Intervence není nutná, tvrdí nový zmocněnec pro Sýrii

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
18. 8. 2012 19:30
Lachdar Brahímí nahradí ve funkci zmocněnce OSN Kofiho Annana, útoky v Sýrii pokračují
Lachdar Brahímí, nový zmocněnec OSN pro Sýrii
Lachdar Brahímí, nový zmocněnec OSN pro Sýrii | Foto: Reuters

New York/Brusel/Moskva - Zahraniční vojenská intervence do Sýrie není nutná a její provedení by znamenalo přiznat diplomatický neúspěch.

Podle agentury AP to prohlásil nový zmocněnec OSN pro Sýrii Lachdar Brahímí, který ve funkci nahradí Kofiho Annana, jehož mírový plán selhal. Brahímímu už vyjádřilo podporu několik členů Rady bezpečnosti OSN.

Annan už dříve uvedl, že svou funkci k 31. srpnu opustí. OSN jako jeho nástupce vybrala Alžířana Brahímího, který má bohaté zkušenosti z diplomacie a kterého podle odborníků provází pověst člověka, který nepřijímá rozkazy od velmocí.

Obtížná mise

"Uvědomuji si, že to bude mimořádně složitá a velmi, velmi obtížná mise," řekl o svém nadcházejícím úkolu Brahímí. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že je možné zastavit násilnosti mezi stoupenci syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí bez zahraniční intervence do Sýrie.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová jmenování Brahímího uvítala. "Můj vzkaz pro zvláštního vyslance Brahímího je jednoduchý: Spojené státy jsou připraveny vás podporovat a zajistit trvalý mír, který zároveň podpoří oprávněné snahy syrského lidu o reprezentativní vládu," řekla.

Útoky pokračují

Rovněž mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang uvedl, že Brahímí je díky svým diplomatickým zkušenostem dobrou volbou pro funkci zmocněnce pro Sýrii. "Čína bude aktivně podporovat pana Brahímího a spolupracovat s ním při jeho úsilí o politické zprostředkování."

Zároveň zopakoval dlouhodobé stanovisko Pekingu, že Čína odmítá vojenské zásahy v Sýrii.

Podporu novému vyslanci vyjádřilo také Rusko. "Počítáme s tím, že Lachdar Brahímí založí svou práci na existující 'cestovní mapě' pro usmíření v Sýrii - na mírovém plánu Kofiho Annana," uvedlo v prohlášení tamní ministerstvo zahraničí.

V Sýrii mezitím stále pokračují útoky vládních sil na některá města. Sobotní incidenty si podle opoziční Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) vyžádaly životy 22 civilistů a 18 vzbouřenců. V bojích zemřelo také 24 vládních vojáků.

Násilnosti v zemi trvají už téměř půldruhého roku. Konflikt si vyžádal přes 20 tisíc obětí. Zároveň se prohlubuje humanitární krize v zemi; podle šéfky humanitárních operací OSN Valerie Amosové pomoc potřebuje už 2,5 milionu Syřanů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Další zprávy