Vyšetřovatelé hledají kopilotovy ostatky. Prozradí hodně

Zahraničí Zahraničí
30. 3. 2015 12:00
Chemické látky z léků se shromažďují v krvi a tkáních a na základě laboratorních analýz je lze prokázat i několik týdnů po smrti.
Francouzský vyšetřovatel na místě nehody Airbusu A320 poblíž Seyne-les-Alpes.
Francouzský vyšetřovatel na místě nehody Airbusu A320 poblíž Seyne-les-Alpes. | Foto: Reuters

Paříž/Mnichov - Francouzští vyšetřovatelé, kteří se snaží identifikovat tělesné pozůstatky obětí nehody Airbusu A320 společnosti Germanwings, mají nový cíl: v příštích dnech se chtějí soustředit na to, aby získali přímé důkazy, že kopilot Andreas Lubitz přivodil pád stroje úmyslně.

Píše to zpravodajský server Spiegel Online.

Z kopilotových ostatků by mohli experti kupříkladu zjistit, zda bral kvůli depresím psychofarmaka. Ale nejen to.

Analýza DNA

Záchranné týmy pracují v Alpách, kde se letadlo zřítilo, ve velmi těžkém terénu. Zatím našli části těl přibližně poloviny cestujících.

Zprávu německého týdeníku Bild am Sonntag, podle níž už vyšetřovatelé část tělesných pozůstatků Lubitze identifikovali, francouzský žalobce Brice Robin dementoval. Nepodařilo se jim to zatím u žádné z obětí, uvedl.

"V Institutu Národního četnictva pro výzkum kriminality bude nejdříve zapotřebí udělat podrobné analýzy DNA," zdůraznil Robin.

Právě detailní analýza DNA může podle Spiegelu ukázat, jestli Lubitzovy schopnosti pilotovat letadlo mohla ovlivnit už zmiňovaná psychofarmaka. Nebo zda předtím, než namířil letoun k zemi, nepožil léky či drogy.

Jak zjistit infarkt

Aby se tyto otázky podařilo zodpovědět, musí však vyšetřovatelé objevit velkou část tělesných pozůstatků Andrease Lubitze.

Dostal-li Lubitz například infarkt, měly by to potvrdit zúžené či uzavřené věnčité tepny nebo předčasně odumřelé části jeho myokardu.

Infarkt je možné potvrdit i pomocí vzorků krve – jestliže se jich ovšem najde dostatečné množství. Pokud srdce nepracuje tak, jak má, vyšle mozek do těla příslušný signál a v krvi člověka, stiženého infarktem, se začnou množit speciální enzymy.

"Infarkt, který nastane krátce předtím, než člověk náhle zemře z jiné příčiny, je ovšem velmi těžce prokazatelný," varuje v rozhovoru pro Spiegel Online Wolfgang Huckenbeck z Institutu soudní medicíny Univerzitní kliniky v Düsseldorfu.

Proti teorii o infarktu mluví fakt, že na zvukovém záznamu z pilotní kabiny Lubitz pravidelně oddechuje.

Chemické látky v krvi

Státní zastupitelství v Düsseldorfu zatím potvrdilo, že Lubitz byl kvůli psychickému onemocnění v péči psychologa. A že svému zaměstnavateli několikrát zatajil předepsanou pracovní neschopnost.

Vyšetřovatelé našli v jeho bytě a domě jeho rodičů i přímé důkazy, že byl nemocný. O jaké onemocnění se jednalo a jaký druh léků bral, ale zatím neprozradili, upozorňuje Spiegel.

Bere-li člověk léky - a v jakém množství – zjistí odborníci z krve. Chemické látky se totiž v krvi a tkáních shromažďují a na základě laboratorních analýz je lze prokázat i několik týdnů po smrti.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Do sídla ukrajinské vlády pronikl muž s granátem v ruce a hrozí, že ho odpálí

Do sídla ukrajinské vlády pronikl muž s ručním granátem a hrozí jeho odpálením. Uvedla to agentura Unian, která se odvolává na sociální sítě.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Britské kapely nejsou naočkované, na festival v Tasově nepřijedou

Hvězdou festivalu Beseda u bigbítu nakonec bude polská zpěvačka Brodka. Nahradí britské kapely Black Country, New Road a Snapped Ankles, stejně jako belgickou sestavu Flying Horseman. Britové se nestihli plně očkovat, což by pro ně znamenalo cestovní komplikace, nejspíš i karanténu. "U Flying Horseman zase nastala situace, kdy na jejich koncert mělo navazovat německé turné, které se z důvodu restrikcí postupně rušilo. Zůstal jen koncert v České republice, který se nakonec kapela rozhodla z finančních i časových důvodů zrušit," vysvětluje ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Nově v programu přibyly české formace Dva a Bratři. Vyprodaná přehlídka v Tasově na Hodonínsku se koná tento pátek a sobotu. Hlavní část programu obstarají české a slovenské formace. "Naším hlavním cílem je mapovat aktuální dění na české a slovenské nezávislé hudební scéně, dovézt to nejzajímavější od zavedených umělců a zároveň včas rozpoznat nové talenty. Rádi bychom návštěvníkům zprostředkovali ucelený pohled na současnou hudbu," doplňuje Uretšlégr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, trať bude stát až do večera

U Kralup nad Vltavou vykolejil brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů, včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD).

ČD momentálně předpokládají, že omezení provozu potrvá zhruba do 18:00, čas je ale pouze orientační. Termín bude průběžně aktualizován, uvedl dopravce. V úseku je náhradní autobusová doprava.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy