OSN: na 2,5 milionu Syřanů potřebuje humanitární pomoc

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 8. 2012 10:50
Izolace Sýrie se stále prohlubuje vyloučila ji už Organizaci islámské spolupráce
Povstalci střílí z opěrného bodu ve čtvrti Saláhaddín na vojáky prorežimních sil prezidenta Asada.
Povstalci střílí z opěrného bodu ve čtvrti Saláhaddín na vojáky prorežimních sil prezidenta Asada. | Foto: Reuters

Damašek/Mekka - Na 2,5 milionu odhadla ve čtvrtek šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová počet lidí, kteří v Sýrii potřebují humanitární pomoc.

"V březnu jsme odhadli, že byl v nouzi milion lidí. Nyní jich potřebuje pomoc až 2,5 milionu," sdělila Amosová podle agentury Reuters novinářům po setkání v Damašku s tamějšími vládními představiteli.

Činitelka OSN zároveň podotkla, že se její úřad snaží aktualizovat plány rozvozu humanitární pomoci a finanční požadavky pro jejich realizaci.

Izolace pokračuje

Na protest proti násilnému potlačování povstání v Sýrii a proti režimu prezidenta Bašára Asada mezitím lídři muslimských zemí pozastavili Sýrii členství ve své Organizaci islámské spolupráce (OIC).

Členství Sýrie bude přerušeno v OIC i všech jejích přidružených a specializovaných orgánech a institucích, citovala agentura Reuters ze závěrečného prohlášení přijatého dnes ráno na summitu OIC v saúdskoarabské Mekce.

Tento postup doporučili ministři zahraničí států OIC na pondělní přípravné schůzce. Rozhodnutí o pozastavení členství Sýrie bylo podle očekávání přijato navzdory odporu Íránu. Ostře se proti němu postavilo i Alžírsko.

Saúdská Arábie, která summit OIC hostila, stojí v čele arabských snah o diplomatickou izolaci Sýrie. Rijád podporuje i výzvy k vyzbrojení syrské opozice, což šéf jeho diplomacie Fajsal Saúd označil už v únoru za "výbornou ideu".

Generální tajemník OIC Akmeleddin Ihsanoglu nicméně po skončení summitu novinářům řekl, že jeho účastníci "neprojevili velkou podporu zahraniční vojenské intervenci" do Sýrie.

Rozhodnutí pozastavit členství Sýrii označil za "poselství mezinárodnímu společenství, že islámské společenství je zastáncem politického mírového řešení (syrské krize) a nechce žádné další krveprolévání".

Už loni pozastavila členství Sýrii také Liga arabských států (LAS).

 

Právě se děje

před 11 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy