Slováci slaví, dostali z Íránu údajného špiona CIA

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
8. 2. 2013 11:52
Teherán šestadvacetiletého Mateje Valúcha zatkl před několika týdny
Šestadvacetiletý Matej Valúch, jehož íránské úřady vězní kvůli údajné špionáži pro americkou CIA.
Šestadvacetiletý Matej Valúch, jehož íránské úřady vězní kvůli údajné špionáži pro americkou CIA. | Foto: Repro YouTube.com

Bratislava - Slovenská diplomacie hlásí mimořádný úspěch. V rekordně krátké době se jí podařilo dostat domů šestadvacetiletého Mateje Valúcha, jehož Írán vinil ze špionáže pro americkou CIA.

"Všechna potřebná opatření jsme dělali vedeni jedinou snahou, abychom dostali Mateje na Slovensko," prohlásil ministr zahraničí Miroslav Lajčák.

"Přitom jsme neplatili žádné peníze a nedělali žádné politické ústupky. Je to něco, na co jsem osobně hrdý," citoval ho server Aktuálne.sk.

Je příjemné slyšet slovenštinu

Írán šestadvacetiletého Slováka zadržel před několika týdny, slovenské úřady o jeho zatčení věděly od 15. ledna.

Írán versus CIA

Írán v posledních letech zadržel pro podezření z práce pro CIA desítky lidí. Známý je případ Amira Mirzáího Hekmatího. Američan íránského původu byl zatčen v roce 2011, kdy přijel do Íránu navštívit svoji babičku.

Podle úřadů byla ale pravým důvodem jeho návštěvy snaha o infiltraci tamější zpravodajské služby. Při výslechu se údajně ke všemu přiznal, za což mu soud před rokem vyměřil trest smrti. Loni v březnu byl ale verdikt anulován a Hekmatí momentálně čeká ve vězení na nový proces.

Na serveru YouTube se v půli ledna dokonce objevil íránský dokument "Lovec v pasti", v němž mladík hovoří o tom, kterak byl po příjezdu do země naverbován agentem CIA Stevem Loganem. Tomu posléze posílal tajné informace o "vědeckých pokrocích země".

Bezpečnostní experti ale tuto hypotézu od počátku zpochybňovali s tím, že jde o předvolební propagandu režimu prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Nyní tak učinil i sám Matej, který popřel práci pro americkou tajnou službu. Tvrdí, že netuší, proč byl obviněn ze špionáže. "To asi nejlépe vědí oni sami," řekl novinářům mladík, jenž v Íránu působil jako headhunter. "Je velmi příjemný pocit slyšet slovenštinu a vidět Bratislavský hrad," svěřil se se svými pocity.

Jako na houpačce

Sám prý nedoufal, že by se dostal na svobodu tak brzy. "Z vyprávění jiných vězňů vím, že obdobné případy se řeší velmi složitě. U toho mého se to podařilo v takovém čase, že je to až nereálné."

Jednání s íránskou stranou podle Lajčáka byla velmi komplikovaná. "Někdy jsme si připadali jako na houpačce." Za zlom označil jednání se svým íránským protějškem Alím Akbarem Sálehím. "Potom věci nabraly pozitivní vývoj," zhodnotil nedělní schůzku v německém Mnichově.

Další otázky ovšem odmítl. "Tato záležitost je citlivá a živá. Nechci, aby se Matejovi zkomplikoval život ani působení našich diplomatů v zemi."

 

Právě se děje

Další zprávy