Vyšetřovatelé získali DNA více než poloviny obětí z airbusu

ČTK ČTK
29. 3. 2015 15:41
Ve Francii se chystají k identifikaci ostatků obětí úterního pádu letounu společnosti Germanwings, při němž zahynulo 150 lidí.
Foto: Reuters

Paříž/Berlín - Odborníci ve Francii dosud z ostatků obětí nehody německého airbusu izolovali 78 jednotlivých profilů DNA, pomocí nichž budou provádět identifikaci.

Uvedli to v neděli zástupci prokuratury v Marseille, které citovala agentura AFP.

Rozsáhlá akce, při níž se stovky lidí v nepřístupném alpském terénu snaží zajistit části těl 150 obětí úterní havárie, pokračuje šestým dnem. Úřady uvedly, že všechny ostatky by měly být pohromadě do konce následujícího týdne.

"Je tu naděje, že to do konce nadcházejícího týdne zvládneme, je to pro nás naprostá priorita," citovala státního zástupce Brice Robina agentura DPA.

Teprve poté, co forenzní experti dostanou do ruky ostatky obětí, začnou odborné týmy na místě nehody zajišťovat trosky letadla kvůli dalšímu vyšetřování příčin havárie. Obzvláště pečlivě budou pátrat po druhé černé skříňce s letovými záznamy, kterou se podle Robina dosud najít nepodařilo.

DNA porovnají se vzorky příbuzných

Francouzská prokuratura v neděli rovněž vyvrátila zprávy některých médií, podle nichž se už podařilo identifikovat tělo druhého pilota, který je podezřelý, že zkázu letadla způsobil záměrně. "Ještě jsme neidentifikovali žádné oběti, jen stopy DNA," uvedl Robin. Získané profily se nyní budou porovnávat se vzorky DNA od příbuzných obětí.

Záchranný tým, který pracuje na místě nehody poblíž vesničky Prads-Haute-Bléone, se nyní snaží vybudovat sjízdnou cestu, kterou by se bylo možné k troskám dostat auty. Nyní je to možné jen pomocí vrtulníků nebo pěšky. Některé části roztříštěného letadla by ale nebylo možné transportovat letecky, protože jsou příliš těžké.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy