Expremiérka Ukrajiny byla zatčena. Přímo v budově soudu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 8. 2011 16:18
Tymošenková, obviněná z korupce a zneužití moci, se dopustila "pohrdání soudem"
Tymošenkovou si policisté odvedli přímo ze soudního sálu.
Tymošenkovou si policisté odvedli přímo ze soudního sálu. | Foto: Reuters

Kyjev - Někdejší ukrajinská premiérka a vůdkyně takzvané Oranžové revoluce, která vedla v roce 2004 k pádu tehdejšího režimu, byly zatčena přímo v budově soudu, kde se zodpovídala z obvinění z korupce, finančních podvodů a zneužití moci.

Soud předtím nařídil umístit Tymošenkovou do vazby. Vyhověl tak žádosti žalobce kvůli systematickému narušování soudního líčení ze strany obžalované.

Tymošenková je obviněna ze zneužití služebního postavení kvůli uzavření údajně nevýhodného obchodu na dovoz ruského zemního plynu.

Okamžitě po rozhodnutí o vazbě Tymošenková požádala, aby jí v soudní síni nebyla nasazena pouta. Policisté ji odvedli ze sálu, kde jí podle agentury AFP pouta nasadili. Stoupenci Tymošenkové celou dobu v soudní síni křičeli: "Hanba, hanba".

Potvrdí-li soud obvinění za zneužití služebního postavení, hrozí Tymošenkové až deset let vězení.

Dejte prokurátorce revolver

U soudu se dnes nečekaně jako svědek obžaloby objevil předseda ukrajinské vlády Mykola Azarov. Ten smlouvu označil za "nepředstavitelné selhání" a zradu na ukrajinském lidu.

Tymošenková označila proces za zpolitizovaný.
Tymošenková označila proces za zpolitizovaný. | Foto: Reuters

Sama Tymošenková tvrdí, že cena za ruský plyn byla jedna z nejnižších v Evropě a žalobu označuje za politickou pomstu prezidenta Viktora Janukovyče. U soudu Azarova označila "za starého osvědčeného korupčníka" a prokurátorce ironicky doporučila, aby jí navrhla trest smrti zastřelením.

"Dejte jí rovnou revolver," křičela v soudní síni vůdkyně opozice.

Nástupce Tymošenkové v premiérské funkci při výslechu neshledal na plynové smlouvě nic dobrého. Azarov řekl, že Tymošenková nebyla profesionálně připravena k jednání s Ruskem.

Expert na zelí

Důvodem uzavření kontraktu podle něj nebylo zajistit prospěch Ukrajině, ale vyhrát prezidentské volby v roce 2010, v nichž nakonec Tymošenková v souboji s Janukovyčem neuspěla.

Počátkem letošního roku expremiérka neuspěla v prezidentských volbách.
Počátkem letošního roku expremiérka neuspěla v prezidentských volbách. | Foto: Martin Novák

"Jako vyjednávač byla nepřijatelná," řekl Azarov. "Několikrát jsem se ptal (předsedy ruské vlády Vladimira) Putina, musela-li být smlouva pro Ukrajinu tak nevýhodná. Pro odpověď mě poslal za Tymošenkovou," řekl předseda vlády.

Pro Ukrajinu podle něj jediným štěstím bylo, že se v roce 2010 podařilo vládě dojednat s ruským Gazpromem slevu.

Azarov před soudem prohlásil, že jeho vláda se možná pokusí plynovou smlouvu s Ruskem soudně vypovědět. Rozhodnutí v tomto směru ještě nepadlo. "Praxe ukazuje, že podobná soudní jednání trvají roky. A Rusko smlouvu nijak neporušilo," poznamenal Azarov.

Tymošenková celý soudní proces poměrně živě komentuje na svém twitterovém účtu. Azarova dnes označila za "experta na zelí" a doporučila mu lékařské vyšetření, klid na lůžku a lipový čaj.

 

Právě se děje

Další zprávy