Nebudou smět k elektrárnám a létat těsně nad domem souseda. V Evropě se sjednotí pravidla pro drony

Radim Klekner Radim Klekner
13. 6. 2018 14:59
Bezpilotní letectví zažívá v posledních letech velký rozvoj. Pro menší drony ale platí v různých zemích Evropy různá pravidla. Evropský parlament tak v úterý schválil nařízení, které by mělo podmínky pro drony sjednotit. Stroje nebudou smět létat okolo letišť a ty větší budou muset být zaregistrovány. Přečtěte si, jaká další pravidla se budou týkat dronů v EU.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sjednocení pravidel pro malé drony

V Česku přibývá dronů. V loňském roce je u nás využívaly desetitisíce lidí, kteří mají bezpilotní letadla jako koníček. Letos se očekává, že se počty ještě ztrojnásobí.

K využívání malých dronů není v Česku potřeba žádné povolení. Pokud váží méně než 25 kilogramů a člověk je používá k rekreačním nebo sportovním účelům, nejsou nikde evidovány.

To se ale zřejmě brzy změní. Každý stát Evropské unie má svá vlastní pravidla pro drony lehčí než 150 kilogramů, a Brusel se je proto rozhodl sjednotit. V úterý schválil Evropský parlament podmínky, které by měly všechny drony společné.

Nová pravidla se budou vztahovat na všechny součásti bezpilotních letounů včetně motorů a dálkových ovladačů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy