíčení. V zoufalé obraně před iráckými vládními jednotkami zaminovávají auta, domy, dokonce i hroby. Civilní obyvatele si navíc berou jako živé štíty. Západní část velké metropole na severu Iráku je hustě obydlená a ulice jsou tam úzké. Irácká armáda tu proto očekává dlouhé a těžké boje. V úterý ráno ale dobyla v centru muzeum, budovu národní banky a další bývalé vládní objekty.
Žena s dítětem prchá z Mosulu.
Žena s dítětem prchá z Mosulu. | Foto: Reuters

Bagdád - Bojovníci Islámského státu (IS) jsou v severoiráckém Mosulu v definitivním obklíčení. V zoufalé obraně před iráckou armádou proto podminovávají obytné bloky, automobily, a dokonce i hroby.

Reportérku irácké kurdské televize zabila minulý týden mina, když přišla k masovému hrobu.

Lidé, kteří uprchli ze západní části obsazeného města, uvádějí, že viděli, jak islamisté kladou miny taky v jejich zahradách a domech. Zároveň se jim snažili zabránit v útěku z města. Zabavovali jim například klíčky od automobilů, do kterých nastražili nálože.

Východní část druhého největšího města v zemi dobyla irácká armáda v lednu, teď se bojuje o hustě obydlené čtvrti na západním břehu řeky Tigris. Zůstává tam pořád více než půl milionu lidí.

Východní a západní břeh řeky spojuje pět mostů, armáda má zatím pod kontrolou dva.

"Osm dní před útokem přišli lidé z Islámského státu k nám domů. Bylo jich asi čtyřicet. Používali nás jako živé štíty, všechno jídlo si brali pro sebe," popsal zpravodaji amerického listu Wall Street Journal dvaapadesátiletý Džamál Abú Dúha.

Další muž z Mosulu uvedl, že džihádisté před tím, než ustoupili, použili jeho dům jako střílnu. Následně budovu zničil nálet, z dvacetičlenné rodiny zůstalo naživu pět lidí.

Tato místa jsou už teď za frontovou linií v oblasti, kterou dobyli iráčtí vojáci. Ti v úterý ráno postoupili poprvé do centra města a obsadili budovu národní banky a další bývalé vládní objekty.

Chemické zbraně mají zřejmě i islamisté

O víkendu objevili iráčtí vládní vojáci podzemní tábor, ve kterém se členové Islámského státu připravovali na boje. Vznikl v půl kilometru dlouhém železničním tunelu, který džihádisté z jedné strany zatarasili a vytrhali koleje.

Zdi jsou popsané slogany IS jako "S Boží pomocí dobudeme Řím" nebo "Zvítězíme nad globální křižáckou aliancí". Mosul a nedaleký Tal Afár jsou poslední dvě města, která džihádisté ještě v Iráku drží.

Mezinárodní výbor Červeného kříže mezitím upozornil na to, že některá zranění civilistů v Mosulu svědčí o použití chemických zbraní.

Dvanáct lidí, včetně dvouměsíčního kojence, leží v nemocnici ve městě Irbíl s příznaky zasažení zpuchýřujícími látkami.

Podezření na nasazení chemických zbraní Islámským státem se objevilo už loni v létě, když na iráckou leteckou základnu Kajjára jižně od Mosulu dopadla munice, která podle testů obsahovala yperit.

Bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan řekl televizi CBS, že se islamisté zřejmě dostali k části zásob chemikálií, které dřív vlastnil syrský režim prezidenta Bašára Asada.

Video: Ondřej Horváth
 

Právě se děje

Další zprávy