Nebudou smět k elektrárnám a létat těsně nad domem souseda. V Evropě se sjednotí pravidla pro drony

Radim Klekner Radim Klekner
13. 6. 2018 14:59
Bezpilotní letectví zažívá v posledních letech velký rozvoj. Pro menší drony ale platí v různých zemích Evropy různá pravidla. Evropský parlament tak v úterý schválil nařízení, které by mělo podmínky pro drony sjednotit. Stroje nebudou smět létat okolo letišť a ty větší budou muset být zaregistrovány. Přečtěte si, jaká další pravidla se budou týkat dronů v EU.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sjednocení pravidel pro malé drony

V Česku přibývá dronů. V loňském roce je u nás využívaly desetitisíce lidí, kteří mají bezpilotní letadla jako koníček. Letos se očekává, že se počty ještě ztrojnásobí.

K využívání malých dronů není v Česku potřeba žádné povolení. Pokud váží méně než 25 kilogramů a člověk je používá k rekreačním nebo sportovním účelům, nejsou nikde evidovány.

To se ale zřejmě brzy změní. Každý stát Evropské unie má svá vlastní pravidla pro drony lehčí než 150 kilogramů, a Brusel se je proto rozhodl sjednotit. V úterý schválil Evropský parlament podmínky, které by měly všechny drony společné.

Nová pravidla se budou vztahovat na všechny součásti bezpilotních letounů včetně motorů a dálkových ovladačů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Policie navštívila muže, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl předseda krajské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili.

"Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě.

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla ČTK mluvčí školy Petra Halíková.

Student se do médií nechce vyjadřovat, dnes má volno. Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. Muži se v úterý veřejně omluvili policejní ředitel Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Další zprávy