Západ Íránu nevěří. Důkazem je zmařený obchod s Českem

Martin Novák Martin Novák
14. 5. 2015 14:53
Firmy z celého světa větří v Íránu velké příležitosti. Ani po jaderné dohodě a zrušení sankcí ale není nic jisté. Zejména u takzvaného zboží dvojího využití.
Protiamerické protesty v Íránu.
Protiamerické protesty v Íránu. | Foto: Reuters

Praha – Nedůvěra a nervozita provází jednání světových mocností a Íránu o jaderném programu. Byť stojí obě strany, obrazně řečeno, těsně pod vrcholem.

Konečná dohoda má být podepsána v červnu: Írán slíbí, že nebude vyvíjet jaderné zbraně. Na oplátku se zbaví všech - nebo alespoň drtivé většiny - ekonomických sankcí.

Západ (a nejen on) je ale nervózní. Svědčí o tom i čerstvé zveřejnění podezřelého obchodu, který se měl uskutečnit v České republice.

Spojené státy a další západní země se bojí, zda se Íráncům dá věřit a zda skutečně podrobí mezinárodní kontrole svůj jaderný program (představme si, co by pro západní politiky znamenalo, kdyby s pompou uzavřeli dohodu, a pak se zjistilo, že Teherán podvádí a dál část svých nukleárních zařízení tají a buduje).

Nervózní je Izrael, obávající se neúčinnosti dohody a atomové bomby v rukou svých nepřátel.

Nervózní jsou i některé arabské země, soupeřící na Blízkém východě s Íránem o vliv.

České kompresory

Podle agentury Reuters české úřady v lednu zamezily vývozu kompresorů firmy Howden ČKD Compressors s.r.o. do Íránu. Kvůli jejich případnému použití pro obohacování uranu na vysokou úroveň, potřebného k sestrojení atomové bomby.

Reuters se přitom odvolává i na nejmenovaného představitele českého státu.

Dva měsíce před termínem podepsání klíčové dohody s Íránem tak kauza znovu otevírá otázku: Nakolik je vůbec možné sledovat vývoz takzvaného zboží dvojího využití? Materiálů využitelných pro zbrojení, ale rovněž pro jiné účely.

Kompresory se používají i pro přepravu plynu. Reuters uvádí, že dokumentace íránské strany byla podezřelá.

Export zboží dvojího využití do Íránu není povolen. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN už v roce 2004 zapověděla veškeré kontrakty, které mohly islámské republice v jaderném programu pomoci.

A vyzvala všechny státy, aby v exportu zabránily "nestátním aktérům", tedy všem firmám a obchodníkům.

Z řady zemí Evropské unie ale i přes embargo zboží dvojího využití proudilo či stále proudí.

Írán dostával ještě loni tuny oxidu hlinitého, použitelného pro výrobu a provoz centrifug na obohacování uranu. Z mnoha států. Například z Německa, Belgie, Francie, Maďarska. Švýcarská společnost Glencore prodávala oxid hlinitý Íránu až do prosince 2012.

Německá firma Herrenknecht AG dodávala islámské republice techniku na hlubinné vrty, která umožňuje umístění jaderných zařízení pod zem. Z Německa rovněž do Íránu směřovaly speciální vysokotlaké ventily, několik podezřelých obchodů prověřovali vyšetřovatelé ve Velké Británii a Španělsku.

I Česko už podobný případ zažilo. V době, kdy byl Miloš Zeman premiérem, musela ZVVZ Milevsko v roce 2000 zrušit kontrakt na dodávku vzduchotechniky pro Íránskou atomovou elektrárnu v Búšehru.

Česko není nepřítel

Nové české zablokování dodávky kompresorů je pikantní v tom, že vztahy mezi Prahou a Teheránem se po dlouholetém období vzájemného chladu zlepšují.

Loni na podzim přijel do české metropole náměstek íránského ministra zahraničí Madžíd Tacht-Ravančí a při setkání s úzkým okruhem novinářů si pochvaloval, že je dokonce možné po letech uvažovat o povýšení styků na úroveň velvyslanců (zastupitelské úřady obou zemí nyní vedou pouze chargé d'affaires kvůli sporům o vysílání íránského exilového Rádia Farda z Prahy na konci devadesátých let).

O několik týdnů později přijela do Česka i skupina poslanců íránského parlamentu.

"Česká republika se v rámci skupiny dvaceti zemí severní, střední a východní Evropy stala třetím největším obchodním partnerem Íránu po Švédsku a Dánsku," řekl loni autorovi tohoto textu v rozhovoru bývalý íránský chargé d'affaires v Praze Gholám Réza Derikvand.

I přes to, že česká vláda patří k největším zastáncům Izraele ve světě a Miloš Zeman se ne zrovna diplomaticky vyjadřuje o islámu. Obojí samozřejmě íránskému vedení nesedí, ale při obchodech je zjevně ochotno tyto skutečnosti pominout.

Dohoda ještě není

Dohoda mezi mocnostmi a Teheránem je na spadnutí. Firmy z celého světa už se řadí na startovní čáře a ucházejí se o podíl na obrovském íránském trhu.

Díky ropě a plynu země nebude mít nikdy zcela nouzi o peníze, ani v případě nízkých cen těchto surovin.

Čerstvý "český případ" a spory kolem zboží dvojího využití ale ukazují, že ani jedna dohoda – byť zásadní, průlomová – nemusí všechny problémy kolem obchodování s Íránem vyřešit.

Ostatně i Barack Obama, íránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí a další státníci si nechávají únikový východ otevřený.

Podle Obamy rozpory přetrvávají. Chameneí zase zdůrazňuje, že Američanům se nedá věřit, a nelze si tedy mnoho pozitivního slibovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy