Íránská policie pozatýkala 109 "opozičníků"

Reuters Michal Pavec, Reuters
7. 11. 2009 18:17
Odpůrce režimu zadržely úřady na středeční protivládní demonstraci
62 zadržených ze středeční demonstrace stále zůstává ve vězení
62 zadržených ze středeční demonstrace stále zůstává ve vězení | Foto: Reuters

Teherán - Úřady íránského teokratického režimu dnes oficiálně přiznaly, kolik lidí policie pozatýkala při středečních opozičních nepokojích.

Ty doprovázely jubilejní oslavy nástupu ajatoláha Chomejního a svržení proamerické vlády.

"Zadrželi jsme 109 osob, které dělaly výtržnosti, narušovaly veřejný pořádek a bezpečnost při středečních oslavách," uvedl dnes podle íránské státní agentury IRNA šéf teheránské policie Azizolláh Radžabzádi.

A 62 zatčených zůstává stále za mřížemi. Zbytek už policie propustila, včetně dvou Němců a jednoho Kanaďana.

Podle dostupných informací zůstává ve vězení dánský student.

Střelba do davu

Teheránské úřady tvrdí, že opoziční demonstrace vedená neúspěšným prezidentským kandidátem Hosejnem Musávím zneužila oslav třicátého výročí násilného dobytí americké ambasády a následného převzetí moci islámskými duchovními.

Přestože vláda v červnu znovuzvoleného prezidenta Ahmadínežáda příznivce opozice varovala, aby se veřejných protestů vystříhali, ti neuposlechli.

V centru hlavního města skandovali hesla, namířená proti Ahmadínežádovi i nejvyššímu duchovnímu vůdci Alímu Chameneímu.

"Smrt diktátorům," slyšeli svědci.Ti také tvrdí, že policie střílela do davu a rozháněla ho slzným plynem.

Zprávy o případných obětech policejního zásahu ale agentury nepřinesly.

Nerušte oslavy!

Na protesty v době tak významných, a navíc jubilejních oslav jsou íránské úřady velmi citlivé.

Před třiceti lety, v listopadu 1979 dav studentů, stoupenců islámské revoluce napadl americkou ambasádu a zajal tamní diplomaty.

Výměnou za ně Íránci žádali vydání svrženého šáha Pahlavího, který se léčil v USA. Američané byli nakonec v zajeti 444 dní.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy