Jaderný tep Íránu se zpomalí. Svět to chce hlídat

Martin Novák Jiří Kropáček Martin Novák, Jiří Kropáček
3. 4. 2015 10:51
Grafika: Írán se v historické dohodě vzdává na mnoho let možnosti sestrojit atomovou bombu.

Lausanne/Teherán - Historická dohoda. Tak hodnotí Barack Obama a další politici vyjednávání s Íránem, které skončilo ve čtvrtek večer v Lausanne. Íránci omezí jaderný program tak, aby nemohli vyrobit bombu, a za to se zbaví ekonomických sankcí. Nic ale ještě není jisté, finální dohoda má být uzavřena do 30. června. Podívejte se v naší grafice na přehled nejdůležitějších informací a souvislostí.

Foto: ČTK, Aktuálně.cz

Co Írán slibuje

Základem dohody je, že Írán patnáct let nebude rozšiřovat své kapacity na obohacování uranu, a navíc sníží obohacování v už existujících zařízeních.

K obohacování bude používat jen pět tisíc centrifug z celkového počtu dvacet tisíc. Tím má být zajištěno, že obohacování nedosáhne míry potřebné pro vojenské využití, tedy k sestrojení nukleární nálože.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy