Nové příměří s Izraelem slaví Palestinci jako vítězství

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 8. 2014 21:48
Klid zbraní začal v 18:00 SELČ. Palestinci slaví, v Izraeli vládne skepse, protože minulá příměří byla vždy porušena.
Palestinci slaví nové příměří.
Palestinci slaví nové příměří. | Foto: Reuters

Jeruzalém / Gaza - Palestinské radikální hnutí Hamas se v nepřímých rozhovorech dohodlo s Izraelem na dalším příměří pro Pásmo Gazy. Oznámily to v úterý obě strany s tím, že oficiálně byl klid zbraní vyhlášen v 19:00 místního času (18:00 SELČ). Prostředníkem jednání byl Egypt.

Klid zbraní se týká Pásma Gazy, kde za padesát dní bojů přišlo o život více než 2000 Palestinců.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás oznámil, že jde o humanitární příměří, které umožní dopravit pomoc do Pásma.

V Gaze se dohoda oslavovala palbou do vzduchu, v Izraeli vládne spíš skepse, protože minulá příměří byla vždy porušena.

Klid zbraní měl začít v 18:00 SELČ, ale ještě po této hodině zněly na jihu Izraele poplašné sirény ohlašující další raketový útok z Gazy. Žádný raketový útok ale nepřišel. Správy izraelských vesnic a měst podél hranice s Pásmem se obávají, že příměří bude stejně jako ta minulá porušeno. Místní školy proto nezahájí školní rok.

List The Jerusalem Post píše, že nynější příměří je už dvanáctým v současném konfliktu, který začal 8. července. Jeho podmínky jsou podobné těm dojednaným pro příměří, které začalo platit 15. července.

Klid zbraní není časově omezen, Izrael se zavázal, že pustí do Pásma humanitární pomoc a stavební materiál a že do měsíce budou obě strany pokračovat v jednání o dalších sporných bodech.

Izrael bude žádat demilitarizaci Pásma a záruky, že se Hamas nebude znovu vyzbrojovat, protistrana pak chce otevření hraničních přechodů, propuštění určitých vězňů, transfer peněz k výplatě členů správy Pásma a otevření přístavu a letiště.

Podle izraelských sdělovacích prostředků s podmínkami nesouhlasila polovina z osmičlenného izraelského bezpečnostního kabinetu. Ministři ale nebyli vyzváni, aby hlasovali, protože premiér Benjamin Netanjahu si údajně nebyl jist, že pro návrhy získá většinu.

Při jednáních o minulých příměřích se tento kruh ministrů shodl na tom, že v dalších případech postačí, když s příměřím bude souhlasit premiér a ministr obrany Moše Jaalon, což se také dnes stalo. Proti dohodě jsou zásadně ministr průmyslu Naftali Bennett, zahraničí Avigdor Lieberman, vnitřní bezpečnosti Jicchak Aharonovič a spojů Gilad Erdan. Kromě Netanjahua a Jaalona by pro dohodu hlasovala ministryně spravedlnosti Cipi Livniová i ministr financí Jair Lapid.

Egypt jako prostředník rozhovorů oznámil, že dohoda umožní uvolnit blokádu Pásma, již Izrael zavedl v roce 2006, když Hamas unesl do Pásma izraelského vojáka Gilada Šalita.

Hamas dohodu považuje za své vítězství. Jeden z jeho představitelů Samí abú Zuhrí prohlásil: "Cena této současné kampaně není docílit otevření toho nebo onoho hraničního přechodu, ale připravit cestu k příštímu stadiu, a to je osvobození Jeruzaléma."

Livniová prohlásila, že konec bojů by neměl Hamasu přinést žádné významné politické vítězství. "Hamas je teroristická organizace, která neuznává naše právo zde existovat," řekla. Příměří by podle ní mělo být součástí "širší dohody s těmi, kteří stojí o mír" s Izraelem.

Podmínky příměří, které mají platit okamžitě:

- Hamas a ostatní radikální skupiny v Pásmu zastaví palbu na Izrael;

- Izrael ukončí všechny vojenské aktivity včetně náletů i pozemních operací;

- Izrael otevře další hraniční přechody do Pásma, aby umožnil dovoz zboží včetně humanitárních potřeb a stavebního materiálu;

- v oddělené bilaterální dohodě Egypt otevře svou hranici s Pásmem dlouhou 14 kilometrů;

- odpovědnost za provoz hraničních přechodů převezme palestinská samospráva Mahmúda Abbáse; Izrael a Egypt doufají, že to zabrání dovozu zbraní, munice a materiálu s vojenským využitím do Pásma;

- obnovu Pásma bude koordinovat samospráva spolu s mezinárodními dárci včetně EU;

- bude-li příměří dodrženo, zúží Izrael bezpečnostní nárazníkovou hraniční zónu v Pásmu ze 300 na 100 metrů; Palestinci tak získají půdu k obdělávání v blízkosti hranice;

- Izrael rozšíří pásmo pro rybolov podél pobřeží Pásma na 11 kilometrů z nynějších 5,5 kilometru; Palestinci budou usilovat o další rozšíření na mezinárodně uznávaných 22 kilometrů.

Obě strany budou pokračovat v jednáních o dlouhodobých sporných bodech:

- Hamas chce, aby Izrael propustil několik set Palestinců zatčených po červnovém únosu tří izraelských mladíků na Západním břehu Jordánu. Smrt trojice byla bezprostřední příčinou konfliktu.

- Abbás požaduje propuštění Palestinců odpykávajících si dlouhé tresty v Izraeli. Měli být propuštěni na etapy v době, kdy se konaly mírové rozhovory, po jejich krachu Izrael propouštění zastavil.

- Izrael požaduje, aby Hamas vrátil ostatky a vybavení izraelských vojáků zabitých za bojů v Pásmu.

- Hamas chce vybudovat námořní přístav, kterým budou do pásma přepravováni lidé i zboží. Izrael je dlouhodobě proti, v případě dojednání bezpečnostních záruk může názor změnit.

- Hamas požaduje uvolnění peněz určených k výplatě mezd 40.000 zaměstnancům správy Pásma včetně policistů. Peníze jsou blokovány od konce loňského roku.

- Palestinci chtějí v Pásmu otevřít mezinárodní letiště. Roku 1998 bylo otevřeno letiště Jásira Arafata, které ale při konfliktu v roce 200 Izrael zničil bombardováním. Je třeba ho obnovit.

 

Právě se děje

Další zprávy