Vyšetřovatelé hledají kopilotovy ostatky. Prozradí hodně

Zahraničí Zahraničí
30. 3. 2015 12:00
Chemické látky z léků se shromažďují v krvi a tkáních a na základě laboratorních analýz je lze prokázat i několik týdnů po smrti.
Francouzský vyšetřovatel na místě nehody Airbusu A320 poblíž Seyne-les-Alpes.
Francouzský vyšetřovatel na místě nehody Airbusu A320 poblíž Seyne-les-Alpes. | Foto: Reuters

Paříž/Mnichov - Francouzští vyšetřovatelé, kteří se snaží identifikovat tělesné pozůstatky obětí nehody Airbusu A320 společnosti Germanwings, mají nový cíl: v příštích dnech se chtějí soustředit na to, aby získali přímé důkazy, že kopilot Andreas Lubitz přivodil pád stroje úmyslně.

Píše to zpravodajský server Spiegel Online.

Z kopilotových ostatků by mohli experti kupříkladu zjistit, zda bral kvůli depresím psychofarmaka. Ale nejen to.

Analýza DNA

Záchranné týmy pracují v Alpách, kde se letadlo zřítilo, ve velmi těžkém terénu. Zatím našli části těl přibližně poloviny cestujících.

Zprávu německého týdeníku Bild am Sonntag, podle níž už vyšetřovatelé část tělesných pozůstatků Lubitze identifikovali, francouzský žalobce Brice Robin dementoval. Nepodařilo se jim to zatím u žádné z obětí, uvedl.

"V Institutu Národního četnictva pro výzkum kriminality bude nejdříve zapotřebí udělat podrobné analýzy DNA," zdůraznil Robin.

Právě detailní analýza DNA může podle Spiegelu ukázat, jestli Lubitzovy schopnosti pilotovat letadlo mohla ovlivnit už zmiňovaná psychofarmaka. Nebo zda předtím, než namířil letoun k zemi, nepožil léky či drogy.

Jak zjistit infarkt

Aby se tyto otázky podařilo zodpovědět, musí však vyšetřovatelé objevit velkou část tělesných pozůstatků Andrease Lubitze.

Dostal-li Lubitz například infarkt, měly by to potvrdit zúžené či uzavřené věnčité tepny nebo předčasně odumřelé části jeho myokardu.

Infarkt je možné potvrdit i pomocí vzorků krve – jestliže se jich ovšem najde dostatečné množství. Pokud srdce nepracuje tak, jak má, vyšle mozek do těla příslušný signál a v krvi člověka, stiženého infarktem, se začnou množit speciální enzymy.

"Infarkt, který nastane krátce předtím, než člověk náhle zemře z jiné příčiny, je ovšem velmi těžce prokazatelný," varuje v rozhovoru pro Spiegel Online Wolfgang Huckenbeck z Institutu soudní medicíny Univerzitní kliniky v Düsseldorfu.

Proti teorii o infarktu mluví fakt, že na zvukovém záznamu z pilotní kabiny Lubitz pravidelně oddechuje.

Chemické látky v krvi

Státní zastupitelství v Düsseldorfu zatím potvrdilo, že Lubitz byl kvůli psychickému onemocnění v péči psychologa. A že svému zaměstnavateli několikrát zatajil předepsanou pracovní neschopnost.

Vyšetřovatelé našli v jeho bytě a domě jeho rodičů i přímé důkazy, že byl nemocný. O jaké onemocnění se jednalo a jaký druh léků bral, ale zatím neprozradili, upozorňuje Spiegel.

Bere-li člověk léky - a v jakém množství – zjistí odborníci z krve. Chemické látky se totiž v krvi a tkáních shromažďují a na základě laboratorních analýz je lze prokázat i několik týdnů po smrti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy