Nové příměří s Izraelem slaví Palestinci jako vítězství

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 8. 2014 21:48
Klid zbraní začal v 18:00 SELČ. Palestinci slaví, v Izraeli vládne skepse, protože minulá příměří byla vždy porušena.
Palestinci slaví nové příměří.
Palestinci slaví nové příměří. | Foto: Reuters

Jeruzalém / Gaza - Palestinské radikální hnutí Hamas se v nepřímých rozhovorech dohodlo s Izraelem na dalším příměří pro Pásmo Gazy. Oznámily to v úterý obě strany s tím, že oficiálně byl klid zbraní vyhlášen v 19:00 místního času (18:00 SELČ). Prostředníkem jednání byl Egypt.

Klid zbraní se týká Pásma Gazy, kde za padesát dní bojů přišlo o život více než 2000 Palestinců.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás oznámil, že jde o humanitární příměří, které umožní dopravit pomoc do Pásma.

V Gaze se dohoda oslavovala palbou do vzduchu, v Izraeli vládne spíš skepse, protože minulá příměří byla vždy porušena.

Klid zbraní měl začít v 18:00 SELČ, ale ještě po této hodině zněly na jihu Izraele poplašné sirény ohlašující další raketový útok z Gazy. Žádný raketový útok ale nepřišel. Správy izraelských vesnic a měst podél hranice s Pásmem se obávají, že příměří bude stejně jako ta minulá porušeno. Místní školy proto nezahájí školní rok.

List The Jerusalem Post píše, že nynější příměří je už dvanáctým v současném konfliktu, který začal 8. července. Jeho podmínky jsou podobné těm dojednaným pro příměří, které začalo platit 15. července.

Klid zbraní není časově omezen, Izrael se zavázal, že pustí do Pásma humanitární pomoc a stavební materiál a že do měsíce budou obě strany pokračovat v jednání o dalších sporných bodech.

Izrael bude žádat demilitarizaci Pásma a záruky, že se Hamas nebude znovu vyzbrojovat, protistrana pak chce otevření hraničních přechodů, propuštění určitých vězňů, transfer peněz k výplatě členů správy Pásma a otevření přístavu a letiště.

Podle izraelských sdělovacích prostředků s podmínkami nesouhlasila polovina z osmičlenného izraelského bezpečnostního kabinetu. Ministři ale nebyli vyzváni, aby hlasovali, protože premiér Benjamin Netanjahu si údajně nebyl jist, že pro návrhy získá většinu.

Při jednáních o minulých příměřích se tento kruh ministrů shodl na tom, že v dalších případech postačí, když s příměřím bude souhlasit premiér a ministr obrany Moše Jaalon, což se také dnes stalo. Proti dohodě jsou zásadně ministr průmyslu Naftali Bennett, zahraničí Avigdor Lieberman, vnitřní bezpečnosti Jicchak Aharonovič a spojů Gilad Erdan. Kromě Netanjahua a Jaalona by pro dohodu hlasovala ministryně spravedlnosti Cipi Livniová i ministr financí Jair Lapid.

Egypt jako prostředník rozhovorů oznámil, že dohoda umožní uvolnit blokádu Pásma, již Izrael zavedl v roce 2006, když Hamas unesl do Pásma izraelského vojáka Gilada Šalita.

Hamas dohodu považuje za své vítězství. Jeden z jeho představitelů Samí abú Zuhrí prohlásil: "Cena této současné kampaně není docílit otevření toho nebo onoho hraničního přechodu, ale připravit cestu k příštímu stadiu, a to je osvobození Jeruzaléma."

Livniová prohlásila, že konec bojů by neměl Hamasu přinést žádné významné politické vítězství. "Hamas je teroristická organizace, která neuznává naše právo zde existovat," řekla. Příměří by podle ní mělo být součástí "širší dohody s těmi, kteří stojí o mír" s Izraelem.

Podmínky příměří, které mají platit okamžitě:

- Hamas a ostatní radikální skupiny v Pásmu zastaví palbu na Izrael;

- Izrael ukončí všechny vojenské aktivity včetně náletů i pozemních operací;

- Izrael otevře další hraniční přechody do Pásma, aby umožnil dovoz zboží včetně humanitárních potřeb a stavebního materiálu;

- v oddělené bilaterální dohodě Egypt otevře svou hranici s Pásmem dlouhou 14 kilometrů;

- odpovědnost za provoz hraničních přechodů převezme palestinská samospráva Mahmúda Abbáse; Izrael a Egypt doufají, že to zabrání dovozu zbraní, munice a materiálu s vojenským využitím do Pásma;

- obnovu Pásma bude koordinovat samospráva spolu s mezinárodními dárci včetně EU;

- bude-li příměří dodrženo, zúží Izrael bezpečnostní nárazníkovou hraniční zónu v Pásmu ze 300 na 100 metrů; Palestinci tak získají půdu k obdělávání v blízkosti hranice;

- Izrael rozšíří pásmo pro rybolov podél pobřeží Pásma na 11 kilometrů z nynějších 5,5 kilometru; Palestinci budou usilovat o další rozšíření na mezinárodně uznávaných 22 kilometrů.

Obě strany budou pokračovat v jednáních o dlouhodobých sporných bodech:

- Hamas chce, aby Izrael propustil několik set Palestinců zatčených po červnovém únosu tří izraelských mladíků na Západním břehu Jordánu. Smrt trojice byla bezprostřední příčinou konfliktu.

- Abbás požaduje propuštění Palestinců odpykávajících si dlouhé tresty v Izraeli. Měli být propuštěni na etapy v době, kdy se konaly mírové rozhovory, po jejich krachu Izrael propouštění zastavil.

- Izrael požaduje, aby Hamas vrátil ostatky a vybavení izraelských vojáků zabitých za bojů v Pásmu.

- Hamas chce vybudovat námořní přístav, kterým budou do pásma přepravováni lidé i zboží. Izrael je dlouhodobě proti, v případě dojednání bezpečnostních záruk může názor změnit.

- Hamas požaduje uvolnění peněz určených k výplatě mezd 40.000 zaměstnancům správy Pásma včetně policistů. Peníze jsou blokovány od konce loňského roku.

- Palestinci chtějí v Pásmu otevřít mezinárodní letiště. Roku 1998 bylo otevřeno letiště Jásira Arafata, které ale při konfliktu v roce 200 Izrael zničil bombardováním. Je třeba ho obnovit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy