Írán oběsil dva lidi obviněné ze špionáže

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 5. 2013 15:03
Podle verdiktu soudu pracovali pro Mossad a CIA
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Teherán - Dva muži obvinění v Íránu ze špionáže byli v neděli za úsvitu oběšeni.

Tvrdí to BBC s odkazem na vyjádření tamějších úřadů.

První z mužů, Mohammad Heydari, byl uznán vinným z poskytování zpravodajských informací týkajících se "bezpečnostních záleuitostí a státních tajemství", které měl za peníze předávat agentům izraelského Mossadu.

Druhý popravený, Kourosh Ahmadi, byl obviněn ze spolupráce s americkou CIA.

Írán opakovaně obviňuje jak USA, tak Izrael ze špionáže týkající se zejména jeho jaderného programu, v němu oba tyto státy vidí pouze snahu o vývoj jaderné zbraně.

To však Írán popírá s tím, že jde pouze o mírové využití jaderných zařízení pro energetiku.

Doposud však není jasné ani to, kdy byli oba muži zadrženi, nebo kde byli souzeni. Podle tamější tiskové kanceláře byla jejich poprava nařízena Teheránským revolučním soudem a potvrzena Nejvyšším soudem.

Írán čas od času zveřejňuje oznámení o zatčení západních špionů.

V lednu tak například odvysílala tamější státní televize dokument "Lovec v pasti", v němu mladý Slovák Matej Valúch hovoří o tom, jak byl po příjezdu do země naverbován agentem CIA Stevem Loganem, kterému posléze posílal tajné informace o "vědeckých pokrocích země".

Po návratu do vlasti, na kterém se v pozoruhodně krátkém čase dohodla Bratislava s Teheránem, dotyčný Slovák jakékoli špionážní aktivity v Íránu popřel.

Tolik štěstí však neměl 24letý Maduíd Duamalí Fasí, který byl před rokem popraven za vraždu íránského jaderného fyzika v roce 2010, kterou údajně spáchal za odměnu 120 tisíc dolarů (tedy zhruba 2,5 milionu korun). Kromě toho byl Fasí obžalován i ze špionáže pro izraelskou sluubu Mosad.

V íránském vězení je stále držen Američan íránského původu Amir Mirza Hekmati, který byl v roce 2011 zatčen, když přijel do Íránu navštívit svoji babičku. V lednu 2012 byl odsouzen k smrti za údajnou za spolupráci se CIA.

Hekmati i USA to popřeli a americké ministerstvo zahraničí proto pouádalo Írán, aby Hekmatiho propustil. V březnu íránský nejvyšší soud rozsudek zrušil - s odůvodněním, že verdikt "nebyl kompletní" - a nařídil nový proces s Hekmatim.

 

Právě se děje

Další zprávy