Nebudou smět k elektrárnám a létat těsně nad domem souseda. V Evropě se sjednotí pravidla pro drony

Radim Klekner Radim Klekner
13. 6. 2018 14:59
Bezpilotní letectví zažívá v posledních letech velký rozvoj. Pro menší drony ale platí v různých zemích Evropy různá pravidla. Evropský parlament tak v úterý schválil nařízení, které by mělo podmínky pro drony sjednotit. Stroje nebudou smět létat okolo letišť a ty větší budou muset být zaregistrovány. Přečtěte si, jaká další pravidla se budou týkat dronů v EU.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sjednocení pravidel pro malé drony

V Česku přibývá dronů. V loňském roce je u nás využívaly desetitisíce lidí, kteří mají bezpilotní letadla jako koníček. Letos se očekává, že se počty ještě ztrojnásobí.

K využívání malých dronů není v Česku potřeba žádné povolení. Pokud váží méně než 25 kilogramů a člověk je používá k rekreačním nebo sportovním účelům, nejsou nikde evidovány.

To se ale zřejmě brzy změní. Každý stát Evropské unie má svá vlastní pravidla pro drony lehčí než 150 kilogramů, a Brusel se je proto rozhodl sjednotit. V úterý schválil Evropský parlament podmínky, které by měly všechny drony společné.

Nová pravidla se budou vztahovat na všechny součásti bezpilotních letounů včetně motorů a dálkových ovladačů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy