Nebudou smět k elektrárnám a létat těsně nad domem souseda. V Evropě se sjednotí pravidla pro drony

Radim Klekner Radim Klekner
13. 6. 2018 14:59
Bezpilotní letectví zažívá v posledních letech velký rozvoj. Pro menší drony ale platí v různých zemích Evropy různá pravidla. Evropský parlament tak v úterý schválil nařízení, které by mělo podmínky pro drony sjednotit. Stroje nebudou smět létat okolo letišť a ty větší budou muset být zaregistrovány. Přečtěte si, jaká další pravidla se budou týkat dronů v EU.
Snímek běžeckého závodu, který byl pořízen z dronu.
Snímek běžeckého závodu, který byl pořízen z dronu. | Foto: Shutterstock

Ochrana soukromí

Když jsou drony vybaveny kamerou, mohou narušovat soukromí jiných lidí - například když je bez souhlasu vyfotí nebo natočí.

Bez povolení majitele nemovitosti by drony nově neměly létat nad soukromými objekty níže než 20 metrů nad zemí. Stejně tak nebudou smět létat nad tzv. nezúčastněnými osobami.

A dokonce i nejmenší drony, které jsou lehčí než 250 gramů, nebudou smět být provozovány nad davem, pokud jejich majitel nezíská povolení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 4 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy