Hračky pro Disneyho vyrábí továrny, kde pracují děti

Zahraničí Zahraničí
30. 8. 2011 17:45
Ochránci lidských práv varují rodiče: Zvažte, jaké hračky dětem koupíte
Demonstrace proti podmínkám v továrně (ilustrační foto).
Demonstrace proti podmínkám v továrně (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Peking - Čínští výrobci hraček čelí dalšímu skandálu. Ten poslední odstartovala v květnu sebevražda jedné ze zaměstnankyň společnosti Sturdy Products, která kvůli hrubému chování svých šéfů skočila z okna.

Následné vyšetřování ukázalo, jak hrozivé poměry v továrně ve městě Šen-čen panují. Výrobce přitom zásobuje hračkami mezinárodní giganty, jako je Mattel, Walt Disney nebo americký obchodní řetězec Walmart.

Více než 6000 zaměstnanců je nuceno vyrábět panenky a autíčka během přesčasů, jejichž délka trojnásobně přesahuje povolený limit. Vedle dospělých skládají oblíbené postavičky i čtrnáctileté děti. Vše kvůli obrovskému počtu zakázek.

"Spotřebitelé by měli na společnosti Mattel, Walmart a Disney zatlačit a chtít po nich, aby poskytly těmto dělníkům kompenzace," stojí v oficiálním vyjádření lidsko-právní organizace Sacom (Studenti a profesoři proti korporátnímu protiprávnímu chování).

Výdělečná Čína

Vyšetřování probíhalo potají a trvalo měsíc. Sacom, jež například letos odhalila zneužívání čínských dělníků v továrně Foxcon, patří firmě Apple. Při vyšetřování narážela na řadu překážek. Továrna se údajně snažila své zaměstnance na poslední chvíli podplatit. Lidé se také báli mluvit, protože žijí v regionu, kde se jiná práce hledá těžko.

Podle Sacom skandál dokazuje, že Mezinárodní rada hračkářského průmyslu, založená právě za účelem dohledu nad podobnými případy, nedokáže plnit svou funkci.

"Bereme to všechno velmi vážně a budeme pokračovat ve vlastním vyšetřování," reagovala společnost Disney na četná obvinění. Jedno z nich se týkalo použití jedovatých látek při výrobě hraček.

Čínské továrny jsou oblíbeným dodavatelem mezinárodních hračkářských velikánů, kteří na levné čínské pracovní síle patřičně vydělávají. Jen Mattel minulý měsíc ohlásil čtvrtletní zisky ve výši 48 milionů dolarů. Nejvíc profitoval na panenkách Barbie a hračkách z filmu Auta 2.

 

Právě se děje

Další zprávy