Telčský zámek ovládly Barbie. Jsou jich plné vitríny

ČTK ČTK
1. 7. 2011 20:14
Výstava Fenomén Barbie začala v pátek v zámeckém muzeu

Telč (Jihlavsko) - Téměř tři stovky panenek Barbie, jejích kamarádek, přátel a různých doplňků uvidí návštěvníci výstavy Fenomén Barbie, která v pátek začala v muzeu na zámku v Telči. Panenky pocházejí ze soukromé sbírky Radky Antoňů. Výstava bude otevřená po celé letní prázdniny.

"Běžné výstavy v muzeu na telčském zámku navštíví během prázdnin řádově stovky lidí. Atraktivní panenky by mohly přitáhnout daleko víc návštěvníků," doufá kurátorka Helena Benešová

Sběratelka shromažďuje panenky už několik let. Sbírka se jí výrazně rozrostla zhruba před čtyřmi lety, kdy na internetu náhodně narazila na nabídku muže, jenž rozprodával sbírku z pozůstalosti jedné americké sběratelky.

Nejvzácnější exponáty mají hodnotu 20 000 Kč

Sbírka obsahuje kromě běžných panenek dostupných v hračkářstvích i takzvané sběratelské kusy, které byly vyrobeny v malých sériích. Jsou podstatně dražší, podle Antoňů se může sběratelská cena zejména panenek vyrobených před desetiletími pohybovat kolem 20 000 korun i více.

Zřejmě nejzajímavějším exponátem by podle Antoňů mohla být panenka vydaná v limitované edici v roce 1999 ke 40. výročí panenky Barbie. Bylo jí vyrobeno jen 20 000 kusů.

V roce 2009 slavila Barbie padesátiny a výstavy probíhaly po celém světě. Podívejte se:  

"Zajímavá je také edice Happy Holidays vydávaná v letech 1988 až 1998 vždy na Vánoce. Panenky jsou oblečené v honosných svátečních šatech a mně se podařilo získat téměř celou edici," řekla Antoňů.

K vidění je i metrová Barbie

Návštěvníky určitě zaujme i 95 centimetrů vysoký exemplář slavné panenky.  Kromě panenek Barbie uvidí návštěvníci ve vitrínách i její kamarádky, sourozence a nejrůznější doplňky.

Sbírání "barbínek" je podle Antoňů i přes dlouhou historii stále velmi rozšířeným koníčkem. "Nejsou to zdaleka jen hračky pro malé holčičky, jejich kompletování se věnují i zralé matky od rodin," řekla Antoňů.

Barbie je světově nejznámější a nejprodávanější panenka, poprvé představená na American International Toy Fair 9. března 1959. Panenku vyrábí společnost Mattel. Nejlépe prodávaná Barbie v historii firmy byla Totally Hair Barbie známá mimo USA jako Ultra Hair Barbie, vytvořená v roce 1992. Po celém světě se jí prodalo více než deset milionů kusů.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy