Čtěte vše o íránském jaderném programu

rst, ČTK
15. 1. 2006 16:15
Praha - Současná situace kolem íránského jaderného programu je značně nepřehledná. Přinášíme Vám odpovědi na základní otázky týkající se íránského jaderného programu.

K jednání o vyhroceném vývoji kolem íránského jaderného programu by se v pondělí měli sejít zástupci Británie, Francie, Německa, USA, Ruska a Číny. Otázky a odpovědi o krizi kolem íránského jaderného programu:

Proč se Západ obává íránského jaderného programu?

Spojené státy, Evropská unie i další země podezírají Írán, že usiluje o výrobu vlastní atomové bomby a že civilní program slouží jen jako zástěrka. Írán tajil obohacování uranu a v 80. a 90. letech získával tajně informace o jaderných technologiích od pákistánského vědce Abdula Kádira Chána. Írán argumentuje tím, že chce být energeticky nezávislý, země ale má rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu.

Merkelová a Bush: Proti Íránu společně - ČTĚTE ZDE

Co je příčinou současného sporu?

Írán se v listopadu 2004 zavázal pozastavit obohacování uranu během jednání s EU. Návrh řešení předložený loni v srpnu, který obsahoval i záruky dodávek jaderného paliva z EU, íránská strana ale odmítla a oznámila obnovení jaderných aktivit. Jednání s EU znovu začala v prosinci. Tento týden Írán nicméně obnovil jeden z jaderných provozů s tím, že podle Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) má právo pod kontrolou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) obohacovat uran pro mírové účely.#reklama

Írán: Nepotřebujeme jaderné zbraně - ČTĚTE ZDE

Jak dlouho Írán obohacoval uran?

Írán zahájil jaderný program v 70. letech s cílem postavit jaderné elektrárny. Až v září 2003 odhalily inspekce MAAE, že Írán 18 let tajně obohacoval uran, což je mimo jiné klíčový proces pro výrobu jaderné zbraně. Írán v prosinci 2003 podepsal dodatkový protokol k NPT, který měl umožnit přísnější inspekce jaderných zařízení. MAAE ale označuje spolupráci s Íránem za nedostatečnou. ´

Írán obnovil svůj jaderný program - ČTĚTE ZDE

Hrozí Íránu sankce Rady bezpečnosti OSN?

Rada guvernérů MAAE, která se sejde zřejmě nejpozději v únoru, by mohla záležitost předat RB OSN, jak požaduje EU i USA. Uvažuje o tom i Rusko. RB by na Írán mohla uvalit hospodářské sankce, není však jisté, zda by se na nich státy dohodly. Írán hrozí, že pokud se RB OSN začne zabývat jeho jaderným programem, ukončí dobrovolnou spolupráci s MAAE.

Foto: Tomáš Daněk

Íránská otázka může skončit před Radou bezpečnosti OSN - ČTĚTE ZDE

Hrozí Íránu vojenský zásah?

USA trvají na tom, že útok proti Íránu "není na pořadu dne", ale nevylučují ho. Podle analytiků vojenskému zásahu USA brání především jejich angažovanost v sousedním Iráku a celková náročnost takové vojenské akce.

Izrael oprašuje plány útoku na Írán - ČTĚTE ZDE

Kdo stojí na straně Íránu?

EU a USA získávají ve svém sporu s Íránem o jeho jaderný program stále větší podporu Číny. Írán tak ztrácí poslední velkou oporu. Na stranu EU a USA přiklonilo v posledních měsících také Rusko. Rusko i Čína jsou přitom stálými členy RB s právem veta.

Baradej - trpělivost s Íránem je u konce - ČTĚTE ZDE

Kolik času potřebuje Írán k výrobě jaderné bomby?

Podle odborníků několik let, Izrael ale tvrdí, že Írán může mít atomovou bombu do roka.

Co změnil nástup Mahmúda Ahmadínežáda?

Nový íránský prezident si nebere servítky a svými radikálními výroky děsí prý i některé íránské diplomaty. Trvá na tom, že jeho země neustoupí ve svém jaderném programu ani o píď.

 

Právě se děje

Další zprávy